Нині практично ні в чому немає однозначності. Інколи, пишучи про виробництво меблів, зосереджуєшся на технології обробки металу, пластику чи скла, бо ці матеріали давно стали не тільки супутніми у меблевиробництві, а й подекуди основними.
Так само буде і у цій публікації. Пишучи статтю під рубрикою «Дерев’яне домобудування», про деревину говоритимемо у другу чергу, побічно, а в першу – про лакофарбові матеріали (ЛФМ) відомої фінської торгової марки «Тikkurila». А конкретно, про створені для опорядження й захисту деревини, призначеної для будівництва різних споруд.
–У скандинавських країнах дуже поширене дерев’яне домобудівництво, відтак і скандинавська компанія «Тikkurila», що має не одне десятиліття досвіду у виробництві ЛФМ різного призначення, може справедливо похвалитися, що у неї одні з найкращих декоративно-захисних матеріалів для споруд із дерева, – запевнив на одному із семінарів із питань дерев’яного домобудування технічний консультант компанії-виробника. – Вони, як, втім, і більшість наших ЛФМ, гарантують довговічність покриттів та їхню екологічну безпечність, що є основними достоїнствами лаків і фарб «Тikkurila». Можна обробити деревину, приміром, креозотом, й вона півстоліття не псуватиметься в землі, але жити в такому середовищі не можна.
Наша компанія пропонує цілу низку систем надійного захисту деревини і тим, хто будує дерев’яні споруди, і тим, хто їх експлуатує. Це насправді не одна «пігулка» від усіх хвороб, а комплекс засобів для збереження деревини на різних стадіях її використання – від стадії лісозаготівель до фінішного фарбування готових виробів чи споруд. Якщо знехтувати хоча б однією із стадій обробки деревини, то можна розраховувати на неприємності у процесі подальшої її експлуатації. Чому? Та хоча б тому, що відсотків вісімдесят лісу апріорі є зараженим різного роду грибками, синявою тощо. Тобто будь-який виріб із такої деревини не буде якісним.
Компанія «Тikkurila» також має у своєму асортименті надійні й ефективні засоби догляду за старими дерев’яними спорудами для продовження строку експлуатації та зберігання їх у задовільному стані.
Варто знати, що жоден із антисептичних матеріалів самостійно не знищує грибків і не захищає від них деревину. Для цього є спеціальні засоби, які виводять грибки й плісняву, а потім інші антисептичні засоби її захищають. Ця методика прийнятна для захисту споруд зовні і у жодному разі не всередині приміщень, зокрема житлових. Звісно, є у фінського виробника засоби й для внутрішнього захисту дерев’яних будинків, які щодо безпечності строго відповідають найвимогливішим європейським стандартам.
Про ефективність засобів для обробки деревини «Тikkurila» свідчить і той факт, що навіть уражена синявою деревина при правильному використанні засобу для боротьби з цим ураженням, зникає безслідно. Я наголошую на правильності використання (як рекомендує виробник) цього засобу (як, власне, й будь-якого), бо, буває, засіб нанесуть на уражене синявою місце й не змиють, як велить інструкція, і скаржаться: мовляв, засіб неефективний, синява залишилася. Не можна цим засобом користуватися, як хлоркою, яку дехто ще застосовує для виведення синяви, не знаючи чи не бажаючи зважати на те, що хлорка хоч і виведе синяву, але вона руйнівна для деревини.
Можу рекомендувати такі лесируючі (тобто прозорі) матеріали для фасадів дерев’яних споруд, як сімейство лазурі ValttiAkvacolor. Це водорозчинна лазур на основі натурального масла, яку можна наносити на необроблені або оброблені раніше лесируючими матеріалами конструкції.
ValttiAkvacolor добре всмоктується деревиною, захищаючи її від дощу, снігу та сонячного світла. Яку б породу деревини ви не вибрали для будівництва, ця фасадна колірна лазур і прикрасить, і захистить її. Лазур можна наносити на зовнішні колоди, пиляні й стругані деревні поверхні, а також на просочену під тиском і термооброблену деревину. Фасадна лазур кольорується у 40 кольорів за каталогом Valtti. Будь ласка, пам’ятайте, що остаточний колір можна побачити тільки після висихання поверхні.
Не гірший варіант – лесируючий антисептик EuroEkoWood, створений хіміками «Тikkurila» для дбайливого й ефективного зберігання природної краси дерева. Він добре всмоктується й не утворює суцільної плівки після нанесення першого шару. Захищає деревину від атмосферного навантаження, сповільнюючи впливи вологи, ультрафіолету, грибків, цвілі й синяви. Він надовго зберігає свої захисні властивості – не доведеться турбуватися про покриття щонайменше п’ять років.
Якщо говорити про стадії захисту деревини, то їх є три: початкова, коли вона заготовлена й складена для зберігання, середня – перед використанням деревини як будівельного матеріалу й фінішна – обробка готової споруди. Щодо фінішного захисту, то тут треба знати про два його варіанти. Якщо використовуються прозорі захисні системи, тобто лесируючі, аби було видно малюнок деревної текстури, то дієвість такого захисту – п’ять-сім років.
Якщо на більший термін розраховуєте, то використовувати слід потрійну обробку: антисептик на старанно очищену поверхню, гідроізолюючу ґрунтовку й фінішне покриття, яке захищатиме від ультрафіолетових променів два нижні захисні шари. У такому випадку, ясна річ, текстурний малюнок дерева не проглядатиметься, бо це, по суті, вже фарбування. Зате тривалість захисту – у межах 15-ти років! Щоправда, за умови, що за поверхнею буде належний догляд.
Приміром, деякі виробники захисних засобів настійно рекомендують захищену деревину тримати у чистоті: принаймні раз на рік мити від бруду й пилу не просто водою, а зі спеціальним миючим засобом. «Тikkurila» таких жорстких умов не виставляє, але рекомендує оброблені її засобами деревні поверхні утримувати у чистоті, бо там, де пил та бруд, можлива повторна поява грибків, плісняви тощо.
До речі, українське представництво фінської компанії не тільки продає її продукцію, а й надає послуги щодо її застосування. Комплексні – починаючи з очищення поверхонь, які будуть оброблятися. Належна підготовка поверхні – запорука якісного й довговічного опорядження та захисту деревини. Підхід у наданні таких послуг завжди індивідуальний. Наш спеціаліст попередньо навідується на об’єкт, вивчає його стан, архітектурні й інженерні особливості, і тільки після цього визначається технологія обробки й підбираються потрібні матеріали. Із замовником, ясна річ, все це узгоджується.
Фінський виробник запустив чат-бот для кращого спілкування зі споживачами. Це перший діджитал-інструмент у лакофарбовій галузі, здатний консультувати цілодобово протягом тижня. Чат-бот «Tikkurila» підбирає варіанти фарб і захисних покриттів для будь-яких типів поверхонь, фасадів та інтер’єрів. Він може розповісти про властивості матеріалів і підказати, де зручніше їх можна придбати.
– На ринку пропонують – як вигідніші – універсальні антисептики: не треба купувати систему із трьох матеріалів, можна обмежитися придбанням одного засобу.
– Дехто справді «купується» на привабливі пропозиції: використовувати універсальні засоби (три в одному) як економічно вигідні. Насправді такі вигоди оманливі. Практика свідчить, що так звані універсальні засоби захисту не гарантують його довготривалості. Тобто треба частіше проводити захисні процедури, використовуючи тоді більше захисних матеріалів – то в чому ж така економія? А часу й зусиль для цього треба однозначно більше.
Відомо, аби деревина слугувала довго, вона повинна «дихати». Тому у дерев’яних спорудах не рекомендовано використовувати антисептики, які утворюють плівку. Та й що стосується деревини для спорудження будинків, рекомендації досить жорсткі: використане дерево повинно мати не менше 60–80-ти років, молодша деревина для цього не годиться. Зрізане дерево повинно вистоятися не один рік, аби віддати вологу – інакше споруди помітно просідатимуть.
Багато захисних фарбувальних систем компанією «Тikkurila» розроблено таким чином, щоб уникати перешліфовування оброблених поверхонь, коли через кілька років треба буде оновити покриття новим шаром фарби. Достатньо старанно промити поверхню, просушити й нанести оновлюючий шар ЛФМ. Отже, можна обійтися без трудомісткої підготовки поверхні.
Безпечність ЛФМ «Тikkurila» підтверджується кількома символами, що розміщуються виробником на упакуванні: символ Асоціації з алергічних та астматичних захворювань Фінляндії, який підтверджує, що матеріал безпечний для алергетиків та астматиків. Фарба не містить органічних розчинників, тож безпечна для людей з підвищеною чутливістю.
Символ «Еко-квітка» означає, що матеріал вироблено із максимально можливою економією енергії й води, з мінімальною кількістю відходів, із використанням якомога більшої кількості відтворюваних природних запасів і якомога меншої кількості забруднюючої навколишнє середовище сировини.
Символ «Скандинавський лебідь» засвідчує, що виробник виконує екологічні вимоги щодо споживання енергії та ресурсів, щодо виробничих викидів в атмосферу й водне середовище, щодо захоронення відходів, щодо вмісту екологічно шкідливих субстанцій у продукті. Ці вимоги є одними із найсуворіших у Європі.
Клас емісії будівельних матеріалів М1 присвоюють матеріалам, які майже не виділяють летких речовин.
Схвалені європейським стандартом MED матеріали можна застосовувати для обробки внутрішніх деталей інтер’єру й меблів на кораблях.
«Фінський ключ» свідчить про те, що товар вироблено у Фінляндії. Надійність, безпека, практичність і екологічність – основні цінності цього символу справді фінського якості.
Позначка VOC – свідчення того, що матеріал відповідає директиві Європейського союзу 2004/42 /CE щодо вмісту летких органічних сполук.