6 листопада 2024 року у прес-центрі «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему «Переробники – перші. Імплементація польського досвіду торгівлі деревиною в законопроєкт «Про ринок деревини».
Асоціація деревообробних підприємств України стала активним учасником цієї зустрічі, що стосувалася подальшого вдосконалення законодавчої бази і розвитку української деревообробної галузі зокрема.
Захід організували платформа економічного розвитку “Wood Industry UA” та народний депутат України Богдан Кицак, який очолює робочу групу у комітеті Верховної Ради з питань економічного розвитку, що працює над оновленим законопроєктом № 4197-д «Про ринок деревини».
Серед учасників круглого столу були представники профільних деревообробних і меблевих асоціацій; ДП «Ліси України; Державного агентства лісових ресурсів України (ДАЛРУ). Також команди ліцензованих бірж, що забезпечують організацію торгівлі деревиною і експерти деревообробної галузі, які висловили свої пропозиції щодо вдосконалення торгівлі та переробки деревини в Україні.
Важливою частиною обговорення стало запровадження каскадного принципу аукціонних торгів деревиною, а також окремого механізму доступу до перших торгів для вітчизняних переробників деревини.
Особливу увагу було приділено польському досвіду, де вже запроваджено систему, яка дозволяє 75% усієї заготовленої деревини продавати виключно місцевим переробникам. Цей підхід сприяє розвитку національних деревообробних підприємств і є прикладом для України.
Павло Васильєв , очільник Асоціації деревообробних підприємств України, зазначив: «Ми підтримуємо ініціативи, які сприяють розвитку та збереженню вітчизняної деревообробної галузі, і закликаємо до впровадження ефективних механізмів для забезпечення доступу українських переробників до деревини. Польський досвід досить вдалий і він демонструє, що пріоритетність для місцевих підприємств у питаннях постачання деревини є важливим фактором для розвитку не лише деревообробної, а й меблевої галузі. Проте, ми не повністю покладаємось на цей досвід, а прагнемо взяти з нього найкраще для удосконалення вже існуючого ринку в Україні. Законопроєкт № 4197-д має стати тим інструментом, який забезпечить справедливу конкуренцію та сприятиме зростанню місцевих виробництв, що є важливим для економічної стабільності країни».
В свою чергу, Андрій Циганок, виконавчий директор АДПУ відзначає уже наявні позитивні наслідки реформи на ринку деревини: «Дійсно, сьогодні ринок деревини в Україні став набагато прозорішим, і це не можна не помітити. Всі учасники ринку, незалежно від географії їх розташування, мають рівний доступ до сировини, що значно підвищує конкурентоспроможність і стимулює розвиток галузі. Ліцензовані товарні біржі, які постійно вдосконалюють свої функціональні можливості, є ключовим елементом цього процесу. Вони забезпечують зручність і прозорість у здійсненні угод як для продавців, так і для покупців. Відсутність монополій та більш чітке регулювання ринку дозволяють створювати здорове конкурентне середовище, що сприяє розвитку ефективної торгівлі та підвищує довіру до ринку деревини в Україні».
АДПУ активно працює над тим, щоб забезпечити ефективне впровадження нових правил, що допоможуть українським підприємствам не лише стабільно отримувати сировину, але й розвивати виробництво, створюючи нові робочі місця та підтримуючи економічну незалежність країни.