У другій декаді вересня в гідропарку м. Харкова співробітники сектору екології лісу Володимир Ворон та Ірина Коваль і відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА Петро Тарнопільський провели комплексне обстеження соснового насадження, яке внаслідок воєнних дій навесні 2022 року вигоріло майже вщент.
Про результати обстеження Ірина Коваль, провідний науковий співробітник сектору екології лісу УкрНДІЛГА, доктор с.-г. наук, розповіла на сайті УкрНДІЛГА.
Це соснове насадження, в якому ще у 2000 році було закладено три постійні пробні площі для дослідження рекреаційного впливу на лісові екосистеми, росло у Салтівському районі Харкова поблизу ТРЦ «Караван» і, як вже зазначалося вище, навесні 2022 року вигоріло майже вщент. За словами Ірини Коваль, залишилося лише декілька «острівців» живих дерев, а понад три чверті їх загальної кількості було знищено. Як повідомила науковиця, у березні 2023 року співробітники філії «Жовтневе лісове господарство» висадили сіянці сосни звичайної та кримської, які виявили високу приживлюваність. Відтак у майбутньому на місці згорілого лісу за сприятливих умов виросте новий.
«На жаль, більшість середньовікових дерев на пробних площах у слабкому стані (багато стовбурів пошкоджені шрапнеллю, зламані скелетні гілки та навіть окремі стовбури), їм буде важко перенести зиму. На одній із досліджуваних ділянок із 43 дерев залишилося лише 16. Подібне масове знищення прибережних лісів призводить до обміління водойм і швидкого розмиву їх берегів, а порушення структури рослинного покриву прибережних лісосмуг руйнує природний бар’єр на шляху поверхневих стоків і водойми швидко забруднюються», – повідомила Ірина Коваль.
Також вона зазначила, що науковці УкрНДІЛГА заклали тимчасову пробну площу в середньовіковому насадженні, яке росте на супіщаних дерново-опідзолених ґрунтах на боровій терасі, для того, щоб проаналізувати негативний вплив воєнних дій та знайти можливості для відновлення лісових екосистем і деградованих рекреаційних ділянок навколо населених пунктів у найкоротший термін.