У Німеччині провели фундаментальну національну інвентаризацію лісів, яка є основним інструментом для аналізу стану та розвитку лісів у Німеччині. Вона проводиться кожні десять років і надає вичерпні, репрезентативні дані про такі важливі чинники, як площа лісів, поширення порід дерев, вікова структура та інші параметри. Національна інвентаризація лісів також дає змогу отримати цілісну картину щодо лісів та виконуваних ними функцій.
Найважливіші підсумки IV федеральної інвентаризації лісів Німеччини представив Федеральний міністр продовольства та сільського господарства Джем Оздемір.
Що цікаво, за результатами провденої національної інвентаризації лісів німецький ліс, який довгий час вважався накопичувачем вуглецю, останніми роками став, навпаки, його джерелом через кліматичну кризу та її наслідки. Це означає, що переважні втрати через бурі та посуху, а також ураження лісових насаджень комахами є більшими, ніж збільшення живої біомаси, пояснили в Федеральному міністерстві продовольства та сільського господарства Німеччини. З 2017 року запаси вуглецю в німецьких лісах скоротилися на 41,5 млн тонн.
Джем Оздемір зазначив: «Федеральна інвентаризація лісів підтверджує, що зусилля, які докладалися досі для створення лісів, адаптованих до кліматичних змін, є правильними, але попереду у нас ще багато роботи. Тим не менш, ліс став джерелом вуглецю. Потрібні терпіння та наполегливість, щоб змінити це шляхом реорганізації лісів. Ми повинні захистити те, чим користуємося. Міцний ліс означає для нас захист клімату – ось куди ми повинні рухатися. У необхідності цього не може бути жодних сумнівів. Ліс також є важливим економічним фактором, який забезпечує сотні тисяч робочих місць – ніхто не повинен легковажно ставити це під загрозу. Наша пропозиція щодо нового федерального лісового закону допоможе їх власникам швидко та ефективно реструктуризувати їхні ліси. Виклики великі, але об’єднавши зусилля, ми можемо зберегти наші ліси для майбутніх поколінь і забезпечити їхню центральну роль у збереженні біорізноманіття, захисті клімату, рекреації та сталому використанні деревини. Я щиро дякую багатьом людям, які брали участь у підготовці та проведенні федеральної інвентаризації аналізі тисяч даних та оприлюднені результатів».
Основні підсумки національної інвентаризації лісів Німеччини:
1) Накопичення вуглецю та кліматичний слід: втрата 41,5 млн т вуглецю з 2017 року. Німецький ліс вперше за багато десятиліть став джерелом вуглецю. Це підкреслює нагальну потребу в термінових заходах з адаптації та відновлення лісів, щоб посилити їхню роль як захисників клімату в довгостроковій перспективі.
2) Площа лісів Німеччини за результами інвентаризації становить 11,5 млн га (+15 тис. га з 2012 р.). Вона залишається стабільною, що є позитивним знаком для збереження цього важливого ресурсу як основи для різноманітних екосистемних послуг, які він надає, особливо в контексті ущільнення земель населеними пунктами та інфраструктурою в такій густонаселеній та індустріалізованій країні, як Німеччина.
3) Зони стихійних лих: 2 млн га лісів постраждали від стихійних лих, тобто зазнали шкоди, спричиненої природними факторами. Такі лиха, як посуха, бурі та нашестя короїдів, можуть вразити окремі дерева, групи дерев або цілі насадження. На 34% територій, що постраждали від стихійного лиха, лісове господарство не велося, а на 20% мертва деревина використовувалися у значних масштабах. Велика кількість територій стихійних лих викликає тривогу та підкреслює необхідність термінових заходів щодо посилення стійкості лісів проти шкідників і хвороб.
4) Запаси деревини: німецькі ліси налічують 3,6 млрд куб. м деревини. До 2017 року запаси деревини зросли до 3,8 млрд кубометрів. Через буревії, посуху та подальші стихійні лиха, а також зниження темпів приросту на 16%, запас деревини впав до рівня 2012 року.
5) Частка мертвої деревини: збільшення частки мертвої деревини в німецьких лісах на 32% є як позитивним, так і негативним явищем. Мертва деревина важлива для біорізноманіття та забезпечує середовище існування для багатьох видів. Однак це збільшення першочергово пов’язане зі зміною клімату, що підкреслює вразливість німецьких лісів до екстремальних погодних явищ.
6) Співвідношення листяних і хвойних дерев: 48% німецьких лісів становлять листяні дерева і 52% – хвойні. Збільшення частки листяних дерев обнадіює німецьких лісівників, оскільки це підвищує стійкість лісів до зміни клімату.
7) Мішані ліси : 79% лісів Німеччини є мішаними (+2% з 2012 року). Збільшення частки мішаних лісів є позитивним сигналом для біорізноманіття та стійкості лісів, адже такі ліси відрізняються більшою стійкістю до шкідників і хвороб, а також кращою адаптивністю до зміни клімату. Ця різноманітність допомагає зменшити ризик масштабної шкоди від кліматичних факторів.
8) Середній вік деревостану збільшився до 82 років (+5 років з 2012 року). 30% німецьких лісів мають вік понад 100 років, 20% є старшими за 120 років. Збільшення середнього віку деревостану є позитивним знаком, особливо для біорізноманіття в лісах. Однак важливо підтримувати відповідну вікову структуру для забезпечення тривалої життєздатності лісів.
За матеріалами Федерального міністерства продовольства