Меблева галузь Польщі фіксує спад

199 Views
Фото ілюстраційне / in4wood.eu

Навіть процвітаюча та стійка до криз польська меблева промисловість не може без наслідків пройти крізь важкі випробування, які випали на долю Європи упродовж останнього часу. Має бути гірше, щоб потім стало краще, – кажуть поляки і готуються до сповільнення свого експортного локомотиву (так називають  меблеву промисловість Польщі).

Перші серйозні провісники уповільнення польської меблевої промисловості з’явилися  ще влітку, коли Головне управління статистики Польщі (Główny Urząd Statystyczny) оприлюднило офіційні дані щодо реалізованої меблевої продукції у липні 2022 року для великих, середніх та малих підприємств і за винятком мікропідприємств.

Аналітики B+R Studio, яка професійно займається аналізом меблевого ринку, проаналізували ці дані, які відкривають третій квартал 2022 року,  не лише порівняно з липнем 2021 року, але й на тлі того, що відбувалося у першому півріччі 2022 року.

Так, згідно з даними Головного управління статистики Польщі, у першому місяці третього кварталу 2022 року вартість реалізованої продукції склала 4,4 млрд злотих, що лише на 3,5% більше, ніж роком раніше, і на цілих 13,9% менше, ніж у червні 2022 року. Цей результат сильно контрастує зі зростанням у першій половині 2022 року, коли загальна вартість проданої меблевої продукції становила 31,8 млрд злотих, що означало зростання на цілих 21,1% порівняно з тим самим періодом 2021 року.

Підсумовуючи наведений вище аналіз, аналітики дійшли висновку, що результати першого півріччя для меблевої галузі Польщі були однозначно рекордними, хоча, звичайно, не обійшлися без впливу інфляції. Однак з’явилися перші серйозні провісники майбутнього уповільнення, адже якщо з січня по травень динаміка зростання в річному обчисленні коливалася в діапазоні від 20% до навіть 27%, то в червні і липні вона була значно меншою, тобто 11,2% і 3,5%. За звичайних умов ці менші зростання все одно були б задовільними або принаймні прийнятними, оскільки червень і липень є сезоном відпусток. Проте, додавши до рівняння інфляцію, яка, за даними Головного управління статистики Польщі, для «меблів, декоративних виробів, освітлювального обладнання» становила 12,6% у червні та 10,5% у липні, виходить, що польська меблева промисловість фактично зафіксувала спад. Очікується, що ця тенденція збережеться і найближчими місяцями.

Останні прогнози B+R Studio щодо вартості реалізованої меблевої продукції Польщі на 2022-2024 роки були оприлюднені під час VII Національного меблевого конгресу «Польські меблі – конкурентоспроможна Польща», що відбувся 14 вересня 2022 року.

Аналітики дійшли висновку, що, беручи до уваги поточну економічну та геополітичну ситуацію, польська меблева промисловість у 2022 році зросте на 8% до 64,7 млрд злотих. Початок кризи цифри покажуть у 2023 році, коли вартість проданої меблевої продукції становитиме 59,5 млрд злотих, тобто скоротиться на 8%. Згідно з прогнозом, у наступному, 2024 році має відбутися рикошет у вигляді зростання на 5%. Очікувана вартість реалізованої меблевої продукції у 2024 році становитиме 62,5 млрд злотих.

Підводячи підсумок, можна сказати, що польську меблеву промисловість чекає декілька не дуже добрих місяців. Це наслідок накопичення негативних факторів у результаті постковідної кризи та війни, яка триває в Україні. Дуже висока інфляція, значне підвищення цін на енергоносії, дефіцит сировини чи падіння попиту – це проблеми, які навіть процвітаюча та стійка до криз польська меблева промисловість не в змозі перескочити без помітних збитків.

Поширити статтю