Окрім того, що Європейська Комісія запропонувала відтермінувати початок застосування EUDR на рік, вона також опублікувала низку документів, які сприятимуть впровадженню Регламенту.
Йдеться про Керівництво щодо Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів. Воно доступне за посиланням.
Керівництво поділене на 11 розділів, які охоплюють різноманітне коло питань, такі як вимоги до законності, часові рамки для застосування, використання в сільському господарстві та роз’яснення щодо сфери застосування продукту. Все це підтверджується реальними сценаріями. Також у цих документах міститься детальна інформація про функціональні можливості інформаційної системи, оновлення штрафних санкцій та роз’яснення таких критичних визначень, як «деградація лісів», «оператор» у сфері дії закону та «розміщення на ринку». Також є додаткові вказівки щодо зобов’язань щодо відстеження.
Було оновлено і перелік найпоширеніших запитань щодо EUDR і відповідей на них. Його можна знайти на європейській платформі CircABC і він містять понад 40 нових додаткових відповідей на запитання, поставлені різними зацікавленими сторонами.
Інформація для широкого загалу щодо Регламенту EUDR на веб-сайті Європейської Комісії також була оновлена та реорганізована для легшого всіма розуміння.
Інформація спеціально для мікро- та малих підприємств доступна ТУТ .
Розповіла Європейська Комісія і про принципи методогії, які застосовуватиме для порівняльного аналізу EUDR, що слугуватиме для класифікації країн на групи низького, стандартного та високого ризику, для того, щоб полегшити процеси належної перевірки операторів та надати компетентним органам можливість ефективно контролювати та забезпечувати дотримання вимог Регламенту.
Отож, згідно повідомлення Європейської Комісії, відповідно до застосовуваної методології переважна більшість країн світу буде віднесена до категорії «низького ризику». Це дасть змогу зосередити колективні зусилля там, де проблема знеліснення є найгострішою.
Щоб допомогти забезпечити безперешкодну імплементацію EUDR в усьому світі, Комісія та Європейська служба зовнішніх справ представили також стратегічну рамку для міжнародної співпраці щодо Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів. Вона визначає п’ять пріоритетних сфер діяльності, таких як підтримка дрібних власників, вісім ключових принципів, таких як підхід, орієнтований на права людини, і кілька інструментів імплементації, включаючи діалог і фінансування. Ця всеосяжна структура буде спрямована на сприяння справедливому та інклюзивному переходу до ланцюжків постачання сільськогосподарської продукції без знеліснення. Хоча ЄС ще більше посилить діалог та підтримку, успіх партнерства також залежатиме від зобов’язань партнерів ЄС досягти глобальних цілей щодо припинення вирубки лісів, кажуть у Європейській Комісії.
Також, за повідомленням Європейської Комісії, інформаційна система, в якій підприємства реєструватимуть свої заяви щодо належної перевірки, готова розпочати прийом реєстрацій на початку листопада та повноцінно запрацювати в грудні. Оператори та трейдери зможуть реєструватися та подавати звіти про належну перевірку ще до дати початку застосування Регламенту.
Після пілотного тестування IT-системи на 100 компаніях, яке відбулося в січні, Європейська Комісія запровадила низку додаткових заходів, зокрема:
– створення єдиного контактного центру для ІТ-підтримки зацікавлених сторін;
– розробку інтерфейсу, який дає змогу підключатись до системи за принципом «машина-машина» без необхідності ручного введення даних (за повідомленням Європейської Комісії, понад 250 приватних зацікавлених сторін розробляють цю функцію зі свого боку);
– підтримка для тестування файлів геолокації стейкхолдерів та надання зворотного зв’язку;
– відео та детальні багатомовні інструкції щодо системи для користувачів.
Також Європейська Комісія повідомила, що з другої половини жовтня буде проводитися онлайн-навчання для стейкхолдерів щодо використання ІТ-системи (перша сесія відбулася в Брюсселі 25 вересня).
На думку Європейської Комісії, оголошені нею заходи забезпечать необхідні умови для безперешкодної імплементації EUDR . Вона також пропонує компаніям та іншим зацікавленим сторонам завершити підключення, тестування та навчання для використання ІТ-системи. Сама ж Європейська Комісія серед всього іншого збирається інтенсифікувати діалог з більшістю зацікавлених країн, що, на її думку, сприятиме швидкому завершенню розробки системи порівняльного аналізу країн за допомогою запропонованого Імплементаційного акту до 30 червня 2025 року.