У Польщі хочуть обмежити експорт необробленої деревини

128 Views
Фото: Adrian Frankowski/ Lasy Państwowe

Учасники наради, яка відбулася 28 червня в генеральній дирекції Lasów Państwowych, збираються звернуться до Міністерства клімату та навколишнього середовища Польщі щодо створення міжвідомчої групи, завданням якої буде розробити проєкт змін до правил експорту необробленої деревини.

Про це повідомили Lasy Państwowe.

Згідно з оприлюдненою інформацією, участь у нараді взяли представники Міністерства фінансів – Державної податкової адміністрації Польщі, Міністерства інфраструктури, Міністерства внутрішніх справ і адміністрації, Міністерства розвитку і технологій, Головної інспекції охорони рослин та насінництва, Головного управління поліції, Вищої контрольної палати, Польської торгово-промислової палати деревообробної промисловості, Поморського воєводи, транспортних управлінь та керівників морських портів.

Зазначається, що, хоча Lasy Państwowe постачають деревину переважно на польський ринок (весь прямий експорт складає лише 0,03%), вони хочуть ініціювати дискусію, яка призведе до рішень, які захистять польські суб’єкти господарювання.  

– Проблема відтоку деревини з внутрішнього ринку та за межі ЄС не є новою для лісопромислового сектору, але для того, щоб її вирішити, необхідно, щоб деревообробна промисловість, Lasy Państwowe та всі залучені інституції вжили спільних дій, – сказав Вітольд Косс, генеральний директор Lasów Państwowych.

У заяві, оприлюдненій після зустрічі, Lasy Państwowe повідомили, що проблемою в торгівлі деревиною є не безпосередній продаж деревини за кордон (ЗМІ писали про експорт деревини до Китаю Lasamy Państwowymy, самі ж Lasy Państwowe цю інформацію спростовують), а практика трейдерів, які займаються посередництвом при продажі деревини. Lasy Państwowe наголошують, що, звичайно, вони несуть величезну відповідальність за продаж деревини на польський ринок, але жодним чином не можуть впливати на подальшу поведінку покупців, оскільки для цього немає жодних правових підстав. У зв’язку з тим, що в Європейському Союзі діють принципи вільної торгівлі та вільного руху товарів, польський уряд також не запровадив прямих обмежень на експорт деревини, оскільки це суперечило б законодавству ЄС.

Проблема існує, визнають Lasy Państwowe, хоча зауважують, що за період 2019-2024 роки лідером серед напрямків перепродажу польської деревини є Німеччина (частка 36%), а Китай із часткою 27% – лише на другому місці. Далі йдуть Швеція та інші азійські країни, такі як В’єтнам та Індія. 

Як йдеться в повідомленні, Lasy Państwowe сьогодні практично не мають інструментів для обмеження чи стримування експорту сировини. Вони не можуть заборонити компаніям, які придбали сировину, експортувати її в необробленому вигляді. Після купівлі відповідальність за подальше використання сировини лежить на покупцеві, нагадують Lasy Państwowe.

– Питання стосується компетенції та діяльності багатьох міністерств, відомств та установ, тому необхідно створити міжвідомчу групу для розробки проєкту змін, які б охоплювали всі етапи процесу експорту необробленої деревини, – запропонував директор регіональної дирекції Lasów Państwowych у Гданську Анджей Шлесер. Він також згадав про можливість змін законодавства, навівши як приклад закон парламенту Румунії, який стосувався заборони експорту деревини за межі ЄС. Однак, за його словами, для цього потрібно змінити правила в усьому Європейському Союзі.

Фото: Lasy Państwowe

Пьотр Позьомскі з Польської торгово-промислової палати деревообробної промисловості підрахував, що при експорті деревини в обсязі приблизно 1 млн м3 польська економіка та деревообробна промисловість втрачає близько 70 середніх лісопиляльних підприємств і 4200 працівників, а польська економіка втрачає 4,9 млрд злотих. Тому він закликав визнати деревину вразливою та стратегічною сировиною.

Він також звернувся до Головної інспекції охорони рослин та насінництва з проханням посилити контроль за дотриманням правил щодо видачі фітосанітарних сертифікатів. Ще одним проханням представника лісопереробного комплексу була зміна правил продажу деревини, яка б включала зниження цінової ваги до 60% і сувору перевірку заяв покупців щодо переробки сировини в країні.

Єжи Фіяс, заступник генерального директора зі сталого управління лісами, відповів, що Lasy Państwowe відкриті до змін у правилах продажу деревини, але бояться, що це не зупинить нечесних підприємців. Щоб деревина залишалася на внутрішньому ринку, до цього повинні докластися всі зацікавлені сторони: державні установи, галузеві організації, підприємці, Lasy Państwowe та органи влади.

Проте ця нарада була лише початком дискусій – її учасники збираються звернутися до Міністерства клімату та навколишнього середовища Польщі щодо створення міжвідомчої групи, яка має розробити проєкт змін до правил експорту необробленої деревини.

Поширити статтю