Львівська компанія «Техноліс» добре відома нашому виданню та його читачам, та все ж не про весь її асортимент інструменту для лісової й деревообробної галузі ми писали. Навіть далеко не всі деревообробники регіону знають, що у компанії «Техноліс» можна придбати не тільки якісні стрічкові пилки, які вона сама й виробляє, а й дискові. Останні – вже не власного виробництва, імпортовані, але також варті уваги. У цій публікації ми з допомогою Андрія Верстина, начальника відділу продажів компанії розповімо про дискові пилки польської торгової марки «Globus», які постачає на український ринок «Техноліс» як український дилер польського інструментальника.
– Компанія «Globus» – відомий виробник інструменту світового масштабу, тому вона має цілу низку своїх фірмових інструментальних напрацювань, яких бракує іншим, ще більш відомим інструментальним грандам. І це стосується пилкових корпусів, форми зуба й кутів атаки та інших технологічних нюансів. У компанії є лінійка стандартних пилок для використання у деревообробних верстатах, які у своїй основі конструктивно однакові. Інша ж частина інструменту, так би мовити, індивідуалізована – для спеціальних потреб. Приміром, ті, хто використовує на первинному різанні тополі чи осики стандартний інструмент, має проблему з тим, що пилки швидко виходять із ладу – «горять», як кажуть. Технологи «Globus» такій прикрості зарадять, внісши в інструмент певні корективи – зробити дещо інше розширення на сторону, удосконалити корпус тощо.
– Так повелося, у взаєминах верстатників та інструменталістів, що або верстатобудівники, створюючи нову модель верстата, орієнтуються на найновіші інструментальні напрацювання, або інструментальники, створюючи нові зразки своєї продукції, орієнтуються на найостанніші верстатобудівні досягнення. Або й так: верстатники, створюючи нову модель обробного обладнання, спеціально під неї інструменталістам замовляють розробку ексклюзивного інструменту. А як «Globus» практикує?
– Не знаю, чи «Globus» виконує ексклюзивні замовлення для якихось конкретних верстатобудівників (якось не цікавився цим), але точно відомо, що у своїх інструментальних новаціях орієнтується на найпрогресивніші верстатобудівні тренди.
– Така ситуація: деревообробна, зокрема й меблева компанія, тривалий час послуговується інструментом якоїсь торгової марки – не «Globus». Як її переконати, що все-таки їй вигідніше було б перейти на інструмент «Globus»? Якими аргументами чи стимулами?
– Найчастіше деревообробники самі доходять висновку, що щось уже треба змінювати усвоїй роботі. Зокрема інструмент. У яких випадках таке трапляється? Коли, приміром, береться у роботу інший або новий матеріал, що з’явився на ринку, і він більш вигідний для виробничих потреб. І тут з’ясовується, що інструмент, яким користувалися раніше, обробляючи інший матеріал, або швидко зношується, або неякісно обробляє новий матеріал. Компанія шукає інструмент, який більш придатний для її нових потреб. Або ж, коли купується нове деревообробне обладнання із поясненням, що максимально якісний та ефективний результат деревообробки на ньому буде досягнуто, якщо використовувати інструмент, рекомендований верстатовиробником. А якщо деревообробник сам добре не розуміється на інструментарії, то ми беремо участь, приміром, у галузевих виставках, аби проконсультувати, роз’яснити усі конструкційні, технологічні й експлуатаційні нюанси тих інструментів, якими торгуємо. Часто дивуємося, приміром, що хтось не знає, що, коли його верстат ріже матеріал з подачею десять метрів за хвилину, то можна обмежитися пилкою з меншою кількістю зубів, яка елементарно дешевша. А дивуватися тут, насправді, нема чого, адже у вітчизняній галузі деревообробки верстатниками практично не працюють дипломовані фахівці, а зазвичай випадкові люди, яких наспіх навчили найнеобхіднішим маніпуляціям для обслуговування верстата. От і пояснюємо таким, як правильним підбором інструменту можна зменшувати пропили, економити електроенергію тощо. Тим більше, що кожна інструментальна компанія, зокрема й «Globus», прагнучи бути конкурентною на ринку, щороку пропонує деревообробникам якусь новинку, щось краще, ніж було торік.
– Зазвичай виробники таких інструментів пропонують їх для різних обробних потреб, для різних матеріалів. Що пропонує «Globus»?
– Компанія і в цьому сенсі не відстає від конкурентів. Якщо говорити виключно про деревообробні дискові пилки (бо ж виробляє «Globus» й інші види інструментів), то є вони для верстатів, що розпилюють колоди, зокрема багатопильних, для форматно-розкрійних верстатів, для ручних електроінструментів, торцювальні й універсальні.
Якщо спробувати конкретизувати особливості окремих моделей, то, приміром, у сімействі пилок для багатопильних верстатів лідером продажів є модель GLOBUS PS195 . Ці професійні пилки серії MULTIX PRO Slowrun обладнані системою із проміжним зубом, яка забезпечує достатній простір між твердосплавними пластинами HM, а також виконує роль поршня. Застосування нового твердого сплаву з дуже великою стійкістю до ударних навантажень дає змогу ефективно експлуатувати пилки для багатопильних верстатів що влітку, що взимку. Оптимальні умови роботи й при низьких обертах пильного валу верстата. Отвори в диску пилки допомагають видаленню стружки, а також сприяють ефективному охолодженню полотна пилкового диска, що забезпечує його тривалу й стабільну роботу. Пилки призначені для поздовжнього різання свіжої деревини на одно й двохвальних багатопильних верстатах при низькій швидкості подачі. Рекомендовано їх застосовувати, передусім, для різання м’якої свіжої деревини (подача не більше 10 метрів за хвилину). Система посадки з чотирма шпонковими пазами забезпечує кращий розподіл маси усього ріжучого модуля на пиляльному валу багатопильного верстата. Для правильної роботи цих пилок необхідне відведення тирси із зони пиляння.
У сімействі торцювальних пилок найбільшим попитом користується модель GLOBUS PS325 (фото 3, 4), яку використовують у масовому виробництві невеликих деталей: для меблевих виробів, іграшок, для паркетного нарізання ламелей тощо. Є пилки із зубами GSP5 (праві) й GSL5 (ліві) – залежно від напрямку обраного матеріалу. Спеціальна форма пластин і форма зубів забезпечують високу продуктивність різання. Завдяки використанню спеціального зуба гарантована дуже висока якість різання, а на відрізаних фрагментах немає зазубрин. Твердосплавну напайку HM фірми «CERATIZIT» із твердістю понад 2100 HV зроблено за технологією ULTRAFINE, яка забезпечує виняткову довговічність інструменту. Висока продуктивність пилки забезпечує й високу якість різаної поверхні. Високоякісна сталь гарантує високу жорсткість за незначної товщини інструменту. Застосування прецизійної технології шліфування дисків і процесу динамічного балансування забезпечують стабільну роботу пилки й унеможливлюють вібрацію у процесі різання.
– Компанії, що виготовляють обробний інструмент, зазвичай мають і пропонують своїм клієнтам досконалий сервіс – обслуговування, ремонт інструменту, часто не тільки власного виробництва. І у всіх своїх філіях та представництвах. Ви теж можете цим похвалитися?
– Як виробники стрічкових пилок –так. Надання сервісних послуг клієнтам гарантуємо у повному обсязі. Щодо імпортованих, зокрема дискових пилок, то спроможні поки що на частковий сервіс: здійснюємо регенерацію зубів та загострення. В міру придбання необхідного обладнання сервісні горизонти і у цьому напрямку будемо розширювати. Ми ж не так давно розпочали партнерську співпрацю з компанією «Globus». Значно довше співпрацюємо ще з одним польським виробником дискових пилок – компанією «Walter». Відповідно маємо вже повну складську програму цих інструментів та сервісне обслуговування забезпечуємо у більшому обсязі.
– Пилки цих польських виробників не дублюються?
– Ні, є альтернатива: когось задовольняє нижча якість і дешевший інструмент, а когось – навпаки. До того ж, пилки «Walter» більшою мірою орієнтовані на первинну обробку деревини. Пилки «Globus» мають ширші можливості.
– Чим головним чином керувалися, коли вирішили, окрім виробничої діяльності, зайнятися й імпортно-торговельною?
– Тим, аби більшою мірою задовольняти потреби деревообробників. Адже щораз частіше ті ж лісгоспи, інші наші клієнти не обмежуються лише первинною стадією деревообробки, а вдаються до більш глибокої переробки деревини, аби отримувати продукцію з більшою маржинарністю, а для цього їм потрібен й інший інструмент. Звісна річ, купувати його у того ж, у кого купуєш і обслуговуєш стрічкові пили, зручніше. Тим більше, що й для дискових пилок можна отримати основні види сервісної допомоги.
Чому вибір зупинили на торговій марці «Globus»? Аби урізноманітнити ринок, аби у деревообробників був більший вибір, аби український ринок інструментів був більш конкурентним. Деревообробникам здорова інструментальна конкуренція також вигідна.
– Компанія «Техноліс» не торгує дисковими пилками вітчизняного виробництва, бо їх нема, як ви сказали. Точніше, нема такої якості, яка б вас влаштувала. То й виробляєте їх самі! Стрічкові ж можете та й про дискові від різних виробників уже знаєте багато.
– Виробляються дискові пилки за іншою, ніж стрічкові, технологією, в інший спосіб, на іншому обладнання. Якби знайшовся грошовитий інвестор, який би поставив за мету налагодити в Україні виробництво високоякісних дискових пилок, ми б йому досить кваліфіковано допомогли у цьому.
А загалом недостатньо мати кошти, найкраще обладнання, аби виробляти конкурентну європейського рівня пилкову продукцію. Потрібно мати технологів, інженерів із великим досвідом і знаннями, потрібні традиції, аби продукція набула справжньої брендовості. Побувавши на кількох польських інструментальних підприємствах, я переконався, що їхня основа – кадри. Інженери, технологи, навіть науковці, які над створенням та удосконаленням інструментів працюють на одному місці десятки років. Такі виробництва мають досконалі випробувальні та тестувальні стенди й цілі лабораторії. Та що там казати, якщо навіть ковалі, які в тій же компанії «Globus» виковують корпус пилки, повинні мати досвід не менше п’яти–семи років. А де нам, для прикладу, знайти таких спеціалістів, коли їх ніде у нас не вчать. Вчити самим? А практикуватимуться вони де?
– У виробництві стрічкових пилок Ви вже початкові класи успішно пройшли. Можете сказати, які перспективи розвитку такого інструменту, які завдання перед вами ставить ринок, ваші клієнти?
– Таки ставлять. Головне завдання – зменшити товщину пропилу. Легко сказати зменшити та не просто це здійснити. Потрібне нове обладнання для виробництва нових пилок та їхнього сервісу. Так би мовити, потрібна нова філософія підходу до виконання цього нагального завдання. Але якщо ринок потребує, піднапружимося, аби не виявитися у хвості конкурентів.