Виробництво та поставки шведської деревної продукції дещо знизилися у 2023 році порівняно з попереднім роком. Однак майбутні перспективи як на ринку ЄС, так і в США для шведської деревообробної промисловості виглядають непоганими.
Про це повідомляють в Шведській федерації лісової промисловості.
«Загалом, коли більше людей захочуть будувати більше з екологічно чистих матеріалів, попит на лісопродукцію зросте», — каже Крістіан Нільсен, експерт із ринку деревної продукції Шведської федерації лісової промисловості.
У 2023 році виробництво продукції з деревини у Швеції склало 17,8 млн м3 порівняно 18,87 млн м3 у 2022 році. Загальний обсяг поставок деревної продукції дещо зменшився. Цей спад можна пояснити зниженням попиту в Швеції через низьку активність у будівельному секторі. З іншого боку, експорт деревної продукції тримався добре, незважаючи на складні світові економічні умови: річне зростання експорту становило 1%, чому сприяла слабка шведська крона.
«Зниження будівельної активності в Швеції та Європі означає, що ми, ймовірно, можемо очікувати подальшого падіння виробництва в 2024 році. Навіть якщо інфляція стабілізується, потрібен деякий час, перш ніж це вплине на будівельний сектор», – зазначає Нільсен.
ЄС і США будуть драйверами зростання
У середньостроковій перспективі – від 5 до 15 років – ситуація для шведської лісопиляльної галузі виглядає значно кращою. Високий попит, зокрема, з боку США та ЄС, має сприяти очікуваному зростанню. Незважаючи на глобальну економічну невизначеність у поєднанні з високими обліковими ставками, в США спостерігається зростання виробництва.
У той же час Європа демонструє велике зацікавлення дерев’яним будівництвом. Франція, наприклад, вирішила, що половина всіх громадських будівель має бути збудована з деревини або біоматеріалів. Крім того, вимоги ЄС щодо кліматичних декларацій для будівель і такі ініціативи, як заходи Комісії ЄС щодо збільшення темпів реконструкції з метою покращення енергетичної ефективності будівель, також сприятимуть зростанню попиту на деревну продукцію.
«На внутрішній ринок ЄС і Великобританію в даний час припадає понад 50% продажів шведської продукції з деревини, і ми очікуємо збільшення зацікавленості в США», – зазначає Нільсен.
Низька пропозиція на світовому ринку
Шведська деревообробна галузь також отримує вигоду від того, що інші великі країни-виробники деревної продукції стикаються з проблемами. Так, Канада зменшила поставки товарів через нашестя шкідників, таких як короїд, а також через посилення соціальних та екологічних вимог. Центральна Європа теж сильно постраждала від нападів жуків-короїдів, а імпорт із Росії та Білорусі фактично припинився через війну в Україні.
«Збільшення обсягів будівництва з деревини є одним із способів досягнення глобальних екологічних цілей. Швеції належить взяти на себе провідну роль у забезпеченні Європи та світу відновлюваними будівельними матеріалами, які не містять викопних речовин», – каже Нільсен.