Напередодні свят WWF-Україна поділився рекомендаціями, як придбати ялинку, не завдаючи шкоди природі.
Перш за все, згідно рекомендацій WWF-Україна, слід обирати легально заготовлені дерева – їх вирощують державні лісогосподарські підприємства та інші лісокористувачі спеціально до свят на плантаціях або заготовляють під час рубок догляду за лісами.
Перевірити легальність ялинки можна наступним чином, пояснюють у WWF-Україна.
Перш за все слід шукати бирку з кодом: легальні ялинки мають спеціальні бирки з інформацією про походження дерева, які розміщують на нижній частині стовбура ялинки. Це гарантує легальне походження деревця. Код на бирці можна перевірити на офіційному сайті Державного агентства лісових ресурсів України — open.ukrforest.com. Якщо ялинка немає жодних бирок або коду немає в базі даних – деревце нелегального походження, зазначають в WWF-Україна.
Наступний крок – перевірка документів у продавця – в нього мають бути накладна з лісництва та дозвільні документи на торгівлю.
І останнє – варто обирати лише офіційні точки продажу. Як пояснюють в WWF-Україна, легальні ярмарки ялинок зазвичай мають огороджену територію, лінійку для виміру розміру новорічного дерева та оприлюднену вартість погонного метра, режим роботи й інформацію про суб’єкта підприємницької діяльності, який здійснює продаж.
Крім того, можна скористатись іншими екологічними альтернативами, наприклад ялинкою в горщику, яку можна після свят висадити у землю, або створити новорічне деревце із підручних предметів. А от штучна ялинка не є вдалою альтернативою, кажуть в WWF-Україна, через значний екологічний слід: при виготовленні пластику використовуються нафтопродукти та викопне паливо. Пластик потребує багато енергії. Рано чи пізно таку ялинку доведеться замінити, і поки ви радітимете новій, стара — стане небезпечним відходом. Тому, якщо ви все ж обрали штучну ялинку, використовуйте її максимально довго.
Також WWF-Україна нагадує, що за незаконну вирубку, транспортування та реалізацію нелегальних ялинок передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, тому у фонді закликають бути небайдужими та повідомити про це поліцію за номером 102.
Кожна дія має значення, нагадують в WWF-Україна, а вибір різдвяної ялинки — це ще одна можливість підтримати збереження лісів. Легальні та екологічні рішення дадуть змогу створити свято, не завдаючи шкоди довкіллю, пояснюють у фонді.