Основні торги третього кварталу стартують із середньозважених цін першого кварталу, – ДП «Ліси України»

43 Views
Фото: ДП «Ліси України»

У якості експерименту стартові ціни на торгах третього кварталу, які щойно розпочинаються, ДП «Ліси України» формуватиме на основі більш низьких середньозважених реалізаційних цін першого кварталу. Про це повідомили в ДП «Ліси України».

У держпідприємстві розповіли, що минулого тижня з ініціативи керівництва Івано-Франківської ОВА відбулася зустріч між лісівниками і деревообробниками, де обговорювали стрімке зростання цін на деревину.

Збільшення цін не спекулятивне, а цілком реальне, кажуть у ДП «Ліси України». За даними Карпатської філії, повідомляють у держпідприємстві, перший квартал починався із середньою ціною 2,7 тис грн/м3. На торгах вона зросла до 3,5 тис. грн/м3. Аукціони другого кварталу Карпатська філія почала зі стартових цін 3,2 тис. грн/м3, але, змагаючись за ресурс, деревообробники підняли ціну майже до 4 тис. грн/м3, викупивши 92% лісопродукції. 

Як розповіли в ДП «Ліси України», під час зустрічі лісівників та деревообробників з метою забезпечення цінової стабільності лунали пропозиції зменшити розмір лотів, запровадити інший алгоритм розрахунку стартових цін (виставляти деревину на торги по собівартості). 

Відповідь ДП «Ліси України» на підняті питання – наступна:

  1. Формування лотів – ДП «Ліси України» вже давно адаптує розмір лотів під місцевого споживача. У Карпатському регіоні, де більше частина споживання припадає на малий та середній бізнес, 90% лотів вже і так дрібні – обсягом від 10 до 100 м3
  2. Стартові ціни – традиційно стартові ціни біржових аукціонів формуються на основі середньозважених цін реалізації деревини у минулому кварталі, кажуть в ДП «Ліси України». Представники біржі переконують, що ціну формує баланс попиту та пропозиції, тож стартова ціна аукціонів є скоріше індикатором ринку і не впливає на реалізаційну ціну, яка може як зрости, так і зменшитися в процесі торгів. Проте бізнес наполегливо переконує, що зменшення стартових цін стабілізує ринок.  Тому у якості експерименту стартові ціни на торгах третього кварталу, які щойно розпочинаються, ДП «Ліси України» формуватиме на основі (більш низьких) середньозважених реалізаційних цін першого кварталу, щоб побачити, чи вплине це реалізаційну ціну. Поставити крапку у дискусії і законодавчо унормувати механізм формування стартових цін має закон «Про ринок деревини», кажуть в держпідприємстві.
  3. Ринок лісозаготівлі – традиційно послуги лісозаготівлі у гірській місцевості Карпатського регіону були нерентабельними, стверджують в ДП «Ліси України». Роботи виконували місцеві деревообробники задля забезпечення ресурсом власного виробництва. Ця практика врешті-решт призвела до невиконання запланованих обсягів заготівлі, відтак «Ліси України» трансформують лісозаготівлю в окремий прозорий, рентабельний та самодостатній сегмент ринку. З початку року контракти на заготівлю укладаються через відкриті торги на Prozorro. Формуються ринкові ціни, залучається нові учасники ринку. В 2024 році середня ціна по Івано-Франківській області на лісозаготівельні послуги складала 477 грн/м3, на сьогодні вона зросла до 557 грн/м3, повідомили в держпідприємстві.
  4. Додатковий ресурс – ДП «Ліси України» минулого року додатково вивело на ринок 2 млн м3, які раніше переробляли державні цехи, але попит продовжує зростати. Ресурсу, щоб його задовольнити, більше ніж достатньо. «Івано-Франківська область займає перше місце по чистих ялинових насадженнях в Україні – 200 тис. га чистих ялинників. У нас 27 млн м3 стиглої і перестиглої деревини», – каже народний депутат Олександр Матусевич.

За повідомленням ДП «Ліси України» заважає забрати ресурс із лісу та направити в економіку регіону низка причин:

  • по-перше, понад 36% лісів регіону відносяться до природного-заповідного фонду з обмеженим режимом лісгосподарювання. Такого високого відсотку заповідності лісів, за словами Олександра Матусевича, не має в жодній європейській країні;
  • по-друге, з 2018 року в Україні вступив в силу закон про оцінку впливу на довкілля, який значно ускладнює проведення лісозаготівлі;
  • по-третє, цього року у лісових господарствах області завершується термін дії матеріалів лісовпорядкування, що автоматично призведе до зупинки заготівлі. Нові матеріали на різних етапах затвердження, а процедура надто тривала і потребує спрощення.

Всі три зазначених питання поза межами повноважень лісівників, кажуть у ДП «Ліси України», і потребують зміни законодавчої та нормативної бази. Відтак держпідприємство в черговий раз закликає бізнес та місцеве самоврядування активніше включатися у процес лобіювання змін.

“Це єдине рішення проблеми, адже як не корегуй процес торгів, не подрібнюй лоти, якщо ресурсу не вистачає – попит автоматично штовхатиме ціни вгору!”, – зазначили ДП «Ліси України».

Поширити статтю