Молодий румунський підприємець втілив свою мрію, налагодив успішний бізнес і продовжує інвестувати кошти в нові лісопиляльні технології.
У 16 років Еуджен Прушу розібрав старий автомобіль, поставив на вал циркулярну пилку й таким саморобним пристроєм почав розпилювати деревину. «Так, я рано прийшов у професію», – посміхається Еуджен. Коли хлопцю виповнилося 22 роки, він уже мислив масштабами виробництва! Деяким людям, щоб зважитися на велику справу, потрібен поштовх. Але до Еуджена доленосне рішення прийшло після укусу долі.
Мене вкусила бджола, і я потрапив у лікарню, – пригадує Еуджен. – Але немає лиха без добра. На лікарняному ліжку багато думав і відразу з лікарні попрямував реєструвати компанію, яку назвав Eurocart».
Трапилося це у 2002 році. Нині Еуджен уже не хлопчина – йому 34 роки, і він досвідчений і шанований деревообобник, власник великого лісопиляльного підприємства в румунському селі Тургхеш.
Промислова лісопиляльна лінія LT300
Розпочинав Еуджен бізнес з малого: розпилював деревину на невеликих пилорамах місцевого виробника. Підприємець ретельно стежив за якістю продукції, і це дало плоди. Уже на наступний рік до нього звернувся великий замовник, що постачає пиломатеріали в арабські країни.
«З 2003 року моє підприємство розпилює деревину для цього клієнта», – констатує п. Прушу, із чого випливає, що обидві сторони задоволені співробітництвом.
Незабаром Еуджен замислився, як збільшити обсяги виробництва. Вивчивши представлені на ринку варіанти обладнання, він зупинив вибір на лісопильній лінії LT300, яку випускає компанія Wood-Mizer, всесвітньо відомий виробник стрічкопилкових верстатів (нова назва лінії WM3000).
«У Румунії вже були такі верстати, й я оглянув їх у роботі, – розповідає Еуджен. – Мені сподобалося, що лінією керує один оператор, на виході отримують більше продукції з кожної колоди, а найважливіше – мене влаштувала продуктивність».
У той час, а саме 2007-го, LT300 був найпродуктивнішим верстатом серед пилорам з вузькою стрічковою пилкою. Лінія LT300 складається з декількох ланок:
Станція керування. Оператор працює, сидячи у комфортному кріслі в окремій кабіні. Крісло розміщене вище від рівня станини, тому оператор чудово бачить увесь процес розпилювання. Керує верстатом оператор за допомогою джойстиків й електронного пульта, на якому задає параметри дошки. Лазерний приціл позначає лінію майбутнього пропилу.
Завантажувальна рампа. Колоди навантажувач укладає на накопичувальну гідравлічну рампу, яка, за командою з пульта оператора, вивантажує їх по одній на станину.
Верстат LT300. Перед тим, як розпиляти колоду, її слід правильно розташувати на станині. Для цього оператор керує бічними упорами, що вертикально висуваються, ланцюговим переворотом колоди, домкратами, що вирівнюють її положення, приводним ролером, що переміщають колоду уздовж станини, і центральним двоплощинним притискачем. Оператор керує цими функціями за допомогою джойстиків. Потім він задає на пульті необхідну товщину дошки, і пиляльна головка верстата автоматично підіймається або опускається у потрібне положення. Перед входженням стрічкової пилки в колоду, в цьому місці циркулярна пилка (дебаркер) знімає з неї кору – так продовжується термін експлуатації стрічкової пилки. Головний двигун потужністю 22 кВт забезпечує швидке і якісне розпилювання колод діаметром до 91 см. Після повернення пиляльної головки в початкове положення металеві упори захоплюють випиляну дошку й скидають її зі станини на похилий стрічковий конвеєр.
Конвеєри. Стрічковий конвеєр вмикається автоматично, коли потрібно перемістити дошку на пневматичний сортувальний стіл. Цей стіл – унікальний пристрій, що не має ні двигуна, ні ланцюгів і дає змогу дошкам скочуватися по рольгангах, де двоє помічників забирають необрізну дошку й пропускають її через обрізний верстат. А, якщо дошка вже обрізна, то за командою з пульта оператора її скидають зі стола в протилежний бік.
Із цією технологією виробництво Eurocart зробило гігантський крок уперед. Не дивно, що Еуджен Пруш порівнюючи роботу маленьких пилорам з комплексом LT300, тільки сміється: яке може бути порівняння?!
Перший у Румунії інноваційний лісопильний верстат WM4000
Минув час, і Еуджен знову замислився над розширенням виробництва.
«У нас є лісозаготівельна бригада, – розповідає Еуджен про своє рішення. – Я купив новий лісовоз. І подумав: якщо у нас буде більше сировини, то, потрібні й більші потужності, щоб її переробляти».
У листопаді 2013 року Еуджен знову звернувся до компанії Wood-Mizer, де йому запропонували інноваційний верстат моделі WM4000, тільки що виведений компанією на ринок.
«Це обладнання наступного покоління, – стверджує Адріан Еккерт, директор румунської філії Wood-Mizer RO. – Ми вперше продемонстрували його на виставці в Бухаресті. Сталося так, що коли Еуджен зателефонував, верстат WM4000 був у нас на складі. Ми швидко його привезли й установили».
Між появою верстата LT300 і WM4000 минуло 10 років. Конструктори Wood-Mizer увесь це час вдосконалювали технології лісопиляння. Особливості конструкції WM4000 розглянемо нижче:
Станина. Конструкція містить на 50% більше металу, ніж у LT300. Потужніша високошвидкісна система гідравліки має 2 ланцюгових перевороти і три висувних бічних упори зі здвоєних циліндрів. Спеціальні кінцеві затискачі використовують, коли потрібно розпиляти деревину із внутрішнім напруженням: вони захоплюють стовбур за кінці і міцно притискають його до станини.
Пиляльна головка. Переміщує головку вверх/вниз серводвигун, який швидко реагує на команди оператора.
Пульт керування. Обладнаний сенсорним екраном і новими ергономічними джойстиками. Швидкість роботи гідравліки залежить від ступеня натискання на ці джойстики. Крісло комфортніше й має два фіксованих налаштування – для зручності позмінної роботи двох операторів. У системі керування також з’явилася ножна педаль.
Програма Autocut. Ця комп’ютерна програма полегшує роботу, коли потрібно розпилювати колоду на дошки стандартної товщини. Оператор здійснює перший пропил і потім просто утримує ножну педаль, доки верстат робить пропили на максимальній швидкості. Ця програма забезпечує збільшення продуктивності.
Вбудований конвеєр. Горизонтальний стрічковий конвеєр за верстатом вбудований у конструкцію й автоматично вмикається коли пиляльна головка при зворотному русі скидає на конвеєр готову дошку. Ця синхронізація функцій зменшує енергоспоживання.
Пантограф. Усі кабелі дистанційного керування переміщаються над верстатом за допомогою кронштейна-пантографа й їх не засипає тирса.
Верстат WM4000, перший у Румунії, доправили на Eurocart і змонтували за кілька днів. Щоправда, інсталяція відбулася не зовсім гладко.
«Чесно кажучи, я розхвилювався, – пригадує Еуджен. – Придбав верстат у лізинг на п’ять років і щомісяця повинен платити банку. А тут машину встановили, але щось негаразд і вона не може нормально працювати».
Фахівці Wood-Mizer завжди прийдуть на допомогу клієнту
«Не потрібно непокоїтися, – стверджує Адріан Еккерт, – Wood-Mizer не залишає клієнтів наодинці із проблемами. У нас чудова сервісна служба в Румунії – у найгіршому випадку ми б викликали техніків із заводу. Але це не знадобилося. Ми протестували всі системи й виявили проблему. Під час транспортування верстата було пошкоджено кабель пиляльної головки. Тож ми його замінили й усе запрацювало».
Оскільки керування верстатом WM4000 незначно відрізняється від LT300, обом операторам з Eurocart треба було лише близько місяця, щоб вийти на максимальні показники продуктивності. Нині підприємство працює одну 8-годинну зміну й розпилює, здебільшого, м’які породи деревини – сосну, ялину і ялицю. Два верстати, LT300 і новий WM4000, переробляють 45 м3 деревини на день. Враховуючи, що одночасно збільшилися й обсяги лісозаготівлі, поява WM4000 на підприємстві дало змогу створити додаткових 5 робочих місць.
«За моїми спостереженнями, процес розпилювання відбувається з однаковою швидкістю, що на LT300, що на WM4000, – говорить Еуджен. – Але гідравліка, підіймання пиляльної головки – у WM4000 ці функції працюють набагато швидше, це помітно неозброєним оком».
На верстатах використовують пилки Wood-Mizer серії Silvertip (бюджетний варіант) і Doublehard (поліпшені) із профілем зуба 10/30. Процес заміни пилки на верстатах триває не більше 1 хв. Для кожного верстата необхідно загострювати орієнтовно 8–10 пилок на день. Загострюють тут пилки на верстаті Wood-Mizer моделі BMS250 за допомогою борозонового круга CBN, що точно повторює форму зуба Wood-Mizer. Розведення ж виконує автоматичний верстат Wood-Mizer BMT250, який за один крок розводить одразу два сусідніх зуби.
Інвестиції тривають
Зараз стрічкопилкові верстати встановлені під дерев’яними навісами, але незабаром їх чекає переїзд. Це – ще одна із переваг обладнання Wood-Mizer: не потрібен дорогий фундамент, верстати досить легко перевезти й змонтувати на новому місці.
«Я купив виробничий майданчик, – розповідає Еуджен. – Тут ще у 1880 році була побудована стародавня деревообробна фабрика. Тепер хочу її відродити і налагодити там не тільки розпилювання, а й вторинну переробку деревини».
Схоже, для Eurocart настав час розвиватися не тільки вшир, але й углиб. Ставши учасником державної програми розвитку бізнесу в Румунії, підприємство побудує сушильні камери й придбає обладнання для стругання. Проект повинен бути закінчений до середини вересня. Якщо все відбудеться успішно, фонд розвитку бізнесу компенсує Eurocart 70% інвестованих коштів.
Еуджен налаштований оптимістично. Удома в нього підростає маленька дочка, і тато сподівається, що в майбутньому вона теж зможе працювати в сімейному бізнесі.
«Це не означає, що вона працюватиме на верстаті: може, буде працювати із замовниками або займатися бухгалтерією, – ділиться планами Еуджен. – У нашій справі багато тонкощів і нюансів. От за це я й люблю роботу з деревиною – вона може чимало навчити».
Детальніше: «Планета Wood-Mizer»