Стовбурові шкідники лісу заподіяли багато збитків лісам у 2010–2019 роках, тобто під час 24-го циклу сонячної активності, особливо протягом років його згасання із характерними посушливими умовами. Після нетривалого періоду депресії спалахи шкідників відновилися. На тлі військових дій, що обмежують здійснення наземного нагляду та вчасне проведення лісогосподарських і лісозахисних заходів на значній території країни, а також унаслідок додаткового ослаблення лісів пожежами, надмірним підвищенням температури та посухами в деяких регіонах знову зареєстровано збільшення площ осередків стовбурових комах.
У зв’язку із цим за ініціативи Відділу охорони і захисту лісів Держлісагенства 31 жовтня було проведено технічне навчання з державною лісовою охороною підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління. До навчання також залучені державні спеціалізовані лісозахисні підприємства. Крім ДП «Ліси України», участь у навчанні брали й національні природні парки (НПП), що належать до сфери його управління, а також територіальні органи. Засідання відбулося онлайн із участю понад 500 осіб, зокрема провідного інженера відділу охорони і захисту лісів Департаменту лісового господарства ДП «Ліси України» Сергія Корзуна та головного спеціаліста Відділу охорони і захисту лісів Держлісагентства Тетяни Кучерявенко.
Було заслухано п’ять доповідей. Зокрема, головний лісничий філії «Черкаське лісове господарство» ДП «Ліси України» Олександр Сидоренко продемонстрував відеозапис поширення сучасного осередку короїдів у соснових лісах регіону. За такої ситуації проведення вибіркових санітарних рубок не зупинить подальшого розвитку спалаху, а призначення суцільних рубок призведе до знелісення на великій площі, що загрожує екологічною катастрофою, зокрема посиленням піщаних бурь.
Питання організації обстеження осередків стовбурових шкідників лісу, оцінювання популяційних показників стовбурових комах і першочергових заходів у разі виявлення нових осередків висвітлила головний науковий співробітник відділу ентомології, фітопатології та фізіології УкрНДІЛГА, доктор с.-г. наук, професор Валентина Мєшкова.
Було наголошено, що в УкрНДІЛГА розроблено нову редакцію «Технічних вказівок з захисту лісу від шкідників і хвороб». Зокрема, в документі висвітлено питання нагляду стовбурових шкідників, оцінювання їхньої шкідливості та заходів запобігання поширенню осередків. Було відмічено, що комахи, які живляться під корою та в деревині, можуть бути малошкідливими, помірно шкідливими чи особливо шкідливими залежно від регіону та погодних умов року.
Слід розрізняти два типи шкідливості. Фізіологічна шкідливість полягає у впливі комах на життєздатність дерев під час прогризання ходів, що запобігає постачанню вологи та мінеральних солей від ґрунту до крони, а також під час додаткового живлення чи в зв’язку з перенесенням збудників хвороб дерев. Такі комахи можуть заселяти лише дерева з достатньо вологим лубом, а також нещодавно заготовлену деревину. Це дає змогу іноді застосовувати зрубані дерева та їхні частини як ловильні, але дотримуватися певних правил.
Технічна шкідливість комах полягає у впливі на якість деревини, коли вони прогризають глибоко розташовані широкі ходи. Деякі комахи можуть заподіювати лише фізіологічну шкоду, другі – фізіологічну й технічну шкоду, а треті – лише технічну. Комахи третьої групи ніколи не заселяють життєздатні дерева. У лісовій екосистемі вони сприяють руйнуванню деревини до такого стану, що її заселюють інші організмі (комахи, інші безхребетні, гриби), тобто позитивно впливають на кругообіг речовин. Водночас ці комахи часто заподіюють шкоду лісовій продукції.
Заходи нагляду, обліку та захисту від короїдів слід здійснювати узгоджено з датами їхнього сезонного розвитку в певних регіонах, беручи до уваги, що останнім часом більш ранніми стали дати весняних явищ і більш пізніми – дати осінніх, тобто збільшилася тривалість періоду, коли можливе заселення дерев, і кількість поколінь полівольтинних видів.
Особливості біології, фенології розвитку та формування осередків короїдів висвітлила інженер-лісопатолог І категорії ДСЛП «Херсонлісозахист» Катерина Кострицька.
Природні умови різних регіонів України дуже різноманітні. Особливості розвитку стовбурових шкідників у Карпатському регіоні підкреслила завідувачка лабораторії ДСЛП «Львівлісозахист» Віра Венгер.
Одним із ефективних методів виявлення видового складу стовбурових комах, термінів їхнього льоту та певною мірою зниження чисельності є застосування феромонних пасток. На жаль, в Україні феромони лісових комах централізовано не виробляють, а ті зразки, які постачають різні фірми, не завжди відповідної якості. Ефективність застосування феромонів залежить від багатьох чинників, пов’язаних із типом диспенсерів, кольором і розміщенням пасток, а також із термінами їхнього встановлення та проведення обліків. Досвідом застосування трьох типів феромонних пасток в осередках короїдів поділилася завідувачка біологічної лабораторії захисту лісу ДСЛП «Харківлісозахист» Олена Назаренко.
Усі презентації доповідачів розіслані в філії та офіси. Відділ охорони і захисту лісів Департаменту лісового господарства ДП «Ліси України» планує найближчим часом продовжити цикл лекцій із важливих питань лісозахисту.
Валентина Мєшкова,
головний науковий співробітник
відділу ентомології, фітопатології та фізіології,
доктор с.-г. наук, професор,