Впровадження EUDR: як підготуватися українським підприємствам?

1.3k Views
Фото: УАМ

11 жовтня 2024 року відбулось засідання робочої групи щодо сприяння підготуванню України до впровадження Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів EUDR .

Як пройшов захід, розповіли в Українській Асоціації Меблевиків (УАМ).

Згідно інформації асоціації, учасниками робочої групи були представники ДП “Ліси України”, WWF-Україна, FAO, FSC Україна, PEFC, IPRSA, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Держлісагентства, бізнес-обʼєдань та громадських організацій.

В засіданні взяла участь і Оксана Донска, Член Правління УАМ. Вона зазначила: “Приємно було брати участь в конструктивному діалозі, де всі учасники прагнули єдиної мети – боротьба зі знелісненням та деградацією лісів та ведення лісового господарства за нормами та регламентами, прийнятими в світі та ЄС зокрема. На порядку денному внесення змін до нормативно-правових актів України, адаптація документообігу до вимогу регламенту EUDR ДП “Ліси України” та підготовка бізнесу до роботи за його вимогами”.

Фото: УАМ

Ключові вимоги EUDR

Отже, що таке EUDR? УАМ нагадує, що це новий нормативний акт ЄС, спрямований на боротьбу зі знелісненням та деградацією лісів, викликаними виробництвом сільськогосподарської та лісової продукції. Він накладає суворі обмеження на продукцію, яка спричиняє знеліснення, та на бізнес-процеси, які можуть мати негативний вплив на ліси.

Згідно з EUDR, будь-яка продукція, що ввозиться на територію ЄС, повинна бути «вільною від знеліснення», що означає, що вирубка лісів для виробництва таких товарів не повинна бути причиною знеліснення після 31 грудня 2020 року.

Ключові вимоги EUDR включають:

  1. Точність геолокації: усі оператори повинні надати геолокацію з точністю до 6 знаків земельних ділянок, де виробляється відповідна продукція.
  2. Документи на належну обачність (Due Diligence): виробники повинні надавати докази того, що їхні товари відповідають екологічним стандартам і законодавству країни-виробника.
  3. Надійність даних: з огляду на високий рівень корупції в Україні, європейські контролюючі органи вимагатимуть додаткових доказів законності походження продукції.

Для українських підприємств, що експортують продукцію на ринок ЄС, впровадження цього регламенту стане важливим викликом, оскільки вони повинні адаптувати свою діяльність до нових умов, зазначають в УАМ. Зокрема, є складнощі з ідентифікацією земельних ділянок і самосійних лісів, недосконалість системи моніторингу лісів і вирубки та ризик невідповідності продукції через високий рівень корупції та неналежний облік лісових ресурсів.

Фото: УАМ

    Як розповіл в УАМ, рекомендації щодо підготовки до впровадження EUDR в Україні передбачають використання геоінформаційних систем для моніторингу лісів, поліпшення процесу видачі сертифікатів походження продукції, активізацію державних реформ у сфері охорони лісів і належного обліку земельних ділянок. Викликами впровадження є підвищення рівня відповідності національного законодавства вимогам ЄС; забезпечення прозорості ланцюгів постачання продукції; підтримка дрібних виробників у виконанні нових вимог.

        Що робити українським підприємствам?

        Українські підприємства, особливо в лісовій та сільськогосподарській галузях, можуть стикнутися, на думку УАМ, з такими проблемами:

        1. Знеліснення та деградація лісів: Україна має великі площі самосійних лісів, які не завжди офіційно зареєстровані, що може викликати складнощі з сертифікацією продукції.

        2. Проблеми з ідентифікацією лісових ділянок: відсутність належного обліку лісів і ненадання частини з них у користування призводить до спроб їхньої незаконної вирубки.

        3. Неналежне регулювання рубок: невизначеність правил рубок та неоднозначні трактування законодавства також є перешкодами для отримання статусу «низького ризику».

        В УАМ закликають українські підприємства, які планують експортувати свою продукцію до ЄС, вже зараз почати підготовку до виконання вимог EUDR, яка включає як юридичні, так і технологічні зміни, спрямовані на забезпечення екологічної стійкості їхньої продукції. Підприємства, що адаптуються до нових вимог, зможуть зберегти та розширити свою присутність на ринку ЄС, тоді як ті, хто не здійснить необхідних кроків, ризикують втратити доступ до цього важливого ринку, наголошують в УАМ.

        Отже, для того, щоб відповідати вимогам EUDR, рекомендації для українських компаній від УАМ наступні:

        1. Реформувати свої виробничі процеси: необхідно переконатися, що використовуються лише законні та екологічно чисті методи заготівлі сировини. Наприклад, підприємствам слід уникати використання деревини з самосійних лісів або з ділянок, що не пройшли належну ідентифікацію.
        2. Підготовка документів для належної обачності: оператори повинні бути готові надавати всю необхідну документацію щодо походження продукції, включаючи сертифікати, що підтверджують екологічну чистоту продукції.

        Оскільки виробники меблів є покупцями деревини і недостатня налагодженість співпраці з її постачальниками може призвести до зупинки експорту українських меблів, що мають деревину в складі, УАМ спільно з ФРУ та АДПУ надіслала запит на Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України з проханням доручити Держлісагентству, ДП «Ліси України» прийняти необхідні рішення та  внести зміни до нормативно-правових актів, документів, інформаційних систем, процедур і порядків, а саме надавати покупцям деревини наступну інформацію та документи:

        – наукову назву породи деревини;

        – країну вирубки;

        – географічні координати всіх ділянок, де було здійснено вирубку;

        – час або період проведення рубки;

        – докази законної заготівлі та переробки деревини;

        – докази того, що заготівля не спричинила знеліснення або деградацію лісових ділянок.

        За матеріалами УАМ

          Поширити статтю