ФАО: до 2050 року прогнозується значне збільшення попиту на деревину

43 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: Держлісагентство

У новій флагманській публікації Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО) під назвою «Стан світових лісів – 2024. Інновації в лісовому секторі для більш сталого майбутнього» (SOFO 2024) наведено низку прогнозів щодо світового попиту на круглі лісоматеріали та лісову продукцію.

Як йдеться у звіті ФАО, Міністерство сільського господарства США (USDA), використовуючи модель прогнозу лісових ресурсів (FOROM), спрогнозувало світовий попит на круглі лісоматеріали та лісову продукцію до 2030 і до 2050 року для чотирьох сценаріїв глобального потепління та економічного зростання, а також дало прогноз на основі тенденцій, які спостерігалися у 2012-2022 роках (сценарій звичайної виробничо-господарської діяльності).

Отож, згідно з цими прогнозами, у період з 2022 по 2030 рік світове виробництво круглих лісоматеріалів збільшиться на 4-8% залежно від сценарію, тобто найближчим часом зростання буде помірним. У період з 2022 по 2050 роки виробництво може збільшитися на 6-32%. Якщо говорити про обсяги, то прогнозоване збільшення виробництва круглих лісоматеріалів до 2050 року залежно від сценарію становитиме від 240 млн м3 до 1200 млн м3.

У ФАО зауважують, що наведені вище прогнози базуються на даних, які описують існуючі ринки. Відповідно, у них не враховуються нові продукти та майбутній попит на продукти, які зараз можуть перебувати на ранніх стадіях розробки. Крім того, при прогнозуванні Міністерство сільського господарства США в якості основних рушійних факторів прийняло економічне зростання і зростання чисельності населення і не врахувало у своїй моделі ще низку важливих, на думку ФАО, чинників.

Тому ФАО провело додаткове оцінювання, в якому було враховано потенційну роль трьох нових видів лісової продукції, які вважаються найперспективнішими для того, щоб замінити невідновлювані матеріали. Йдеться про клас деревних будівельних матеріалів під загальною назвою mass timber та перехресно-клеєну деревину (CLT) для будівельної галузі, штучні волокна целюлози із розчиненої деревної маси, які в основному використовуються в текстильній промисловості, і паливну деревину для біоенергетики.

Отож, за оцінками ФАО, до 2050 року через попит на цю продукцію збільшення споживання круглих лісоматеріалів може скласти до 272 млн м3 на рік порівняно із 2020 роком. В результаті загальне збільшення (базовий рівень + нові продукти) світового споживання (виробництва) круглих лісоматеріалів за цей період становитиме близько 49%. У ФАО наголошують, що цей прогноз стосується попиту на продукцію із деревини.

Як пояснюється у звіті ФАО, наведені вище прогнози базуються на обсягах виробництва лісової продукції та круглих лісоматеріалів. Однак для національної економіки та доходів лісового сектора вартість цієї продукції може мати більше значення за її обсяги. У своїй публікації ФАО наводить наступний приклад.

Так, згідно нещодавнього аналізу, на долю ЄС припадає лише 3,9% загальної площі світових лісів, але цілих 43% світового експорту лісової продукції у вартісному вираженні ($127 млрд у 2022 році). В Африці ж знаходиться майже 16% площі світових лісів, але при цьому там виробляється менше 2% вартості світового експорту лісової продукції. Це пояснюється тим, що майже 90% заготовленої у Африці деревини використовується для опалення та приготування їжі, а більша частина експортованої африканської деревини є необробленою (круглі лісоматеріали). Таким чином, Африка не просто отримує менш як 10% потенційної вартості своєї деревини, але й її лісова промисловість створює менше 10% тієї кількості робочих місць, яку вона могла б створити, якби виробляла та експортувала більше готової продукції та напівфабрикатів.

У звіті ФАО також йдеться, що стале постачання деревини в обсягах, необхідних для задоволення зростаючого попиту, та підтримку біоекономіки можуть забезпечити численні стратегії, що поєднують підвищення ефективності заготівлі та переробки деревини, переробку відходів та висаджування лісів та дерев, у тому числі агролісівництво, а також зусилля щодо відновлення лісів.

Попит на паливну деревину, ймовірно, зменшиться

Залежно від того, який із 5 сценаріїв економічного зростання і зростання чисельності населення, змодельованих Міністерством сільського господарства США, буде реалізовано, споживання паливної деревини трохи збільшиться або трохи зменшиться. В результаті проведеного ФАО узагальнення результатів моделювання було отримано діапазон оцінок споживання, що залежать головним чином від припущень щодо традиційного використання паливної деревини в країнах, що розвиваються, і майбутньої ролі деревини в світовому енергопостачанні.

Отож, згідно оцінок ФАО, обсяг світового споживання паливної деревини, отриманої з лісів, у 2050 році становитиме у межах від 2,3 млрд м3 до 2,7 млрд м3, що, відповідно, на 17% і 37% більше порівняно із 2022 роком. У майбутньому споживання паливної  деревини, йдеться у звіті ФАО, визначатимуть кілька основних тенденцій, серед яких зростання чисельності населення, особливо в Африці та Південній Азії, поширення альтернативних видів енергії, таких як сонячна та вітрова, освоєння більш ефективних технологій, таких як сучасні кухонні плити, і впровадження політик, що обмежують або заохочують використання деревного палива.

Прогнозується зростання попиту на ділову деревину

У своїй публікації ФАО зазначає, що деякі тенденції, такі як перехід до біоекономіки та розробка нових продуктів, ймовірно, призведуть до збільшення попиту на ділову деревину у період до 2050 року. Попит на круглі матеріали для промислового використання збільшуватиметься і в подальшому. Очікується також збільшення попиту на пакувальний папір, пиломатеріали та фанеру. А от виробництво деяких видів традиційно важливої продукції з деревини (як-от паперу), навпаки, зменшується, відтак, знижується й попит на ділову деревину для її виготовлення. Наприклад, якщо поточні тенденції збережуться, то, за оцінками, зменшення виробництва паперу для поліграфії призведе до зменшення попиту на круглі лісоматеріали для його виготовлення на 133 млн м3 до 2030 року.

Ефективність використання деревини

У своєму звіті ФАО також зазначає, що обсяг круглих лісоматеріалів, необхідний для виробництва одиниці обсягу готових пиломатеріалів, деревних плит, паперу та картону, за період з 1961 до 2022 року скоротився приблизно на 15%, у тому числі приблизно на 5,7% в період з 2000 року. Тобто, іншими словами, у 2022 році з того ж обсягу круглих лісоматеріалів можна виготовити на 15% більше готової продукції порівняно з 1961 роком.

Якщо протягом найближчих кількох десятиліть ця тенденція до підвищення ефективності використання деревини збережеться, то в 2040 році можна буде виробляти той же обсяг продукції, що й сьогодні, використовуючи менше круглих лісоматеріалів на 116 млн м3, йдеться у звіті ФАО.

Фактори невизначеності

На думку ФАО, у майбутньому на постачання круглих лісоматеріалів впливатиме низка факторів, вплив яких буде важко визначити. Маються на увазі політичні втручання, економічні стимули, розвиток лісонасаджень, а також, з недавнього часу, порушення нормального стану лісів, пов’язане зі зміною клімату.

Зазначається, що там, де є достатня кількість води та азоту, збільшення концентрації діоксиду вуглецю в атмосфері та підвищення температури, пов’язані зі зміною клімату, можуть збільшити чистий приріст площі лісів. На противагу цьому зміна клімату, через яку можуть збільшитися частота, інтенсивність, масштаби та тривалість таких негативних явищ, як лісові пожежі, навали шкідників, урагани та посухи, потенційно загрожує значними втратами придатної для заготівлі біомаси. Крім того, зміна клімату може призвести до довгострокової переорієнтації заготівель деревини у бореальних лісах із хвойних порід на листяні.

ФАО повідомляє, що наслідки зміни клімату значною мірою залежатимуть від того, наскільки країни зможуть підвищити стійкість своїх лісів до зміни клімату. Це, своєю чергою, частково залежатиме від прийнятих політичних рішень з метою пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації до них, а також для припинення процесу втрати біорізноманіття. Наприклад, впровадження певних політик щодо вуглецю, який поглинають ліси, біорізноманіття та інших аспектів, можуть обмежувати виробництво ділової деревини, і, як зазначається у звіті ФАО, деякі сценарії вказують на те, що, якщо у пріоритеті виявляться вигоди, що забезпечуються недеревною продукцією, то обсяги виробництва деревини скоротяться.

Ще одним фактором, що впливає на майбутню пропозицію круглих лісоматеріалів, є площа лісів, доступних для проведення лісозаготівель (як штучно висаджених, так і лісів, де відновлення відбулося природним способом). Згідно звіту ФАО, у 2020 році ліси помірної зони та бореальні ліси, де відновлення відбувається природним способом, забезпечили приблизно 44% світового виробництва ділової деревини, а штучно створені – ще 46%. Виробництво круглих лісоматеріалів для промислового використання забезпечують також агролісівництво і каучуконосні плантації, хоча систематичний аналіз із цього приводу не проводився. Очікується, що площа і запас деревостанів лісів, які відновлюються природним способом, помірної і бореальної зони збільшаться, що, з урахуванням описаних вище факторів невизначеності, передбачає можливість збільшення виробництва лісоматеріалів у цих лісах.

Згідно зі звітом ФАО, за оцінками, наведеними в деяких дослідженнях, до 2050 року площа лісових плантацій може збільшитися на 20-40 млн га, що стане ще одним способом задоволення попиту на деревину, хоча виробничий потенціал залежатиме від цілої низки факторів, таких як час створення таких лісонасаджень, кліматичний режим, використані породи дерев, і застосовувані методи ведення лісового господарства.

За матеріалами ФАО

Поширити статтю