У Федерації роботодавців України відбулося перше засідання робочої групи з питань впровадження Регламенту ЄС щодо боротьби з обезлісенням (EUDR). Захід зібрав понад 70 учасників — представників деревообробних та меблевих компаній, профільних асоціацій, експертів, а також органів влади.
Круглий стіл «EUDR: шляхи практичної імплементації трансферу геокоординат» відкрив керівник економічної платформи Wood Industry UA Юрій Дюг. У центрі обговорення — вимоги ЄС щодо підтвердження походження деревини, надання точних геокоординат місць її заготівлі та складність інтеграції таких вимог в українське законодавство та практику.
Участь у заході взяли народні депутати України: заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Олександр Ковальчук та голова підкомітету Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Богдан Кицак.
Парламентарі наголосили на важливості комплексного підходу до імплементації EUDR та необхідності мінімізувати бар’єри для українських експортерів.
До обговорення також долучилась заступниця Генерального директора ФРУ з питань міжнародної діяльності та європейської інтеграції Юлія Гончарова. Вона підкреслила, що імплементація Регламенту EUDR носить складний і комплексний характер ризики та закликала до системної взаємодії між бізнесом і державою. Зокрема, вона наголосила, що Україна має бути готова до початку його застосування в ЄС, а також вжити усіх необхідних заходів для підтримки деревообробної та аграрної галузі, зокрема налагодити необхідний прозорий обмін інформацією між уповноваженими органами України та ЄС.
Учасники зустрічі обговорили технічні та організаційні виклики, пов’язані з передачею геоданих, зокрема формат даних, відповідність супутниковим стандартам і відсутність офіційно затверджених механізмів верифікації в Україні.
Критичними для галузі наразі є проблеми:
• Запуск системи передачі геоданих про місця заготівлі деревини, її інтеграція в систему ЕОД лісової галузі та IT-системи переробних підприємств.
• Підвищення рівня знань малого та середнього деревообробного та меблевого бізнесу про роботу системами сертифікації, ланцюжками постачання, вмінь проводити належну перевірку (DDS) своїх постачальників та використання власних DDS.
• Імплементація в українське нормативне регулювання всіх інших положень EUDR шляхом ухвалення закону «Про торгівлю товарами і продукцією, пов’язаними зі знелісенням та деградацією лісів».
Федерація роботодавців України продовжить координацію діалогу з владою та бізнесом щодо імплементації EUDR. Перша зустріч показала, що імплементація регламенту має дуже багато проблемних питань, шляхи вирішення яких потрібно напрацьовувати на наступних засіданнях робочої групи. Відповідно до тематики питань в подальшому будуть ширше залучатися керівники та спеціалісти Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного агентства лісових ресурсів та інших центральних органів влади.
Нагадаємо:
EUDR – це Регламент ЄС щодо боротьби зі знелісенням (EU Deforestation Regulation). Відповідно до документа, оператор або трейдер, який розміщує відповідні товари на ринку ЄС, повинен мати можливість довести, що продукти не походять із нещодавно вирубаних земель або не сприяли деградації лісів, тобто отримати відповідний сертифікат, який підтверджує, що територія, на якій було зібрано врожай, або проведена рубка дерева, є законною та не шкодить лісовим насадженням та/або не призводить до знеліснення. Значна частина вимог EUDR має виконуватися українськими виробниками вже з 1 липня 2025 року, інакше експорт українських товарів до ЄС може бути заблокований.
Пресслужба Федерації роботодавців України