Вважається, що в сегменті «перше житло» дерев’яне житлове будівництво (ДБ) не має жодних перспектив. Проте в сегменті «друге житло» його перспективи навпаки дуже хороші.
Багато експертів плутають поняття «перше житло» і «друге житло». Малоповерхове житло призначене для постійного проживання і є альтернативою квартирі, а друге житло виконує в основному функції дачі.
Добре мати друге житло
По-перше, це пов’язано з досить високими вимогами з пожежноъ безпеки. Про це ми поговоримо далі. По-друге, ключовим недоліком дерева є погана звукоізоляція, що, зрозуміло, неприйнятно для багатоквартирного будинку. По-третє, основна перевага дерев’яного домобудівництва – екологічний фактор – при будівництві житла економ-класу не діє.
А от у сегменті «друге житло» ДБ має мало конкурентів. Чим же привабливе дерев’яне житлове будівництво? Якщо ще 10-15 років тому стандартним заміським будинком була цегляна триповерхівка, то зараз багато хто хоче нехай невеликий, але дерев’яний будиночок, в якому «легко дихається».
Примхи менталітету
До речі, про дихання. У нас дуже своєрідний підхід до екології, якщо порівняти його з європейським. У тій же Західній Європі екологічний аспект ділиться на три складових.
Перша – безпека для навколишнього середовища при виробництві та спорудженні будинку. В основному тут мова йде про завод, що виробляє будівельний матеріал для ДБ.
Друга складова – це енергоефективність будинку. Тобто, чим більше ваш дім «їсть» електрики, тим більше димить ТЕЦ в 100 кілометрах від нього і, відповідно, більше С02 викидається в навколишнє середовище. Ну а якщо ваш будинок не належним чином очищає стічні води, то десь внизу за течією річки може померти якась рибка, до чого європейці ставляться дуже трепетно.
І третя складова екологічного аспекту ДБ – безпека для проживання, тобто для самих власників будинку. Що буде зі мною коханим, якщо я стану жити в цьому будинку? Чи все у мене буде добре, в тому числі зі здоров’ям? А що при цьому станеться з іншими людьми і природою при виробництві та експлуатації вашого будинку, середньостатистичного мешканця практично не хвилює. У наявності однозначно егоїстичний підхід. Втім, це лише перші кроки на шляху до цивілізованого відношення до навколишнього середовища і до людей. Більш глибоке розуміння і більш відповідальне ставлення прийдуть пізніше.
У тому, що менталітет нашої людини повільно, але змінюється, переконує хоча б такий факт. Якщо раніше повсюдно вважалося, що чим більший заміський будинок, тим краще, то зараз прийшло розуміння, що багато чого не потрібно, оскільки в цьому випадку і прибирати складніше, і навантаження на мозок більше, аніж користі. Тобто з’явився відомий раціоналізм.
Проблеми кредитування
Гальмує дерев’яне житлове будівництво практично повна відсутність іпотеки на заміському ринку. Причому під квартиру банки взагалі без проблем дають іпотечні кредити. Тобто банк добре розуміє, що квартиру, яка знаходиться в заставі можна швидко і без особливих проблем реалізувати. Що стосується заміського будинку, то незрозуміло, як його оцінювати, оскільки немає ні стандартів в цьому плані, ні розуміння у самого банку. А якщо банкірам щось незрозуміло, то вони вважають це не дуже надійною запорукою і, відповідно, не дуже охоче кредитують.
При оформленні застави, наприклад, на квартиру банк може навіть і не особливо пильно її оглядати і вивчати – цілком достатньо офіційних документів, які говорять, що квартира знаходиться за такою-то адресою, у неї така-то площа тощо – одразу зрозуміло, скільки приблизно вона коштує. А у випадку з будинком треба їхати за місто і дивитися, щоб його оцінити.
І якщо, наприклад, багатоквартирний будинок не може бути зданий без опалення, то заміський будинок – скільки завгодно. А вираз «під ключ» тут теж не зовсім зрозумілий і недостатньо конкретизований. У результаті все це також зменшує привабливість приватного малоповерхового житлового будівництва.
Принцип трьох поросят
Ще один фактор, що гальмує дерев’яне житлове будівництво, – це масова переконаність у справедливості принципу «Мій дім – моя фортеця».
У свідомості наших людей глибоко засіла казка «Троє поросят», з якої випливає, що справжній будинок повинен бути здатний зупинити КаМАЗ або швидкісний потяг, а якщо раптом на нього, не дай бог, впаде літак, він теж повинен витримати удар.
Нагадаємо, що свого часу радянський автомобіль «Перемога» мав товсту сталь, в сучасному ж автомобілебудуванні використовується сталь набагато тонша, а крила машини все частіше роблять взагалі з пластику. При цьому гіршим автомобіль від цього не стає.
Наприклад, у нас поруч з виробничою площадкою стоїть демонстраційний будинок з клеєного бруса. Пару років тому фура, що везла клеєний брус, не впоралася з керуванням і на великій швидкості зачепила причепом цей демонстраційний будинок. І що ви думаєте? Він трохи похитнувся, але залишився стояти, правда, довелося поміняти пошкоджений ганок і частину даху, але сам будинок не розвалився і навіть не постраждав . Це говорить про надійність і міцність дерева. Ось які будинки до смаку нашим споживачам. У Європі та Америці все не так.
Та й пожежну безпеку ми з тими ж європейцями розуміємо по-різному. Для них пожежна безпека будинку – це встигнути одягнутися, зібратися і покинути приміщення, а далі починається робота страхових компаній. Для нас пожежна безпека – це щоб будинок не згорів.
До слова, поширена думка, мовляв дерев’яний будинок згорає, а цегляний – ні. Це повна нісенітниця. Досить подивитися на те, що залишається після пожежі в цегляному будинку: монумент з напіврозвалених стін, які необхідно за великі гроші демонтувати, оскільки відновленню все це звичайно ж не підлягає. Дерев’яний же будинок згорає досить «якісно» – трохи вітерцем повіяло, і наче б то й нічого не було… Можна завтра ж будувати новий. Так що в цьому сенсі він більш «зручний» для покупців.
Скупий все ще платить
Нарешті, питання вартості дерев’яного та цегляного будинку. Покупець порівнює ціну коробки з цегли й коробки із бруса і вибирає коробку з цегли, оскільки вона «надійніша і дешевша». Але при цьому він не розуміє, що подальша обробка обійдеться йому в два-три рази дорожче, ніж коробка – маэмо на увазі гіпсокартон, штукатурка та утеплення. Але на початковому етапі ніхто не хоче звертати увагу на ці «дрібниці».
Що ж до дерев’яного будинку, зокрема з клеєного бруса, то внутрішня обробка стін тут взагалі не потрібна, утеплення теж. Важливо розуміти, що в результаты дерев’яний будинок буде дешевшим, ніж цегляний, хоча на первинному етапі він може коштувати дорожче.
Останнім часом частка готових дерев’яних будинків на ринку помітно збільшується порівняно з готовими цегляними будинками. Чому? Коли цегляну коробку покупцеві пропонують в готовому вигляді, людина відразу бачить, що тут ще купа роботи. Тому що для того, хто шукає готовий будинок, дерев’яний – найкращий варіант. А цегла досы залишається в сегменті «самобуду», пов’язаному з наймом дешевої робочої сили для будівництва. Це багато в чому обумовлено тим, що наші люди ще не звикли до послуг компаній, які всі питання можуть вирішити «під ключ». Тут як і раніше сильний елемент недовіри. До того ж багато хто будує свій будинок вперше і їм здається, що самі вони зроблять дешевше. Але коли валом йдуть помилки, невірні розрахунки, переробляння тощо, ось тоді-то і приходить розуміння того, що краще спочатку вкласти більше, але в підсумку все буде зроблено правильно і без перероблянь. Істина «скупий платить двічі» як і раніше вірна і як ніколи актуальна.