Цього року у ДП «Ліси України» висаджена рекордна кількість сіянців із закритою кореневою системою – 9,8 млн. Це вдвічі більше, ніж минулоріч.
Про це повідомляє Держлісагентство із посиланням на ДП «Ліси України».
Загалом з початку 2024 року лісівники ДП «Ліси України» висадили понад 201 млн садивного матеріалу на площі понад 26,7 тис. га. За підсумками року кількість висаджених сіянців зросте до близько 207 млн, кажуть в ДП «Ліси України».
Південь
Повідомляється, що цьогоріч Південь увійшов в топ 3 регіонів з лісорозведення. В ДП «Ліси України» планують створити у цьому регіоні 5,1 тис. га лісів (минулого року було створено 3,4 тис. га лісів, а до 2020 року, за даними ДП «Ліси України», середній показник садіння лісу складав 300 га на рік ).
На півдні лісівники висаджують змішані насадження. Переважають листяні породи – близько 90% від усіх насаджень (дуб – 84%, акація -12%, гледичія – 4%). Решта – соснові насадження (сосна кримська, сосна звичайна). Листяні породи тут зазвичай слугують захисним бар’єром від вогню та сильного вітру. Для формування біорізноманіття у лісах до складу основних лісотвірних порід лісівники додали 2,8 млн шт супутніх порід (клени, вишня, черемха, ясен, алича, абрикос тощо). Повідомляється також, що восени 2024 року вперше було висаджено сіянці із закритою кореневою системою – 202 тис. шт, із них 140 тис. сіянців дуба.
Поділля
На півночі регіону ДП «Ліси України» відмовляється від чистих насаджень сосни, які створюють високу пожежну небезпеку та вражаються сосновим короїдом. Цього року до сосни лісівники додають дубові породи (25%), щоб створити мішаний ліс, краще захищений від пожеж, адаптований до змін клімату та більш стійкіший до шкідників і хвороб.
На Буковині у Карпатській частині є тенденція до збільшення мішаних ялиново-ялицевих насаджень, оскільки ялина в монокультурах масово всихає, а додавання ялиці дозволяє цю проблему вирішити.
Карпатський регіон
Тут, разом з ялицевими насадженнями, всихає смерека, оскільки це були штучно створені ліси, висаджені в середині минулого століття. Під час лісокультурної кампанії у цьому році лісівники створюють буково-ялицеві ліси, додаючи супутні породи (клен, явір, модрина).
Київщина, Житомирщина
Згідно повідомлення, лісівники Столичного лісового офісу ДП «Ліси України» здійснили найбільше висаджування лісів серед інших регіонів. Заплановані обсяги вони перевиконали на 147,9%, при цьому було висаджено 54,4 млн сіянців.
У цьому році ДП «Ліси України» продовжує перехід від соснових монокультурних насаджень, які раніше створювали пожежну небезпеку влітку. Окрім основних порід – сосни та дуба звичайних, до складу насаджень лісівники додають березу, липу, клен, модрину, вільху та ліщину. Також збільшують чисельність плодових дерев – яблуні, груші, калини, шипшини, горіха манчжурського та інших видів.
Зросла кількість сіянців з закритою кореневою системою – удвічі порівняно з 2021 роком (цьогоріч у лісовідновленні було використано 4,5 млн сіянців).
Полісся
Полісся цьогоріч посіло друге місці за обсягами висаджування лісу – тут заплановані обсяги перевиконали на 158%, при цьому висаджено 33,3 млн шт сіянців.
Основні породи – сосна, ялина та дуб, доповнюючі – береза, граб. Монокультури лісівники більше не висаджують, але висаджують плодові дерева (яблуня, груша, черешня, аронія) у якості кормових ремізів, щоб захистити інші насадження від потрави дикими тваринами, які прогризають кору.
Північ
Основна порода при висаджуванні лісу – сосна (90%). Цьогоріч лісівники додають 10% листяних порід, які добре приживаються у цих краях, – березу та дуб. Таким чином створюють бар’єри з листяних порід для протидії лісовим пожежам у теплий період.
На Городнянщині, що на Чернігівщині, лісівники провели заліснення деградованих сільськогосподарських земель на площі 16,5 га. На місці багаторічного пустиря висадили сосну, дуб та березу.
Слобожанщина
В Гадяцькій громаді ДП «Ліси України» отримало деградовані землі площею 37 га. Раніше тут був бур’ян, інші небезпечні інвазійні рослини. Лісівники провели очистку, провели підготовку ґрунту і висадили мішані насадження – сосну з додаванням листяних порід (дуб, береза та плодові породи).
Також в цьому регіоні лісівники учетверо більше висаджували сіянці із закритою кореневою системою: минулоріч це було 9 тис. сіянців, а цього року – 40 тис. Сіянці для висаджування лісівники вирощують у власних розсадниках.
За повідомленням ДП «Ліси України» , лісівники вдвічі збільшили висаджування лісу на прифронтовій Харківщині (у лісництвах, які входять до складу підприємства). Якщо в минулому році висадили лісів на площі 253 га, то у цьому – на 425 га. Висаджують лісівники тільки змішані культури – до 8 рядів сосни додають 3 ряди листяних порід.