Способи розкрою деревини на дошки на стрічковій пилорамі

32 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: UAWP

Існує багато методів розпуску деревини, серед яких пряме або суцільне розпилювання, випилювання бруса, просте розпилювання, розпилювання за сортами, яке рідко використовується у Європі, а також дуже цікавий спосіб розкрою колоди на чверті.

Компанія Wood-Mizer, відомий виробник лісопиляльного обладнання, докладно розповіла про них. Пропонуємо детальніше ознайомитися із кожним методом.

Live Sawing або Суцільне розпилювання

Метод прямого або суцільного розпилювання – один із найпростіших способів розпустити колоду на стрічковій пилорамі. Англійською цей метод називають Live sawing або Slab sawing, тобто розпилювання обаполу або ще один варіант Through and through sawing, тобто розпилювання наскрізь. Суть у тому, що колоду вкладають на станину, затискають і від неї відпилюють послідовно кілька дошок зверху, потім, коли утворюється горизонтальна поверхня, колоду перевертають на 180 градусів і знову розпилюють по одній дошці вниз – і так до самого кінця.

Фото: Wood-Mizer

Хоч цей спосіб розпилювання найлегший та найшвидший, у нього є суттєвий недолік, оскільки в результаті виходять необрізні дошки, і, відповідно, потрібна ще одна операція поздовжнього обрізування дошки, щоб отримати продукцію належної якості. Як правило, пиломатеріал, отриманий суцільним розпилюванням – це важкі, широкі дошки невисокої сортності, і, якщо їх помістити у сушарку, швидше за все вони серйозно деформуються. Через ці недоліки метод суцільного розпилювання рекомендують використовувати тільки для колод низької якості.

Cant Sawing або Випилювання бруса

Під час випилювання бруса перші пропили роблять зверху колоди, після чого її перевертають на 180 градусів і розпилюють з протилежного боку до досягнення заданої товщини бруса. Потім колоду знову повертають, тепер вже на 90 градусів, розпилюють з третього боку, потім повертають знову і формують останню грань бруса з четвертого боку. Таким чином, з центру колоду випилюють брус, який у подальшому або переробляється на іншому обладнанні, або ж продається у готовому вигляді як опорна балка, стовп або інший важкий та міцний будматеріал.

Фото: Wood-Mizer

Якщо говорити про об’єми виробництва, то цей спосіб розпилювання колоди максимізує продуктивність та часто використовується як початковий етап переробки деревини на великих деревообробних заводах. Звичайно метод випилювання бруса використовують для колод середньої та низької якості, оскільки його переваги – економія часу та зусиль.

Plain Sawing або Просте розпилювання

Метод простого розпилювання дуже схожий на випилювання бруса. Так само на першому етапі колоду перевертають і з його центру формується брус потрібного розміру, тільки розпилювання на цьому не зупиняється: оператор розпускає брус на стрічковій пилорамі на дошки заданої товщини. Якщо у специфікації замовника вказані дошки різної ширини, то потрібно робити брус максимального розміру по ширині, а готові дошки потім пропустити через крайкоріз. Просте розпилювання – один із найпопулярніших способів отримати найбільший вихід продукції і найкращу якість дошок.

Фото: Wood-Mizer

Grade Sawing або Розпилювання за сортами

Цей метод використовується у США та Канаді, у Європі він не популярний, тим не менш, корисно знати, як американські деревообробники розпилюють колоду на пиломатеріал різних сортів.

Фото: Wood-Mizer

Погляньте на картинку. Цей метод передбачає, що від колоди відпилюється кілька дошок обаполу, потім його перевертають на 90 градусів, знову відпилюють дошки і знову перевертають, і так не менше п’яти разів. З фінансової точки зору це найкращий метод розпуску цінних порід деревини, хоча продуктивність верстата при цьому невисока.

Quarter Sawing або Розпилювання на чверті

Ось ще один цікавий спосіб розкрою колоди. Є кілька причин використовувати метод розпилювання на чверті, коли маєш справу з дорогими цінними породами деревини, тому що цей спосіб дозволяє получити дошки покращених характеристик міцності через певний малюнок річних кілець у готовому пиломатеріалі. Вартість таких дошок більша і попит на них вищий, ніж на пиломатеріал, отриманий у результаті простого розпилювання. Звичайно теслі, меблеві майстерні і ремісники віддають перевагу роботі саме з таким матеріалом через очевидні переваги в його властивостях.

Фото: Wood-Mizer

Та при такому способі розпуску колоди вигода в ціні продукції може не окупитись через великі трудові затрати і час, витрачений на розпилювання.

Розпилювання на чверті бере до уваги кут, під яким кільця росту дерев перетинають поверхню пиломатеріалу. Хоча існують різні думки щодо цього терміну, пиломатеріал, отриманий через розпилювання на чверті, відрізняється тим, що кільця росту розташовані до поверхні дошки під кутом 80-90 градусів. Таким способом можна випиляти і дошки, у яких кільця росту будуть під кутом 45-80 градусів до поверхні.

Переваги методу розпилювання на чверті

  • Підвищена міцність пиломатеріалу
  • Усадка по ширині під час сушки наполовину менша, ніж у дошок простого (3% замість 6%)
  • Менший ризик розтріскування поверхні під час сушки
  • Пиломатеріал стабільніший у вологому середовищі
  • Малюнок на поверхні дошки виглядає більш рівномірно, що важливо, наприклад, під час вкладання підлоги

Недоліки методу розпилювання на чверті

  • Вихід готових пиломатеріалів на 20% менший, ніж при простому розпилюванні
  • Продуктивність знижується
  • Час сушки зростає на 15% у порівнянні з пиломатеріалом простого розпилу
  • Усадка по товщині удвічі більша під час сушки
  • Інший малюнок сучків (не круглий, а шипоподібний), що може зменшити міцність

Джерело: Wood-Mizer

Поширити статтю