Китай відмовився ділитися геолокаційними даними з “міркувань безпеки”, таким чином долучившись до противників Регламенту ЄС щодо боротьби зі знелісненням (EUDR).
Про це повідомляє ATIBT, торгова асоціація, яка представляє приватний тропічний лісовий сектор.
За інформацією ATIBT, відповідно до китайського законодавства доступ до географічної інформації обмежений суб’єктами, які мають спеціальний дозвіл Адміністративного департаменту геодезії та картографії при Державній раді КНР. Враховуючи поточну геополітичну ситуацію у світі, малоймовірно, що Китай погодиться надати такі дані органам EUDR.
У той же час, як повідомляє ATIBT, посилаючись на GD Holz, Німецьку асоціацію торгівлі деревиною, ЄС чітко висловив свою позицію під час обговорень з китайським урядом і постачальниками. “Однозначно, що імпорт без координат неможливий і що для таких країн, як Китай, не буде винятків”, – йдеться у повідомленні.
За інформацією ATIBT, Китай контролює понад 30% світового ланцюжка постачання лісопродукції, а польський деревообробний портал Drewno.pl зазначає, що, згідно з даними Євростату, на Китай припадає 47% імпорту дерев’яних меблів до ЄС і 41% поставок картону.
Тупикова ситуація, що склалася між Китаєм і Європейським Союзом щодо EUDR, може мати серйозні наслідки для світової торгівлі лісовою продукцією. Рішучість ЄС забезпечити дотримання цих правил, незважаючи на міжнародну опозицію, підкреслює складність екологічних і торговельних викликів у все більш взаємопов’язаному світі, йдеться у повідомленні ATIBT.
Як нагадує Drewno.pl, EUDR, а особливо бюрократичні вимоги, які він накладає, має багато противників як усередині ЄС, так і за його межами. Петицію Австрійської асоціації власників лісів про відтермінування набрання чинності постанов регламенту та внесення змін до них підписали понад 40 тис. осіб. У середині липня 21 міністр сільського господарства країн Європейського Союзу оголосили низку вимог щодо відтермінування набрання чинності та внесення змін у EUDR. Міжнародні торгові організації також висунули аналогічні вимоги.
Раніше свою стурбованість і незгоду з цього приводу висловили також Австралія, Нова Зеландія, Бразилія, Танзанія, Індія, Індонезія та Малайзія. Індонезія та Бразилія очолили групу з 15 країн, які подали спільний лист протесту до Європейської Комісії. Вони зазначають, що нормативні акти ЄС не враховують місцеві можливості та умови для сталого розвитку, національні нормативні акти, спрямовані на захист навколишнього середовища, механізми екологічної сертифікації, міжнародні зобов’язання щодо зміни клімату та інші зусилля щодо запобігання знелісенню. Ці країни зазначають, що ЄС нав’язує їм свої правила, не питаючи їх думки. Це потенційно може бути невиправданим втручанням в суверенітет вказаних країн. Водночас, за їхніми оцінками, кінцевим результатом імплементації EUDR стане зростання бідності, що негативно позначиться на навколишньому середовищі, включаючи збільшення вирубування лісів.
Такі країни, як Індонезія та Малайзія, вважають, що дрібні фермери, власники лісів і малі підприємства будуть дискриміновані положеннями EUDR і не зможуть відповідати вимогам, які до них пред’являються. Як зазначає Drewno.pl, на ці дві країни припадає 85% світового виробництва пальмової олії, виробленої, серед іншого, мільйонами фермерів і малих підприємств. Малайзія відверто погрожує, що імплементація EUDR у теперішньому вигляді призведе до припинення поставок пальмової олії на ринок ЄС.
І, наостанок, варто згадати, що наприкінці травня уряд США також надіслав листа до Брюсселя з проханням відтермінувати впровадження правил EUDR . У листі зазначено, що значна частина американських виробників пиломатеріалів і виробів з деревини не зможе постачати свою продукцію відповідно до нових правил. Вартість торговельного обороту, що знаходиться під загрозою, оцінюється в 3,5 млрд доларів США.