Законопроєкт «Про ринок деревини» передбачає виведення на організований ринок додаткових 25% деревини, які нині заготовлюються лісгоспами, аграрними та іншими господарствами. Під час круглого столу «Як законопроєкт «Про ринок деревини» відродить українську промисловість», сказав заступник директора асоціації «Біржові та електронні майданчики» Олексій Петрашко, передає Укрінформ.
«Державні лісгоспи користуються послугами організованого товарного ринку вже протягом трьох років. Водночас законопроєкт закладає вимоги для того, щоб і решта лісозаготівельників теж були представлені на цьому ринку, а це додасть близько 25% пропозиції й ресурсу. Ми сподіваємося, це дасть більше впевненості українським виробникам у прогнозуванні ресурсу», – зазначив Петрашко.
Координатор комітету European Business Association Юрій Андріїв зауважив, що представники бізнесу підтримують цей законопроєкт, оскільки він передбачає каскадний принцип торгів, що дозволить як підвищувати, так і знижувати ціну, забезпечуючи прозору конкуренцію.
За його словами, законопроєкт передбачає першочерговий доступ до деревини для обробників. Також документом буде врегульовано питання виділення деревини для ЗСУ та соціальних потреб, визначено основні поняття на рівні закону, що виключає дискреційні повноваження органів влади.
Учасники були одностайні у тому, що однією з важливих переваг є продовження мораторію на експорт деревини, що стимулює інвестиції у вітчизняне виробництво, збільшення відрахувань до бюджету та створення нових робочих місць. Це також покращує імідж України як потужного гравця на ринку деревини в очах європейських партнерів.
Під час круглого столу експерти обговорили механізм оферти, який підтримує частина деревообробників, оскільки він може забезпечити гарантований обсяг деревини для підприємств. Через падіння рівня лісозаготівлі за останні роки конкуренція за сировину зростає, а більші компанії можуть викуповувати всю деревину, що ставить під загрозу постачання малих підприємств.
Однак, на думку народного депутата України, голови робочої групи з реформування ринку деревини Богдана Кицака, чіткого механізму, аби вирішити це питання комплексно, наразі ще немає.
«Після прийняття законопроєкту потрібно розробити певний інструмент для підтримки саме малих деревообробників, наприклад через формування мікролотів на аукціонах. Для цього потрібно провести верифікацію, визначити критерії для малих підприємств (обсяг переробки, кількість працівників, обладнання, виручка) та залучити самих деревообробників для забезпечення їхнього доступу до сировини», – вважає нардеп.
Як повідомлялось, законопроєкт № 4197д було «Про ринок деревини» було ухвалено за основу в листопаді 2021 року. Над підготовкою до другого читання оновленої версії документа працювала робоча група комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку. Народні обранці планують цьогоріч ухвалити законопроєкт в цілому.
Перші успішні торги деревиною відбулися в Україні в липні 2021 року відповідно до нового Закону «Про товарну біржу».