Як використовували деревину для олімпійських споруд у Парижі

236 Views
Фото: LVM

Уже тиждень в центрі уваги спортивного світу літні Олімпійські ігри в Парижі, які ще до свого відкриття привернули увагу застосуванням сталих рішень на різних етапах їхньої організації. Одним із таких рішень є значне використання деревини при будівництві спортивних об’єктів.

Детальніше про це розповіли у AТ “Latvijas valsts meži” (LVM).

Спершу варто згадати про спеціально побудований до цьогорічних Олімпійських ігор Паризький олімпійський центр водних видів спорту, який також є їх головним архітектурним символом. Ця візуально вражаюча будівля на 5000 місць є модульною дерев’яною конструкцією. Будівельники, розповідаючи журналістам про спорудеження будівлі, наголошували на швидкому монтажі дерев’яних модулів – дерев’яні конструкції збирали на місці вдвічі швидше за час, який знадобився для їх виготовлення.

Одним із елементів, які роблять будівлю унікальною, є дах площею 5 тис. м2 із клеєного бруса. Цей дах встановив новий рекорд використання великопролітних клеєних дерев’яних конструкцій – кожна з балок завдовжки 90 м, заввишки 55 см і завтовшки 20 см складається з трьох сегментів завдовжки 30 м. Загалом увігнута конструкція даху складається приблизно з 2300 м³ деревини. У відповідь на твердження скептиків щодо того, що деревина не є найміцнішим матеріалом, якщо порівнювати, наприклад, зі сталлю, варто згадати те, що деревина є набагато гнучкішою і здатна трансформовуватися. Підраховано, що усі дерев’яні елементи конструкції олімпійського центру водних видів спорту здатні витримувати навантаження до 800 т. 30-40% деревини, використаної для будівництва центру, – із Франції, в основному це дугласія та ялина. Крім того, 95% деревини, яку використали при будівництві спортивної споруди, має сертифікат PEFC, який засвідчує, що деревина походить із лісів, де ведеться стале лісове господарство.

Яскраві приклади використання деревини в будівництві є і в інших місцях проведення олімпійських змагань. Наприклад, Grand Palais Éphémèr: зал площею 10 тис м2, де проходитимуть змагання, складається з 44 дерев’яних арок, які зберігають просторість і цілісність простору. Крім того, ізоляційні властивості деревини, використаної у будівництві будівлі, знижують споживання енергії.

При спорудженні Олімпійського селища, де живуть атлети, серед багатьох інших екологічно чистих і сталих рішень також використовувалася деревина. Так, будинки заввишки до восьми поверхів будували з деревини та скла, а всю необхідну енергію вони отримують за допомогою теплових насосів та відновлюваних джерел енергії.

Бажання зменшити кліматичні зміни та відповідально використовувати екологічно чисті та відновлювані матеріали спричинило ширше використання деревини в будівництві і в інших частинах Європи. Зокрема, у Фінляндії прогнозують, що протягом наступних п’яти років основним напрямком будівництва стане саме дерев’яне домобудування.

Поширити статтю