Адвокати Олексій Кінебас та Назар Чорний прокоментували положення закону №9665, який 10 жовтня цього року ухвалила Верховна Рада і яким посилила відповідальність за перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів.
Назар Чорний, який є адвокатом та співзасновником ГО “Центр дослідження законодавства України”, у статті на сайті ГО “Центр дослідження законодавства України” розповів, що законопроєктом № 9665 додали статтю 65-2 до Кодексу про адмінправопорушення, яка передбачає відповідальність за перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини (дров – ред.) без документів, що підтверджують законність їхнього походження (або з підробленими документами). Відповідальність за неї передбачає штраф від 510 грн до 5100 грн (для посадових осіб). А за повторне порушення протягом року – від 1360 грн до 15300 грн відповідно.
“Проблема з формулюванням цієї статті в тому, що зазвичай, коли ви купуєте машину дров для опалення (а це здебільшого роблять у селах), жодних документів вам не дають. В кращому випадку – допоможуть ці дрова скласти (за окрему плату). Але найчастіше процес виглядає так – до вашого будинку під’їжджає самоскид, вивалює купу дерева, водій забирає гроші і їде, – пояснив Назар Чорний. – Ба більше, якщо ви зібрали хмиз, повирубували чагарники та старі чи хворі дерева у себе на ділянці і порізали все це на дрова напередодні зими – все це теж карається штрафом, адже підпадає під формулювання “зберігання деревини”. Так само адмінвідповідальність настає для водія, який перевозить деревину, не маючи при собі документів про законність вирубки. Це стосується будь-якої кількості та виду деревини”.
Назар Чорний також зауважив, що до Кримінального кодексу України законопроєктом № 9665 додано статтю № 246-1, за якою за перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, що підтверджують законність їхнього походження (або з підробленими документами), вчинені у значному розмірі, настає кримінальна відповідальність – від штрафу, розміром 34 000 грн до позбавлення волі на строк до 3 років. А якщо порушення буде вчинене повторно, групою осіб за попередньою змовою або у великому розмірі – штраф від 170 000 грн до 7 років позбавлення волі.
“Слід пояснити, що “істотним розміром” в цьому випадку є вартість деревини, яка перевищує 30 280 грн, а “великим” – 90 840 грн. Відтак, якщо у вас на подвір’ї знайдеться “дерев, чагарників або деревини” на 30 280 грн і не знайдеться документів, які підтверджують законність володіння цим майном – вас чекає або 34 000 грн штрафу, або найближчі 3 роки за опалення вашого місця перебування платитимуть інші платники податків”, – зазначив Назар Чорний.
Адвокат Олексій Кінебас у коментарі Суспільне Чернігів висловив схоже бачення ситуації із Петром Чорним. За його словами, якщо закон набере чинності, правопорушниками можуть стати майже усі жителі сіл.
“Внесена нова стаття до Кримінального кодексу і Адміністративного кодексу – незаконне зберігання деревини. Тепер може бути або адміністративна, або кримінальна відповідальність просто за зберігання, перевезення або збут. Наприклад, дві особи, подружжя, зберігають дрова на суму понад 30 000 гривень, не мають документів, де вони ці дрова купили. Кримінальна відповідальність передбачена від п’яти до семи років”, – розповів Олексій Кінебас.
“Навіть якщо цих дров менше ніж на 30 000 гривень — це адміністративна відповідальність, там теж передбачені штрафи, якщо, наприклад, ви зберігаєте один стовбур, одне дерево, один якийсь пеньок — ця деревина має мати документи, де ви її взяли. До 100% жителів, які проживають в сільській місцевості, вони будуть особами, яких слід би було притягти”, — каже адвокат.
Якщо шкода через незаконне вирубування чи пошкодження дерев та чагарників буде кваліфікована як істотна, пояснив адвокат, за це загрожує від 34 000 гривень штрафу, аж до п’яти років позбавлення волі. Все залежить від вартості пошкодженої деревини та обставин. Якщо знищення дерев та чагарників кваліфікують як таке, що спричинило тяжкі наслідки в умовах воєнного стану, за словами Олексія Кінебаса, покарання прописане суворіше.
“Такі люди отримають від семи до 10 років. Для прикладу, за ненавмисне вбивство можна отримати від п’яти до восьми років максимум”, – зазначив адвокат у коментарі Суспільне Чернігів.
“Цей закон не має жодних перехідних положень, це означає, що цей закон підписує президент, він вступає в силу, потім до людини, яка зберігає дрова на 30 000 гривень приходять працівники поліції і є кримінальне провадження. Особа каже, я там придбав ці дрова влітку чи восени, чи взагалі минулого року, — це жодним чином його не звільняє від відповідальності, бо він зберігає дрова зараз. Це може призвести до адміністративної відповідальності або ж в залежності від обсягу, до кримінальної відповідальності”, – пояснив Олексій Кінебас.