На запрошення керівництва Університету сталого розвитку Еберсвальде (Німеччина) ректор Національного лісотехнічного університету України Володимир Загорський разом з проректором з наукової роботи НЛТУ України Василем Лавним та директором Страдчівського навчально-виробничого лісокомбінату НЛТУ України Олегом Данчуком упродовж тижня перебували у робочій поїздці з метою налагодження партнерських відносин, обміну досвідом у сфері сталого розвитку, екології та лісового господарства, а також пошуку можливостей для спільних наукових проєктів та академічних обмінів.
Під час перебування в Університеті сталого розвитку Еберсвальде (HNEE) делегацію з НЛТУ України ознайомили з сучасними освітніми програмами HNEE, науковими дослідженнями, а також інноваційними підходами у навчанні та управлінні природними ресурсами. Особливу увагу було приділено питанням сталого використання лісів, збереження біорізноманіття та розвитку зеленої економіки.


Під час візиту до Університету сталого розвитку Еберсвальде відбулася знакова подія – Національний лісотехнічний університет України був прийнятий до Альянсу “COPERNICUS” (Європейської мережі вищої освіти для сталого розвитку). Ректор НЛТУ України Володимир Загорський підписав акт про приєднання та отримав сертифікат члена від канцлера HNEE Маркуса Кьонеке.


В ході неодноразових зустрічей було наголошено на згубних наслідках та впливі війни на систему освіти і науки в Україні. Альянс “COPERNICUS” прагне підтримувати людей та установи у сфері вищої освіти та співпрацювати для подолання викликів майбутнього, а також підтримує розвиток знань та навичок, необхідних для сталого розвитку. Одним зі спеціальних заходів Альянсу є Саміт з питань вищої освіти. Конференція присвячена трансформаційним підходам до навчання та сталого розвитку вищої освіти. Треба зазначити, окрім інших видів діяльності, Альянс “COPERNICUS” підтримує проєкти Erasmus+, такі як участь у проєктах, що фінансуються ЄС та спрямовані на індивідуальний внесок співробітників університету у досягнення Цілей сталого розвитку ООН.


Робоча поїздка вдалася дуже продуктивною і насиченою, делегація НЛТУ України ознайомилася з міським кампусом, управлінням якістю освіти, центром міжнародних відносин, лісовим кампусом та відвідала лабораторію StartupLab HNEE. Важливого значення для подальшої співпраці мали брифінг з мером міста Еберсвальде Гьотцом Геррманном та президентом Університету сталого розвитку Еберсвальде Маттіасом Бартом.


Плідними були також зустрічі-обговорення щодо спільних дослідницьких проєктів у галузі права та регулювання ЄС, перспектив подальшої співпраці у напрямках подвійних дипломів, стажувань студентів і викладачів, а також спільних міжнародних грантових проєктів з професорами Георгом Мірібунгом, Петером Шпатгельфом (професор прикладного лісівництва) та Яном-Петером Мундом (професор ГІС та дистанційного зондування, директор Інституту біосферних заповідників), Карстеном Манном (професор економіки сталого лісового господарства, академічний директор Інституту біосферних заповідників) та Вільгельмом-Гюнтером Фарзоном (попередній ректор HNEE).


Ректор НЛТУ України Володимир Загорський висловив сподівання на активізацію партнерства, що сприятиме підвищенню якості освіти та наукової діяльності НЛТУ України.



Коротка інформація про університет сталого розвитку Еберсвальде
Університет сталого розвитку Еберсвальде (HNEE) понад 190 років присвячує себе сталому розвитку в освіті та дослідженнях. Заснований у 1830 році як Вищий інститут лісового господарства (Höhere Forstlehranstalt) університет розташований недалеко від Берліна на історичному місці з давніми традиціями в лісових та деревообробних науках. З моменту відновлення академічного навчання у 1992 році HNEE перетворився на центр дисциплін, орієнтованих на майбутнє, таких як охорона природи, управління лісами, органічне сільське господарство, адаптація до зміни клімату, сталий бізнес, дерев’яне будівництво та сталий туризм.
Маючи близько 2300 студентів з приблизно 60 країн та понад 400 співробітників, HNEE є динамічним та міжнародно пов’язаним університетом. Його місія полягає в тому, щоб активно формувати трансформацію до сталого суспільства шляхом розробки практичних модельних рішень та надання студентам навичок, необхідних для співтворчості майбутнього. HNEE пропонує понад 20 програм навчання в таких галузях, як лісове господарство, охорона природи, стале сільське господарство, продовольчі системи, туризм, деревообробна інженерія, сталий бізнес та освіта в галузі сталого розвитку. Ці програми організовані в рамках Бакалаврської школи – відповідальної за всі бакалаврські програми – та Магістратури – відповідальної за всі магістерські програми та академічну безперервну освіту.
Дослідження та передача знань підтримуються двома міжгалузевими кафедрами, які сприяють прикладній, орієнтованій на вплив науки у тісній співпраці із зацікавленими сторонами суспільства. Дослідницька діяльність HNEE зосереджена на трьох міждисциплінарних тематичних областях: сталий розвиток сільських районів з акцентом на землекористування, ландшафтне та лісове господарство; стале виробництво та використання природних матеріалів, зокрема деревини, з акцентом на біоекономіку, технологічні процеси та сучасне дерев’яне будівництво; та стале управління обмеженими ресурсами, що вирішує ключові суспільні проблеми, такі як конфлікти у землекористуванні, корпоративна відповідальність та розвиток сталого туризму.
Усі програми відповідають моделі навчання Еберсвальде, яка поєднує академічний досвід з послідовним акцентом на сталий розвиток, проектне навчання та застосування в реальному світі. Модель поєднує дисциплінарну глибину з міждисциплінарними підходами та сприяє самостійному, дослідницькому та рефлексивному навчанню, щоб надати студентам можливість активно брати участь у сталому перетворенні суспільства.
У HNEE сталий розвиток – це не просто керівний принцип, він вбудований в усі сфери університетського життя: у викладання, дослідження, діяльність та передачу знань. Ці види діяльності постійно розвиваються в рамках партисипативних процесів, що охоплюють як студентів, так і співробітників.