У 2023 році лісопиляльна промисловість Австрії виробила на 10% менше пиломатеріалів. Очікується, що обсяги виробництва пиломатеріалів у 2024 році дещо зростуть. Схожа картина спостерігається і у австрійській торгівлі деревиною.
«Лісопиляльна галузь тримається в складних умовах протягом майже двох років, – так описав ситуацію в галузі Маркус Шмельцер, голова правління Австрійської асоціації лісопиляльної промисловості, на заході з нагоди Міжнародного дня деревини і пояснив: – Будівельна галузь залишається слабкою, а наші відпускні ціни знижуються, тоді як витрати на сировину, енергію та оплату праці значно зросли».
«Наразі ми стикаємося зі зниженням продажів та обороту майже в усіх секторах. Спад у будівництві та промисловості створює напругу для наших членів, – розповів Франц Тойшлер, заступник голови Австрійської асоціації торгівлі деревиною та додав: – В секторі пакування справи йдуть краще, ніж у будівельному, але й він перебуває під тиском».
В 2023 році традиційно сильно орієнтовані на експорт австрійські лісопиляльні компанії та компанії, які займаються торгівлею деревиною, також зазнали невдачі на важливих для австрійського лісопромислового комплексу зовнішніх ринках.
Експорт пиломатеріалів хвойних порід, які мають широку сферу застосування в будівельній галузі, впав на 8%. У 2024 році почалося невелике пожвавлення: до травня обсяги експорту хвойних пиломатеріалів зросли на 8%. Проте збільшення витрат не вдалося компенсувати за рахунок продажів.
Активна економічна політика
Незважаючи на складну ситуацію в будівельній галузі, Шмельцер впевнений в деревині як в будівельному матеріалі: «Існує великий інтерес до будівництва з деревини, але вартість будівництва занадто висока». Він також наголосив на екологічності будівництва з деревини і на тому, що збірні дерев’яні конструкції дають змогу скоротити час будівництва, а отже, кількість шуму і пилу при будівництві також зменшується.
Важливо, щоб лісопиляльна та деревообробна промисловість були успішними.
«Наші компанії повинні знову заробляти гроші та ефективно використовувати свої потужності, інакше ланцюжок створення вартості деревини, а отже, і Австрія як місце для ведення бізнесу, може зазнати значної шкоди, – попередив Шмельцер і підкреслив: – Ми закликаємо наступний федеральний уряд проводити більш активну економічну політику зі стимулюванням житлового будівництва та заходів реконструкції, які збільшують створення доданої вартості в країні».
EUDR
Регламент ЄС щодо боротьби зі знелісненням, або, скорочено, EUDR, – ще одна причина занепокоєння в австрійській лісопиляльній галузі та торгівлі деревиною.
«За понад 12 місяців після того, як він набув чинності, Європейська Комісія не змогла відповісти на ключові питання його імплементації таким чином, щоб наші компанії могли застосовувати EUDR у юридично сумісний і економічно ефективний спосіб, – висловив критику Шмельцер і додав: – Того часу, що минув, компаніям недостатньо для того, щоб вжити заходів і, наприклад, адаптувати ІТ-системи. Тому було б справедливо й необхідно надати нашій галузі більш тривалий період на впровадження – принаймні 12 місяців».
Захист даних і постачальників викликає величезну невизначеність у торгівлі деревиною. Тойшлер пояснив: «Неприйнятно, щоб компанія, яка займається роздрібною торгівлею, мала розкривати інформацію про всіх постачальників кінцевим споживачам. Доступ до цієї інформації повинен мати лише контролюючий орган. В іншому випадку учасники ринку можуть втратити конкурентну перевагу та бути витісненими з ринку. Від Європейської Комісії поки немає жодної пропозиції щодо цієї проблеми».
Австрійська лісопиляльна промисловість і торгівля деревиною продовжують критикувати EUDR.
«Масштабне вирубування лісів відбувається на інших континентах. Ліси ростуть в Австрії та Європі протягом десятиліть. Тим не менше, наші члени повинні довести, що деревина, яку вони переробляють, не потрапила на ринок внаслідок знеліснення. Основна проблема EUDR полягає в тому, що він не створює жодної додаткової вартості з точки зору адміністрування. Абсолютно незрозуміло, чи буде технічно та юридично реалізований EUDR і як саме», – зазначає Шмельцер.
Тойшлер наголошує: «EUDR – це атака на численні малі та середні сімейні підприємства, які є характерними для австрійської економіки. Це ще один приклад надмірної бюрократії, який шкодить ідеї єдиної Європи».
Green Deal з лісопромисловим комплексом
Green Deal, як дорожня карта кліматичної та екологічної політики ЄС, не виправдала початкової позитивної оцінки, яку дала їй австрійська лісова промисловість. Її представники зазначають, що деякі політичні ініціативи Європейського Союзу, пов’язані з лісовим господарством, можуть призвести до введення обмежень в лісоуправлінні. Йдеться або про встановлення ще суворішого правового захисту великих лісових масивів та обмеження в лісокористуванні, або про прискорення накопичення вуглецю в лісах.
«Ми закликаємо ЄС взяти на себе чіткі зобов’язання щодо сталого управління лісами. Без заготівлі деревини не буде кліматично дружнього будівництва з деревини. А без лісоуправління не буде лісів, здатних виконувати кліматоохоронну роль. Тому попередні рішення Green Deal повинні бути скориговані, якщо вони непропорційно обмежують використання деревини як відновлювального та сталого ресурсу. Нам потрібна Green Deal, яка гарантує надійну та економічну доступність сировини», – наголосив Шмельцер.
«Підхід до зміцнення біоекономіки та розширення використання деревини є позитивним, — підкреслив Тойшлер і додав: – Захист клімату, збереження ресурсів, циркулярна економіка та стале управління, лісове господарство та деревообробна промисловість можуть зробити великий внесок у досягнення цих цілей. Тому ми очікуємо, що новообраний Європейський парламент і нова Європейська Комісія будуть вести діалог із практиками в майбутньому, а не видаватимуть директиви через наші голови».
Довідково:
Австрійська асоціація деревообробної промисловості представляє інтереси майже 1300 деревообробних компаній, які займаються виробництвом будівельних виробів, меблів, деревинних плит, пиломатеріалів, лиж, піддонів тощо. На деревообробних підприємствах австрійської деревообробної промисловості працює 27 400 працівників. Австрійські деревообробні компанії виробляють продукцію вартістю 9,74 млрд євро та створюють позитивне сальдо зовнішньої торгівлі у 1,5 мільярда євро. В австрійському ланцюжку створення доданої вартості деревини деревообробна промисловість є ключовим сектором і відправною точкою для багатьох інших видів використання деревини. Понад 320 000 осіб зайняті в ланцюжку створення вартості в австрійському лісовому господарстві та деревообробній промисловості, особливо в сільській місцевості.
Лісопиляльна галузь в Австрії складається з понад 1000 компаній, значна частина з яких була сімейними протягом багатьох поколінь. Це широкий спектр компаній: від лідерів світового ринку до численних малих і середніх компаній. У лісопиляльній промисловості працює близько 10 000 людей у сільській місцевості Австрії. У 2023 році обсяг продукції австрійського лісопиляльного виробництва склав 2,7 млрд євро.
За матеріалами Австрійської асоціації деревообробної промисловості