В Україні стартувала «ялинкова кампанія»: державні лісогосподарські підприємства приступили до заготівлі новорічних дерев, лісова охорона – до посиленого патрулювання лісових масивів.
Про це повідомили в Держлісагентстві.
Як поінформували у відомстві, цьогоріч підприємства Держлісагентства виростили на спеціальних плантаціях понад 1 мільйон хвойних дерев. У планах – заготовити і реалізувати близько 200 тисяч дерев. Це удвічі менше, ніж до повномасштабного вторгнення і саме така тенденція зберігалася протягом останніх років.
Окрім вирощених новорічних дерев на спеціально відведених для цього плантаціях, яких в галузі близько 3 тисяч гектарів, ялинки для реалізації також будуть заготовлятися під час рубок догляду за лісом. Такі способи мінімізують шкоду для навколишнього середовища. Окрім того, лісогосподарські підприємства також реалізують ялинки в горщиках.
У Держлісагентстві також повідомили, що придбати ялинки можна прямо в державних лісгоспах (лісництвах), що буде значно дешевше, ніж на ялинкових базарах. Окрім того, лісгоспи організовуватимуть роздрібну торгівлю ялинками на торгових точках, майданчиках та ярмарках.
Ціни на ялинки на майданчиках, організованих лісівниками, є значно нижчими за ті, що пропонуються на стихійних ринках, кажуть у відомстві. За інформацією Держлісагентства, цьогоріч вартість новорічних дерев залишається незмінною. У середньому дерево висотою 1 м коштує 135 грн. Ціна може різнитися залежно від регіону. Інформацію щодо цін, місць та асортименту хвойних новорічних дерев можна дізнатися на офіційних ресурсах лісогосподарських підприємств.
У Держлісагентстві зазначають, що купуючи ялинку чи сосну легально, покупці можуть бути впевненими у тому, що придбані дерева виростили у спеціальних лісових господарствах без шкоди природі. До того ж, якщо дерево купується офіційно, то сплачуються податки, з яких формується бюджет громади та всієї країни.
Новорічні дерева, як і в попередні роки, будуть маркуватися спеціальними уніфікованими засобами, повідомили у Держлісагентстві: самоклейними етикетками та бирками-стяжками. Ці засоби розриваються при спробі їх зняття, чим унеможливлюється їх повторне використання. Спеціальні уніфіковані засоби містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини. У Систему ЕОД вносяться дані щодо постачальника, його підпорядкованості і форми власності. Перевірка походження ялинки відбувається шляхом введення номеру із уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки, на сайті https://open.ukrforest.com. У випадку, якщо інформація на сайті відсутня це може свідчити, про сумнівне походження ялинки.
У Держлісагентстві наголошують на важливості купівлі ялинок в легальних точках продажу, адже це сприяє збереженню природних лісів та запобігає вирубуванню дерев у лісах.
Також у відомстві дали декілька порад, як обрати святкове деревце:
- щоб ялинка радувала довше, потрібно уважно оглянути її при покупці: вона повинна бути свіжою і зеленою і з неї не повинні обсипатися хвоя. В іншому випадку це означає, що дерево зрубали кілька тижнів тому;
- під час вибору дерева злегка зігніть гілочки: якщо гілка ламається, то вона залежалась, а якщо гілка гнучка і м’яка, то її зрубали не так давно. Так само спробуйте потерти голки в руках, якщо з’явиться приємний хвойний запах, це теж означає що дерево свіжозрубане. Якщо ні, то краще відмовтеся від такого дерева.
Другий, більш важливий для працівників лісового господарства України аспект «ялинкової кампанії», – охорона шпилькових насаджень від незаконної вирубки в передноворічний період. У лісових масивах протягом всього різдвяно-новорічного періоду патрулюватимуть рейдові бригади лісової охорони спільно з працівниками Національної поліції та Держекоінспекції, поінформували в Держлісагентстві і нагадали, що за незаконне рубання новорічних дерев передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. До того ж, у грудні-січні розмір шкоди за незаконне вирубування хвойних дерев збільшується втричі.
Про факти незаконного вирубування дерев відомство просить повідомляти на гарячу лінію Держлісагентства 0-800-604-473 або ж його територіальні органи. Також можна звернутися до правоохоронних органів та територіальних органів Держекоінспекції.