WWF-Україна розробить дорожню карту для впровадження критеріїв сталості в секторі лісової біомаси в Україні

7 Views
Фото: © Юрій Іваненко/ WWF-Україна/Rubryka

WWF-Україна повідомляє, що розпочав роботу над впровадженням критеріїв сталості для сектору лісової біомаси в Україні.

Як зазначають в організації, поточний стан сектору та нові природоорієнтовані практики стають дедалі важливішими у контексті глобальних викликів зміни клімату, наслідків російської військової агресії та загрози втрати біорізноманіття. 

В WWF-Україна вважають, що біомаса, зокрема лісова, має великий потенціал як джерело відновлюваної енергії, та, за останніми дослідженнями, забезпечує приблизно ⅓ населення планети. В інформаційному бюлетні “Актуальний стан сектору лісової біомаси” WWF-Україна зазначено, що основний тип біомаси, що використовується для виробництва енергії в Україні, — це власне лісова біомаса. Її відсоток у використанні усіх видів біомаси в Україні загалом становить 65–70% (3,0–3,2 млн т н. е.). Водночас потенціал лісової біомаси в Україні складає 12% (3,08 млн т н. е.) від потенціалу всіх видів біомаси. Перше місце за своїм потенціалом займає агробіомаса (65%), але її частка у використанні всіх видів біомаси загалом для виробництва енергії складає близько 25–30%.

Згідно інформації, опублікованої в інформаційному бюлетні WWF-Україна, потенціал лісової біомаси, яку формують виключно первинні відходи, залишки, рештки лісогосподарської діяльності або вторинні продукти, вироблені з первинних відходів,
становить 3,08 млн т н. е. (для 2021 р.). За складовими потенціал розподіляється нерівномірно, найбільша частка припадає на дрова — 38% потенціалу. Спостерігається
помітний дисбаланс як щодо структури потенціалу, так і щодо структури використання
первинних типів лісової біомаси: 60% потенціалу складають два первинних види — дрова і відходи рубок

У 2021 р. потенціал лісової біомаси був використаний на 104%, тобто фактичне використання перевищило наявну кількість лісової біомаси. Основний споживач —
населення, для індивідуального опалення (пічки і котли в приватних домогосподарствах), на яке припадало 58% від загального споживання, або до 70%, якщо додати до цієї цифри опалення населення від централізованого теплопостачання. Унаслідок воєнних дій станом на кінець 2023 р., за попередньою оцінкою, використання
збільшилось, а потенціал зменшився. Таким чином, використання потенціалу склало 136%, в основному за рахунок збільшення використання дров і відходів
управління захисних лісосмуг.

За даними WWF-Україна, обсяги самозаготівлі населенням лісової та іншої деревної біомасидля опалення становлять 3–4,5 млн м3/рік, або 52–72% від усієї заготівлі лісової біомаси і приблизно 30% від усієї біомаси, що споживається в Україні.

Це серйозна проблема, кажуть в WWF-Україна і називають її основні причини: енергетична бідність, диспропорційність тарифної політики, відсутність адресних субсидій (монетизації) на використання біомаси, відсутність доступу до єдиної електронної платформи для закупівлі біомаси, недостатня відповідальність за незаконну заготівлю дров та іншої деревини, відсутність дозволів на самозаготівлю дров населенням і встановлення чітких лімітів та порядку такої самозаготівлі й обліку на рівні лісгоспів.

Також в WWF-Україна інформують, що аналіз ринкових вартостей і логістики показав, що первинна лісова біомаса є локальним паливом із плечем транспортування 30–50 км (до 100 км) і відповідними вартостями 2–3,5 Євро/ГДж (4–6 Євро/ГДж для 100 км) у поточних умовах. Вторинна лісова біомаса (пелети/брикети) має вартості 6–12 Євро/ГДж і менше залежить від плеча доставки: її більш вигідно транспортувати на відстані більше 400–500 км.

Одним із заходів зменшення тиску на лісову біомасу, яка перевикористовується, є її заміщення багаторічними енергокультурами деревного типу (вербою, тополею,
павловнією та іншими), переконані в WWF-Україна і азначають, що сектор у нашій державі уже достатньо розвинений: є близько 6,5 тис. га плантацій енергокультур, десятки компаній (перші плантації створено 10 років тому), накопичено досвід з експлуатації, логістики, моніторингу відновлення ґрунтів, кліматичних особливостей, зібрано власний посадковий матеріал тощо.

Водночас використання лісової біомаси потребує чіткого регулювання та сталих підходів. Як повідомляє WWF-Україна, станом на жовтень 2024 року критерії сталості використання лісової біомаси в Україні не імплементовано. Разом з тим аналіз сценаріїв розвитку сектору до 2050 року свідчить про те, що майбутнє ринку лісової біомаси можливе лише за умови інтенсивного заліснення та лісовідновлення, легальної заготівлі, збереження поточного обсягу рубок та сертифікування лісів.

Сприяння сталому використанню біомаси є частиною довгострокової стратегії WWF-Україна, повідомляють в організації. Відтак WWF-Україна прагне дослідити сучасні практики використання біомаси в Україні і ЄС та розробити дорожню карту впровадження критеріїв сталості для державних органів й ключових стейкхолдерів, щоб зменшити рівень шкоди довкіллю.

Цьогоріч за інформацією організації WWF-Україна вже провів дослідження поточного стану сектора лісової біомаси, в результаті якого були виявлені наступні проблеми:

  • стабільне перевищення обсягів використання лісової біомаси над її сталим потенціалом (у 2023 р. на 36%); 
  • висока частка самозаготівлі або нелегальних рубок (50–70 % від усієї заготівлі);
  • висока частка споживання населенням в обсязі загального споживання (55–60 %); 
  • використання неефективного обладнання для індивідуального опалення із низьким ККД і високими викидами;
  • відсутність вимог щодо обов’язкової сертифікації лісів.

Подальша реалізація проєкту стане одним із кроків на шляху до формування сталого енергетичного майбутнього України, кажуть в WWF-Україна.

За матеріалами WWF-Україна

Поширити статтю