IT-департамент ДП “Ліси України” завершив перший етап досліджень щодо використання технології лазерного сканування у лісовому господарстві

48 Views
Фото: ДП "Ліси України"/ТЛУ

Про це повідомив генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець, передає Товариство лісівників України із посиланням на фейсбук-сторінку генерального директора ДП “Ліси України”.

Повідомляється, що, орієнтуючись на досвід європейських партнерів, ДП “Ліси України” розпочало випробування системи повітряного сканування за допомогою дронів. Вони виявили певні недоліки: густі крони дерев знижують точність ідентифікації кожного дерева порівняно з даними перелікової таксації (ручного вимірювання мірними вилками) до 75%.  Тому у ДП “Ліси України” зробили висновок, що повітряне сканування дає змогу відслідковувати загальні тенденції, але для конкретних лісогосподарських заходів на ділянці воно не достатньо точне.  

А от результати вимірювань з наземного переносного лідару зі SLAM-технологією, навпаки, перевершили всі очікування.  За словами Юрія Болоховця, майже тисяча точок на один квадратний метр дають змогу створювати максимально наближену до реальної 3D-модель деревостану. Точність, порівняно з переліковою таксацією, досягає 100%, ідентифікуються всі дерева з діаметром стовбура понад 5 см.  

“Обробка даних у спеціалізованому програмному забезпеченні дозволяє обчислити запас деревини на ділянці. У перспективі зможемо визначати не лише обсяг, а й сортименти з поділом на ділову та дров’яну деревину”, – повідомив Юрій Болоховець, передає Товариство лісівників України.

Водночас генеральний директор ДП “Ліси України” зазначив, що лідар – система недешева, є питання щодо підготовки персоналу та збереження даних, але ця система дає змогу вирішує низку важливих питань, зокрема:

– автоматизоване визначення запасу деревини усуває людський фактор і перекриває схеми з необлікованою деревиною (необлікованій деревині не має звідки взятися);

– моделювання деревостану при плануванні вибіркових видів рубок;

– ідентифікація пошкоджень лісів внаслідок стихійних лих, пожеж, бойових дій, незаконних рубок;

– створення 3D-карти рельєфу для планування будівництва лісових доріг.

Як йдеться у повідомленні, IT-департамент ДП “Ліси України” запропонував дорожню карту реалізації проєкту лазерного сканування лісів. Попереду – доопрацювання програмного забезпечення, розробка та затвердження методики, нормативної бази, закупівля обладнання. Мета – щоб лазерне сканування почало працювати уже наступного року.  

Поширити статтю