У південних лісових господарствах ДП «Ліси України» випробовують нові технології відновлення лісів

64 Views
Фото: ДП «Ліси України»

Цієї весни у філії «Південний лісовий офіс» вперше висіяли кримську сосну без попереднього вирощування сіянців у розсадниках!

Інноваційний підхід, подібний до природного лісовідновлення, дає змогу молодим рослинам краще адаптуватися до місцевих умов.

Із 2023 року підприємства Південного офісу заготовляють насіння в новому сучасному шишкосушильному комплексі, придбаному завдяки інвестиціям ДП «Ліси України». Тож посадкового матеріалу вистачає — усе насіння зібрано та підготовлено безпосередньо в межах південних лісгоспів.

У межах експерименту на ділянці площею 1,4 га було висіяно 2,5 кг насіння. Уже проклюнулося та пішло в ріст майже 50% посівів. За стандартного показника приживлюваності на рівні 70% — це дуже непоганий результат!

Для порівняння: вартість залісення такої ділянки сіянцями з розсадника становить приблизно 18,6 тис. грн. Натомість прямий посів насіння дозволяє зменшити витрати майже утричі!

Однак повністю відмовлятися від традиційної технології лісовідновлення на Півдні не планують. Адже існує чимало факторів, які можуть ускладнити застосування нового методу — від особливостей ґрунтів до впливу дикої фауни, зокрема птахів, які можуть пошкоджувати насіння.

У перспективі планується поєднувати класичні методи лісовідновлення з прямим висівом. Такий підхід дозволить оптимізувати витрати на вирощування сіянців і підвищити економічну ефективність роботи південних лісгоспів.

Влітку на експериментальній ділянці заплановано провести кілька ручних доглядів: розпушити ґрунт для кращого доступу кисню до коріння та прибрати бур’яни. Якщо восени приживлюваність молодих дерев сягне хоча б 50%, експеримент визнають успішним. Це стане підґрунтям для подальшого масштабування нової технології та зменшення витрат на лісовідновлення в майбутньому.

Держлісагентство

Поширити статтю