Мораторій на вирубування лісів – польська економіка може втрати мільярди

4.4k Views
Фото ілюстраційне. Джерело: міжнародна виставка обладнання, інструментів та комплектуючих для деревообробної та меблевої промисловості DREMA

У Польщі продовжується конфронтація між польською деревообробною галуззю і Міністерством клімату та навколишнього середовища Польщі. Каменем спотикання й надалі залишатися рішення Міністерства заборонити лісозаготівлю у 20% лісів Польщі.

Ні громадські консультації з цього питання, які тривали до 16 вересня 2024 року, ні Ogólnopolską Naradа o Lasach (Загальнопольська нарада щодо лісів), яка відбулася в квітні цього року, схоже, не змогли допомогти сторонам дійти консенсусу.

Польська торгово-промислова палата деревообробної промисловості 26 вересня цього року на своєму сайті вчергове наголосила на недоцільності такого підходу і підкреслила, що абсолютно ніхто не був і не виступає проти запланованої реформи управління лісами, що передбачає захист багатьох лісових територій, які мають особливу природну цінність або є особливо важливі для місцевих громад, – ні Lasу Państwowе, ні польська деревообробна галузь, ні наукова спільнота тощо.

Деревообробна галузь Польщі

PIGPD зазначила, що з самого початку вимагала одного – аналізу та розрахунку економічних і фінансових наслідків можливого скорочення поставок деревини в Польщі та визначення того, чи можна це компенсувати і як, адже польська деревообробна промисловість створює приблизно 2,5% ВВП країни.

Як інформує PIGPD, деревообробна галузь Польщі – це найбільший виробник в Європі дерев’яних вікон і дверей, садово-паркових споруд, дерев’яних підлогових покриттів, №2 в Європі з виробництва деревних плит (і № 7 у світі), №2 в Європі з виробництва дерев’яної тари і №3 у виробництві меблів.

І от вся структура деревообробної галузі Польщі, за словами PIGPD, базується лише на одному – на деревині з польських лісів. Вона – як перевернута піраміда, основу якої складають 47 млн ​​м3 деревини, отриманої з польських лісів, вартістю 15 млрд злотих, спочатку переробленої на лісопилках і плитних підприємствах, а потім вона у вигляді пиломатеріалів, деревно-стружкових плит та інших напівфабрикатів поглинається та переробляється багатьма галузями промисловості у ціннішу продукцію загальною вартістю 178 млрд злотих.

“Можна сказати, що 1 злотий вартості спожитої деревини створює майже 12 злотих вартості кінцевої продукції, виготовленої з неї, або що втрата 1 м3 деревної сировини означає втрату продукції на суму 3900 злотих для економіки”, – пояснюють в PIGPD.

Також в PIGPD підрахували наступне: якщо заборонити заготівлю у 20% лісів Польщі, то є висока ймовірність того, що будь-яке обмеження доступу до деревної сировини матиме пропорційний ефект у вигляді втрати виробничих можливостей у всіх галузях деревообробної, меблевої та паперової промисловості, зокрема:

– відбудеться падіння вартості продукції деревообробної, меблевої та паперової промисловості на 7,0 млрд злотих, 8 млрд злотих і 12,7 млрд злотих відповідно. Загальні втрати сегмента польської економіки, залежного від поставок деревини, становитимуть 27,7 млрд злотих на рік;

– позитивне зовнішньоторговельне сальдо в деревообробно-меблевому секторі зменшиться на 2,1 млрд євро, тобто приблизно на 9,5 млрд злотих;

– можуть втратити роботу приблизно 70 тис. осіб;

– значна частина із 173 тис. діючих суб’єктів господарювання буде ліквідована, а всі вони зазнають збитків і будуть змушені суттєво обмежити свою діяльність або змінити сферу діяльності;

– ціни на вироби з деревини на внутрішньому польському ринку, ймовірно, зростуть приблизно на 15-20%, що безпосередньо вплине на всі домогосподарства та збільшить рівень інфляції.

В PIGPD зазначають, що описані ефекти не будуть рівномірно розподілені на економічній карті країни, а накопичуватимуться в регіонах, де більшість лісових масивів підпадають під обмеження на заготівлю деревини. В першу чергу вони торкнуться малих і середніх підприємств.

Деревообробники vs екологи

Водночас в PIGPD зазначають, що екологічні організації, яких у Польщі чимало, агресивно прагнуть повністю заблокувати будь-яке лісогосподарювання на всіх територіях, які вважаються цінними, і хочуть диктувати, які саме це території. За словами PIGPD, вони не чують голосу лісових експертів, які вказують на те, що кліматичні зміни спричиняють дедалі швидше зникнення численних лісоутворюючих порід (навіть сосни, якої в Польщі найбільше), і що потрібно негайно вжити заходів щодо переформування лісових деревостанів. І припинення заготівлі деревини на територіях, які підпадають під охорону, зовсім не піде їм на користь – відбудеться значна втрата біорізноманіття та зникнення багатьох охоронюваних видів рослин і тварин, що є ефектом, протилежним очікуваному.

“Ніхто не говорить про повноцінну експлуатацію цінних лісів – наприклад, шляхом вирубування великих площ. Є й інші способи – вибіркові рубки, які проводяться раз на кілька років, вирубування окремих дерев тощо. Але очевидно, що на цих територіях відбудеться зменшення заготівлі деревини”, – зазначають в PIGPD.

У PIGPD нагадують, що до продукції з деревини відносяться іноді навіть цілі будинки, що вже казати про підлогу, меблі та книги, і ставлять риторичне запитання, чи варто від цього відмовлятися? Зменшення споживання деревини не допоможе природі, переконані в PIGPD, а радше навпаки, адже ліс працює як киснева фабрика, пояснюють Палаті: на зміну зрубаним деревам приходять нові, які знову зв’язують вуглекислий газ. Пластик, сталь, бетон тощо – всі ці матеріали мають величезні викиди CO2 у процесі їх виробництва, тому прагнення вивести деревину з ужитку – це дія, спрямована безпосередньо на прискорення кліматичної катастрофи.

Тож що можна зробити, щоб зберегти обсяг деревини, що постачається в галузь, незважаючи на обмеження її заготівлі на нових природоохоронних територіях?

На думку PIGPD, заготівлю деревини не можна повністю виключати на деяких природоохоронних територіях, окрім того, у типово експлуатаційних лісах лісозаготівлю слід інтенсифікувати – природно, до такої міри, щоб не спустошувати ліс. Також слід скасувати експорт необробленої деревини з Польщі та обмежити спалювання деревини в рамках так званого великого енергетичного сектору.

Мораторій на вирубування лісів продовжено

30 вересня 2024 року на сайті Міністерства клімату та навколишнього середовища Польщі з’явилося повідомлення, що мораторій на вирубування лісів із незначними змінами продовжено доти, доки Lasy Państwowe не запровадять заходи щодо охорони територій, на які поширюється дія мораторію.

Зміни до наказу Міністерки клімату та довкілля Польщі від 8 січня 2024 року передбачають продовження терміну дії наказу та виключення з нього всієї блакитної зони в надлісництві Бірча. Охорону цієї території забезпечуватимуть Lasy Państwowe.

“Продовжую мораторій, поки Lasy Państwowe не запровадить системні рішення щодо охорони найцінніших природних лісів. До мене звернулися представники дирекції Lasów Państwowych з ініціативою взяти на себе відповідальність за здійснення охорони, передбаченої мораторієм”,– сказала Міністерка Пауліна Генніг-Клоска.

Згідно зі зміною до наказу, з-під мораторію виключається блакитна зона в надлісництві Бірча площею 4003 га. Натоміть Міністерка клімату та навколишнього середовища Польщі доручила генеральному директору Lasów Państwowych протягом 21 дня надати пропозиції щодо деревостанів, у яких зміни способу ведення лісового господарства можуть сприяти посиленню охорони природних цінностей та виконуваних екосистемних функцій, зокрема тих, що стосуються утримання води та запобігання водній ерозії.

Пропозиції мають враховувати результати громадських консультацій та залишатися нейтральними щодо існуючих контрактів, які виконують лісогосподарські підприємства. Вони повинні містити особливо цінні природні деревостани, що мають відношення до виконання зобов’язань, що випливають із стратегії ЄС щодо біорізноманіття до 2030 року та Регламенту (ЄС) 2024/1991 Європейського Парламенту та Ради від 24 червня 2024 року щодо відновлення природних ресурсів.

Охорона лісів є одним із пріоритетів польського уряду

Як йдеться у повідомленні Міністерства клімату та навколишнього середовища Польщі, січневий мораторій став чітким сигналом того, що нове керівництво Міністерства охорони навколишнього природного середовища Польщі націлене на запровадження глибоких, реальних змін у сфері охорони лісу та методів ведення лісового господарства.

“Якби мені знову довелося ухвалювати таке критиковане багатьма рішення щодо мораторію, я б вчинила точно так само. Ми виключили з лісозаготівлі, серед іншого, ліси, які здійснюють водоохоронну функцію. Вереснева повінь показала, наскільки важливу роль вони відіграють”, – сказала Міністерка Пауліна Генніг-Клоска.

За інформацією Міністерства клімату та навколишнього середовища Польщі, зміни в охороні необхідні через очікування суспільства, нагальні природні потреби та правила Європейського Союзу. Під час дії мораторію розробляються інструменти, які забезпечать тривалий захист найцінніших природних лісів.

Це також є предметом роботи Загальнопольської наради щодо лісів. Її висновки вкажуть подальші напрямки змін. Міністерство забезпечує охорону на належному рівні та систематично збільшує площі природно цінних лісів, виключених з лісозаготівлі.

Також у Міністерстві клімату та навколишнього середовища Польщі повідомили, що 12 вересня під час наради Lasy Państwowe заявили про готовність посилити охорону територій, на які поширюється дія мораторію. На цих територіях буде впроваджено постійну концепцію охорони на основі наказів регіональних дирекцій Lasów Państwowych.

Деревообробна промисловість і охорона лісів

Як зазначають у Міністерстві, воно постійно та активно моніторить ситуацію на підприємствах лісо- та деревообробного комплексу і з самого початку своєї каденції робить наголос на діалозі з усіма зацікавленими сторонами в процесі захисту польських лісів.

“У березні 2024 року ми прийняли пакет для деревообробної промисловості, завдяки якому підприємці цієї галузі матимуть гарантоване постачання сировини в належних кількостях та можливість купувати сировину для місцевих споживачів за прийнятними цінами “, – йдеться у повідомленні Міністерства клімату та навколишнього середовища Польщі.

Також там зазначили, що у травні 2024 року до переліку законодавчих та програмних робіт Ради міністрів було включено Закон про внесення змін до Закону про ліси та Закону про охорону природи. Він слугуватиме для розроблення керівних принципів, які використовуватимуться для визначення природничо цінних та соціально важливих лісів.

Також у Міністерстві нагадали, що у діалозі з усіма зацікавленими сторонами процесу була організована Загальнопольська нарада щодо лісів – перша така подія в історії Польщі.

Поширити статтю