Фахівець – під ключ!

180 Views

Нестача кваліфікованих кадрів у деревообробній галузі – проблема давня, гостра і не нова. Особливо бракує операторів сучасної деревообробної техніки і, найперше, складних оброблювальних центрів з числовим програмним керуванням (ЧПК).

Спроби вирішити цю проблему в межах країни були, проте сказати, що її вдалося подолати, було б великим перебільшенням. На жаль, професійно-технічні заклади освіти поки не в стані підготувати такого фахівця, який потрібен деревообробним та меблевим підприємствам, тож виробники та постачальники деревообробного обладнання вирішують це питання для клієнтів, які купують у них верстати, самостійно. Як правило, фахівці компанії-продавця проводять тренінги для працівників компанії-покупця, де навчають працювати й обслуговувати придбану техніку.

Чудовий шанс освоїти професію оператора оброблювального центру з ЧПК надає Українська асоціація деревообробного обладнання (УАДО) за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».  УАДО  підготувала освітній курс з навчання операторів оброблювальних центрів з ЧПК, який складається з двох частин: теоретичної, яку можна пройти, зареєструвавшись на сайті УАДО,  та практичного навчання на верстатах, яке відбувається для усіх, хто успішно завершив онлайн-курс, на обладнанні HOMAG CENTATEQ P-110 у технологічному центрі компанії «Маркетліс» –  технологічного партнера курсу.

Хто навчається

Олександр Олійник, викладач практичного курсу у компанії «Маркетліс», розповідає, що головне завдання практичної частини навчання – дати базові основи безпечної роботи новачкам, які тільки освоюють трьох- чи чотирьохосьовий верстат із ЧПК. «Ті люди, які пройшли теоретичний курс на сайті УАДО, вони вчаться керувати верстатом на практиці, починаючи від його увімкнення, від вимог щодо безпеки і роботи на верстаті і до виконання всіх операцій, пов’язаних із виготовленням деталей і обслуговуванням верстата. Це необхідний комплекс для того, щоб майбутній оператор вмів і розумів, як надійно, правильно і безпечно працювати на верстаті і де шукати інформацію, якщо виникає якесь питання, несправність чи збій верстата.  Цей курс не для досвідчених користувачів, які би хотіли удосконалити свої навики, а саме для початківців», – говорить він.

Такі практичні навчання відбуваються у технологічному центрі компанії «Маркетліс» вже вчетверте. Курс розрахований на 5 днів і щоразу участь у ньому бере група із 6 осіб. На даний момент участь у навчанні беруть ті люди, які вже безпосередньо працюють на підприємстві. А загалом, за словами Олександра Олійника, є три категорії осіб, які проходять тренінг. «Це люди, які ніколи не працювали за верстатом з ЧПК і їм потрібно освоїти нову техніку. Є вже досвідчені оператори, які б хотіли удосконалити свої навики або щось почерпнути для себе нове, вивчити новинки.  І є ще третя категорія слухачів курсів: це ті люди, які не працюють за верстатом, але які займаються підготовкою виробництва. Як правило, це технологи чи конструктори, які для покращення своєї роботи хотіли б для себе зрозуміти структуру верстата», – розповідає тренер курсу.

Чому вчать

«Перед початком курсу ми ознайомлюємо учасників з тим, для кого цей курс призначений, щоб вони розуміли, який у нас напрямок і план роботи. У нас є 5 днів і кожен день присвячений якійсь тематиці. Спочатку загальне ознайомлення, правила безпеки – це те, що є обов’язковим для всіх. Потім ми ознайомлюємо всіх, як працювати на верстаті, як на ньому виготовляти деталі. Кожен день ми виділяємо час, щоб відповісти на питання, які виникають чи повернутися до того, що ми вивчали, особливо якщо є якісь складнощі. У досвідчених операторів є, як правило, свої питання, ми обов’язково їх вислуховуємо і окремо виділяємо для них час, наприклад, окремо обговорюємо те, що їх цікавить, в кінці робочого дня», – продовжує розповідати Олександр Олійник.

Загалом структура навчання виглядає так: у перший день слухачів курсу знайомлять з конструкцією верстату, структурою та вмістом документації, системами безпеки, способами кріплення заготовок, робочими органами оброблювального центру, системою координат та кінцевими положеннями рухомих частин верстату, підготовчими заходами для увімкнення/вимкнення верстата, структурою програми, діагностикою помилок та їх усуненням.

Другий день практичних тренінгів присвячують системі керування верстатом. Учасники тренінгу знайомляться з пультом керування верстату, основними та допоміжними програмами, отримують практичні навики з налаштування меню програм. В процесі вивчення верстата дізнаються також про роботу програм діагностики стану верстата, контролю стану координатних осей, опису бази даних інструментів, а також контролю поточної укомплектованості верстата інструментами. На завершення тренінгу створюється база даних обробчих інструментів та їх геометричних параметрів.

Третій день практичного тренінгу у технологічному центрі компанії «Маркетліс» присвячується знайомству майбутніх операторів з системою програмування ЧПК WOOD WOP на базі моделі HOMAG CENTATEG P-110. Тут слухачі тренінгу знайомляться з програмою проєктування технологічних операцій для верстатів Homag та дізнаються правила опису заготовок, можливості розташування консолей і присосок, функції допомоги позиціювання у вигляді лазерної індикації. Також учасники курсу вивчають функціональні клавіші для програмування вертикального та горизонтального свердління і для виконання вертикального пиляння та отримують навики створення програмних файлів з симуляції обробки заготовок.

Четвертого дня слухачі продовжують знайомитись з системою програмування WOOD WOP. Вони освоюють систему координат та площин для проєктування траєкторій обробки деталей та отримують інформацію стосовно правил і особливостей проєктування та обмежень при вертикальному фрезеруванні, функції лазерної індикації обробки деталі. Учасники тренінгу також дізнаються про  можливості використання агрегатної техніки, особливості та обмеження при роботі з нею. По завершенню навчання четвертого дня  слухачі курсів вже мають навички імпортування даних в WOOD WOP та використання програми виробничого обліку.

У п’ятий, останній день практичних тренінгів операторів оброблювальних центрів з ЧПК, теорія  поєднується з практикою. Результат практичного курсу тренінгів – це створення робочих файлів обробки деталей в програмі  WOOD WOP  та виконання цих завдань на оброблювальному центрі, починаючи від позиціювання та кріплення заготовок на консолях верстата до завершення програми обробки та зняття готової деталі.

Учасники тренінгу також розглядають перелік можливих аварійних ситуацій, які можуть виникнути під час роботи, та алгоритми їх усунення. Окрім того, вони знайомляться з функціоналом програми MMR для обліку машинних даних, яка нагадує про необхідність виконання регламентних робіт та допомагає здійснювати контроль та вести облік обслуговування агрегатних вузлів, і вчаться створювати резервні копії програмного забезпечення на випадок виходу його з ладу та подальшого відновлювання.

Результат

По завершенні практичного тренінгу усі випускники отримують сертифікати, які підтверджують, що вони успішно пройшли курс тренінгів, набули практичних навиків та можуть працювати операторами оброблювальних центрів з ЧПК. Завдяки отриманим знанням випускники курсу зможуть швидше та ефективніше використовувати оброблювальний центр для виконання виробничих завдань.

«Коли наладчик приїжджає і встановлює верстат клієнту, то тоді вже оператори, яких ми підготували, будуть готові теоретично і практично працювати з ним буквально з першого дня», – підсумовує Олександр Олійник.

Враження безпосередніх учасників практичного курсу у компанії «Маркетліс» теж позитивні: вони відзначили, що їм сподобалася чудова обстановка і підхід до навчання і висловили вдячність організаторам курсу, а особливо тренеру Олександру Олійнику, який зумів доступно і зрозуміло розповісти про складне. Сподобалась організація, розуміння потреб у навчанні операторів, доступність до матеріалів, як теоретичних так і практичних, можливість власноруч спробувати застосувати здобуті знання на діючому обладнанні під керівництвом досвідченого інструктора.

Натхненна успіхом і потрібністю таких тренінгів компанія «Маркетліс» не збирається зупинятися на досягнутому.  «Для тих, хто би хотів іти дальше, ми вже готуємо такий практичний курс для більш досвідчених операторів», – повідомляє Олександр Олійник.

Фото: Facebook Marketlis Tools

Поширити статтю