Внаслідок активних бойових дій і численних обстрілів зі сторони кордону з РФ відбувається велика кількість займань у лісах та інших природних екосистемах на півночі Східного Полісся. Спекотна й вітряна погода, яка склалася протягом останніх двох місяців, сприяє стрімкому розповсюдженню вогню, а пожежі при цьому набувають загрозливих масштабів.
Вогневий контроль з боку ворога та висока забрудненість території вибухонебезпечними предметами максимально перешкоджає роботі лісової охорони щодо оперативної ліквідації пожеж. Попри все лісівники, працівники ДСНС і небайдужі волонтери продовжують на місцях, де дозволяє ситуація, приборкувати вогонь й стримувати його розповсюдження. Найбільш дієвим є застосування профілактичних протипожежних заходів, вчасне виявлення та гасіння займань.
Пожежі призводять до знищення лісових екосистем, на відновлення яких необхідне не одне десятиліття, завдають значних економічних збитків та створюють безпосередню загрозу життю людей і тварин. Повітря насичується токсичними продуктами згоряння, що погіршує екологічну ситуацію та створює суттєвий дискомфорт і загрозу для здоров’я населення прилеглих територій. Після лісових пожеж прилеглі населені пункти вкриває густий їдкий смог, який заважає нормальному диханню та може викликати загострення респіраторних і серцево-судинних захворювань. Виділення великої кількості вуглекислого газу в атмосферу внаслідок масштабного горіння посилює «парниковий ефект».
Враховуючи це, в перспективі необхідне розроблення довгострокової стратегії управління лісами, що межують із державним кордоном України, котра передбачатиме створення насаджень, стійких до пожеж, детальне протипожежне облаштування й зонування для мінімізації поширення вогню. Залучення науковців до процесу відновлення лісів після пожеж є ключовим аспектом успішної реабілітації пошкоджених природних екосистем.
ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС»
Джерело: УкрНДІЛГА