Заготівлею дров у Кіровоградській області займаються у трьох філіях державного підприємства “Ліси України” — Голованівському, Оникіївському та Чорноліському лісових господарствах. Ціна залежить від виду деревини та майже не змінилась, якщо порівнювати з минулим роком.
Про це Суспільному розповіла фахівчиня зі зв’язків із громадськістю Центрального лісового офісу Тетяна Будько.
“Дрова паливні – це той ресурс, який заготовляють постійно під час лісосічних робіт, тож кожна філія Кіровоградщини заготовляє їх та реалізовує серед населення”.
За інформацією фахівчині, філії заготовляють дрова трьох груп – твердолистяні, мʼяколистяні та хвойні. На Кіровоградщини домінують твердолистяні породи – дуб, граб, ясен, тому їх заготовляють найбільше.
“Саме ці породи є найоптимальнішими для опалення, оскільки мають гарну теплотворну здатність та теплопровідність”.
Серед мʼяколистяних порід домінують липа, осика, верба та ялина, серед хвойних – сосна.
“У кожному лісгоспі створюють запас дров для забезпечення потреб жителів та закладів соціальної сфери регіону”.
Деревину заготовляють під час рубок, найбільше – під час санітарних рубок, сказала Тетяна Будько.
“Деревина, пошкоджена шкідниками чи всохла – це переважно сорт D, тобто дрова”.
Яка ціна дров у філіях Кіровоградщини
Зі слів фахівчині, вартість дров залежить від групи/виду деревини:
- дрова твердолистяних порід (перша група) – 1020 гривень за один кубічний метр;
- дрова хвойних порід (друга група) – 744-810 гривень за один кубічний метр;
- дрова мʼяколистяних порід (третя група) – 732-750 гривень за один кубічний метр.
“Таку вартість встановили за дрова з верхнього складу, тобто з лісу. Ціна на дрова, якщо порівнювати з минулим роком, майже не зросла. Вартість дров хвойних та мʼяколистяних порід залишилась на тому ж рівні, а кубометр твердолистяних порід здорожчав на 60 гривень”.
Вартість деревини, за словами Тетяни Будько, формують з обмеженою рентабельністю до 7%. Вона містить витрати на роботу та паливно-мастильні матеріали. Межу рентабельності, тобто співвідношення між прибутком та витратами на заготівлю, для усіх філій підприємства “Ліси України” на Кіровоградщині затверджує обласна військова адміністрація.
“Філії не надають послуг з доставки дров, тож потрібно враховувати цей момент. Крім того, одна людина може купити не більше 15 кубометрів дров на рік”.
З початку 2024 року лісгоспи Кіровоградської області жителям та установам соцсфери продали 89 тисяч 800 кубометрів дров. Загальні торішні продажі, за даними фахівчині, становили 175 тисяч 600 кубометрів. Зазвичай збільшення продажів фіксують під кінець літа та восени.
Павло Іванов,