Підприємства Державного агентства лісових ресурсів України в найближчий час закуплять партію потужних промислових дровоколів, оскільки ринок паливної деревини має переходи на європейські стандарти.
Про це повідомив на своїй Facebook-сторінці Голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець.
Очільник відомства зауважив у дописі, що унаслідок енергетичної кризи в Європі виробництво дров, пелетів та інших видів палива з деревини відіграє все більшу роль у діяльності лісогосподарських підприємств, як європейських, так і українських. Попит на ділову деревину, як і ціни, продовжують залишатися низькими. Водночас, з дровами все навпаки – ринок стрімко зростає.
«Донедавна дрова для багатьох наших державних підприємств були побічним, «соціальним» напрямком. Суто локальним продуктом, орієнтованим на місцевого споживача, – зазначив Юрій Болоховець. – Тепер дрова – це одночасно одна зі складових енергетичної безпеки держави і комерційно цікава тема» .
На жаль, за словами Голови Держлісагентства, весь можливий потенціал паливного ринку деревини не використовується. Це стосується навіть не обсягів заготівлі, а якості переробки.
«Європейський споживач купує здебільшого дрова, готові для використання і просушені до оптимального рівня вологості. Це гарантує максимальну тепловіддачу. Ми в Україні основу частку дров сьогодні продаємо в лісі «з пили», «високий сезон» припадає на осінь, коли погодні умови вже не дають можливості до настання опалювального сезону якісно просушити деревину. Попит сформований нерівномірно, споживач в основному надає перевагу деревині твердих порід. Весною, коли краще всього створювати запаси для наступної зими, попит навпаки знижується майже до нуля. – повідомив Юрій Болоховець. – Вочевидь, систему треба змінювати, орієнтуючись на європейську практику.
По-перше, потрібні інвестиції у обладнання для переробки та сушки, що дає можливість виходити на ринок з продуктом «експортної» якості – вже колотими дровами відповідної вологості. Впевнений, що з часом і український споживач (як і європейський) буде віддавати перевагу саме такому продукту.
По-друге, потрібне залучення фінансування для того, щоб у лісогосподарських підприємств вистачало обігових коштів проводити заготівлю і переробку рівномірно протягом року, не орієнтуючись лише на фактор сезонного попиту. Продаж також має відбуватися переважно зі складів, де деревина певний час набуває потрібної вологості».
Продукт європейської якості – це ще і вирішення проблеми перерозподілу палива між регіонами. Лише в такому випадку економічно виправдані витрати на перевезення, переконаний Голова Держлісагентства.
Він також зазначив, що рух у цьому напрямку вже почався. Підприємства Державного агентства лісових ресурсів України в найближчий час закуплять партію потужних промислових дровоколів. У той же час Юрій Болоховець покладає великі надії на нове ДП «Ліси України», адже, на його думку, комплексно реалізувати задачу можна буде лише в форматі великого потужного підприємства, здатного залучити потрібні інвестиції і запровадити єдині корпоративні стандарти.