Власниками комунальних лісів є територіальні громади. Вінницьке обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Віноблагроліс» (ВОКСЛП «Віноблагроліс»), засноване на спільній власності територіальних громад, має в користуванні понад 130 тис. гектарів лісів, що становить більше 35 % від загальної площі лісового фонду Вінничини. Лісові насадження його дочірнього підприємства «Гайсинський райагроліс» займають площу 6740 га, з яких 597 га — це ландшафтні заказники місцевого значення.
Для забезпечення ефективного ведення лісового господарства та збереження захисних і рекреаційних функцій лісів старшим науковим співробітником ДП «Вінницька ЛНДС» Юрієм Єлісавенком і провідним інженером-лісопатологом філії «Вінницялісозахист» ДСЛП «Київлісозахист» Тамарою Івацко на підставі звернення ВОКСЛП «Віноблагроліс» було проведено обстеження стану лісових насаджень у межах території природно-заповідного фонду, зокрема низки ландшафтних заказників місцевого значення: «Білашків», «Савранський ліс», «Урочище «Великий Довжок», «Урочище «Березина», «Урочище «Стінка», «Урочище «Малий Довжок», «Урочище «Бурлацький ліс» та «Турчинський ліс». Переважна більшість об’єктів природно-заповідного фонду на території ДП «Гайсинський райагроліс» є штучно створеними лісовими культурами дібровного типу, середній вік яких складає 66 років. Серед них охороняються цінні грабові діброви, що є типовими для Правобережного Лісостепу. Обстежені деревостани природно-заповідного фонду є різноманітними за походженням, породним складом, мають різний вік і повноту.
Обстежені штучні лісові насадження дуба звичайного, які за породним складом відповідають грабовим дібровам, потребують лісогосподарських заходів шляхом проведення вибіркових санітарних рубок і рубок догляду. Затримка або відсутність цих заходів призведе до поступової деградації насаджень із подальшою втратою біотичного різноманіття й трансформацією зі складних мішаних дубових насаджень з домішкою супутніх порід в похідні малоцінні деревостани (грабняки, кленовники, берестняки та ін.) зі спрощеною структурою. У лісових насадженнях, які представлені переважно ясенем звичайним і грабом звичайним, ці види витіснили основну лісотвірну породу регіону – дуб звичайний. Тож такі насадження також потребують своєчасного проведення рубок догляду для подальшого нормального росту та розвитку. За результатами лісопатологічного обстеження встановлено, що в згаданих лісових насадженнях доцільно провести вибіркові санітарні рубки на загальній площі 73 га.
Насадження цих заказників не належать до пралісів, квазіпралісів і природних лісів, тож проведення санітарно-оздоровчих заходів не знизить кількісний показник біотичного різноманіття та не спростить ландшафтну структуру. Слід відмітити, що рослинні угрупування заказників не занесені до Зеленої книги України, а на обстежених ділянках заказників не зафіксовано види рослин і тварин, занесених до Червоної книги України, а також види рослин і тварин та природні оселища, що знаходяться під охороною Конвенції про охорону дикої флори та фауни та природних середовищ існування в Європі, тому проведення зазначених заходів на цих ділянках не суперечить чинним природоохоронним нормам.
ДП «Вінницька ЛНДС»,