Унікальні старовікові ліси на півночі Кіровоградської області можуть отримати новий статус та стати охоронюваними природними територіями. Обласна адміністрація пропонує створити національний природний парк «Чорнолісько-Боковеньківський», що включатиме, зокрема, території Чорного та Чутянського лісових масивів та заплави річки Інгулець між ними. Створення цього нацпарку обґрунтовувала команда з 13 науковців. Наразі проєкт мають погодити місцеві громади та Чорноліський лісгосп, які нині управляють землями майбутнього нацпарку.
Більше про те, чим унікальні ці ліси та для чого їх заповідати, дивіться у відеоролику від громадської організації «Екодія».
Тут збереглися великі площі старовікових дубово-ясеневих лісів, а береги Інгульця слугують прихистком для птахів та червонокнижних рослин. Річка підтримує сталий рівень води у криницях довколишніх сіл, а лісові масиви ще й додатково очищають водойму. Крім того, ця територія має історичну цінність та значний туристичний потенціал.
Однак, територія лісів та заплави може опинитися під загрозою через розорювання та неконтрольовані рубки. А це, у свою чергу, нашкодить не лише місцевим цінним видам, а й мешканцям довколишніх населених пунктів. Адже природні території надають ще й важливі екосистемні послуги – підтримують сприятливий мікроклімат, запобігають ерозії (тобто вивітрюванню або вимиванню) ґрунтів, підтримують здоров’я водойм тощо.
Ділянки лісу, що були вирубані протягом останніх десятиліть, чітко видно на супутникових знімках:
«На перший погляд ці екосистемні послуги здаються невидимими і безкоштовними, але варто пам’ятати, що вони надаються добре збереженими природними екосистемами, площа яких в Україні скорочується. І тільки створення нових природоохоронних територій допоможе виправити ситуацію і зберегти весь набір екосистемних послуг, які важливі для нашого існування, на багато десятиліть вперед», – говорить Богдан Кученко, фахівець зі збереження екосистем ГО «Екодія».
Саме тому уже майже сто років з’являються ініціативи створити на цих територіях природоохоронну територію. Уперше ідея заповідання Чорного лісу з’явилася приблизно в 1926 році. Однак, усі попередні проєкти з різних причин так і не були погоджені. Нині ж клопотання про створення нацпарку від Кіровогрдаської обласної вже погодили у Міндовкіллі і тепер очікують на схвалення від землекористувачів цих ділянок – громад та лісгоспу.
Нагадаємо, що створення заповідних територій допомагає не лише охороняти природу, а й зберігати чисту воду, чисте повітря, родючі ґрунти, а з ними добробут та здоров’я українців та українок. Наразі Україна планує збільшити частку природохоронних територій до 15% до 2030 року, однак зараз цей показник складає усього 6,9%.
Відео створене ГО «Екодія» в рамках проєкту «Зміцнення мережі НКО «EkoNet» у питаннях охорони клімату та навколишнього середовища» у Східній Європі та Центральній Азії, який здійснюється за підтримки Austausch e.V. та Bread for the World.