27 листопада відбулася польсько-українська публічна дискусія «Європейська деревина – майбутнє української та польської деревообробної промисловості на спільному ринку».
Орзанізовували захід Варшавський Інститут Підприємництва (WEI) та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД). Публічна дискусія відбулася у рамках проєкту “Шлях України до Європейського Союзу”, який спільно фінансується мережею Фундацій Відкритого Суспільства (Open Society Foundations) та Міжнародним фондом “Відродження”.
Менеджер комітетів Європейської Бізнес Асоціації Юрій Андріїв взяв участь у польсько-українській публічній дискусії «Європейська деревина – майбутнє української та польської деревообробної промисловості на спільному ринку», поінформували в EBA.
Зазначається, що під час дискусії обговорювалися такі питання:
- роль українського та польського ринків деревини на загальноєвропейському ринку;
- вплив європейських регуляцій на діяльність польських та українських компаній;
- виклики для деревообробної промисловості у зв’язку з високою енергоємністю та екологічними вимогами ЄС;
- вигоди від співпраці з українськими партнерами для адаптації до нових екологічних вимог;
- досвід польських компаній, пов’язаний з вступом до ЄС, корисний для українських деревообробних компаній у контексті екологічної відповідності та оптимізації виробництва.
Згідно повідомлення EBA, під час свого виступу представник асоціації наголосив на важливості співпраці на взаємовигідних умовах з польською стороною, оскільки польські деревообробні компанії є важливим замовником української деревини.
Також Юрій Андріїв розповів про позитивний досвід Польщі в деревообробній галузі, який варто розглянути для запровадження в Україні, зокрема:
- відсутність законодавчої можливості для участі у аукціонах та купівлі деревини круглої напряму компаніями, які виробляють енергетику або спалюють деревину, проте зазначені компанії не позбавлені права купівлі деревини через послуги трейдерів;
- актуальність і важливість застосування оферти, що дозволяє забезпечити переробні підприємства на 75% сировиною на поточний рік. Система оферт складається з кількох критеріїв, основними з яких є ціна, прив’язка до локального виробництва, роль переробника;
- практичність вільного доступу до історії закупівлі деревообробних підприємств, що свідчить про прозорість ринку;
- доповів про об’єм заготівлі деревини у Польщі, який в два-три рази більший ніж в Україні і наголосив на важливості його збільшення.
Також було наголошено на важливості уникнення блокування кордону, враховуючи договори на поставку готових виробів з деревини до Польщі, що негативно впливає на вітчизняні компанії та їх договірні відносини.
Коментуючи директиву Регламенту ЄС 2023/1115 щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR), представник EBA зазначив про важливість євроінтеграційних процесів, наголосив на необхідності поступового впровадження норм EUDR, у першу чергу забезпечення безперешкодного постачання українськими компаніями виробів з деревини до ЄС, а також необхідності залучення компаній деревообробної та меблевої промисловості для врахування позиції всіх зацікавлених сторін. Також Юрій Андріїв повідомив про необхідність застосування ретельного перекладу під час роботи з директивами, враховуючи специфіку країни.
Коментуючи питання польського колеги щодо спалювання деревини, представник EBA наголосив на важливості залучення екологів, а також економічної вигоди для повного циклу переробки деревини.