У 2025 році ДП «Ліси України» заплановало збудувати та реконструювати понад 200 км лісових доріг. На перших запланованих ділянках доріг будівельні роботи вже завершені. Також тривають тендери на Prozorro щодо частини запроєктованих ділянок.
Зауважимо, що здійснення лісогосподарських заходів, охорони та захисту лісових масивів критично залежить від доступу до лісових ділянок та розвитку лісової дорожньо-транспортної інфраструктури. Відповідно, місця проходження трас майбутніх лісових доріг визначаються з урахуванням обсягів запланованих лісогосподарських заходів, а також екологічних, економічних та соціальних аспектів.
Нещодавно НАЗК заявило про намір ініціювати розробку нормативно-правового акту, який «врегулює механізм відбору ділянок для будівництва лісових доріг». Проте і на даний час процес будівництва лісових доріг проходить через складну процедуру.
Відповідно до постанови Кабінет Міністрів України №724 (зміни від 25.10.2024), розташування ділянок під лісові дороги визначається матеріалами лісовпорядкування, які, в свою чергу, проходять тривалу процедуру проєктування, погодження та затверджуються Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. До матеріалів лісовпорядкування, за необхідності, вносяться зміни і уточнення шляхом їхньої актуалізації.
Щорічно регіональні офіси ДП «Ліси України» подають пропозиції до інвестиційного плану підприємства, обґрунтовуючи необхідність включення визначених ділянок доріг до плану будівництва.
Основні критерії щодо рішення про будівництво лісової дороги:
Можливість оперативного реагування на пожежі: пожежна техніка зможе значно швидше діставатися віддалених лісових масивів;
Зручна логістика до лісосік: мінімізується відстань трелювання деревини до дороги з твердим покриттям, зменшується собівартість заготівлі та вивезення деревини;
Зменшення навантаження на місцеві дороги: мінімізація пересування важкої техніки дорогами загального користування;
Спрощення доступу споживачів до деревини: шляхом влаштування проміжних складів для заготовленої деревини.
Наступна стадія після затвердження інвестиційного плану – проєктування, яке здійснюється відповідно чинних будівельних нормативів.
Залежно від запланованого навантаження, переважно проєктуються два типи лісових доріг – першого типу, магістральні, шириною проїзної частини 4,5 метри та другого типу, шириною проїзної частини 3,5 метри. Конструктив дорожнього одягу визначається при проєктуванні, враховується максимальне використання місцевих матеріалів для здешевлення будівництва. Інколи доцільно використовувати технологію стабілізації ґрунтової основи шляхом додавання мінеральних в’яжучих речовин – цементу або вапна.
Тож весь процес унормований та чітко регламентований. Місце розташування, технології, матеріали – все визначається відповідною документацією та експертними висновками, а не бажанням лісівників.
Не можемо не прокоментувати і заяву НАЗК про те, що посадовці однієї з філій підприємства «необґрунтовано запланували у 2023 році будівництво лісової автомобільної дороги, хоча частину цієї дороги вже збудували в попередні роки». Йдеться про Довжанське лісництво Закарпатської області. Дорогу тут почали будувати ще у 2015 році, але за часів лісгоспу виконали лише часткове нарізання земляного полотна. Траса лісової дороги навіть не була повністю прорубана і очищена. При коригуванні проєкту у 2023 році понесені витрати на виконані роботи в кошторисну документацію не включалися. Був проведений тендер, обраний підрядник. Тож суть претензій з боку контролюючої інстанції незрозуміла.
Щільність лісових доріг в Україні в рази менша, ніж у європейських країнах. Саме тому розвиток лісової інфраструктури є одним з ключових напрямів інвестицій ДП «Ліси України» для і є однією із складових умов для сталого розвитку лісового господарства. Це, зокрема, передбачено Законом України «Про заборону на проведення суцільних рубок у гірських ялицево-букових лісах Карпатського регіону», Державною Стратегією управління лісами України до 2035 року, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1777-р.