У новому звіті Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) «Стан світових лісів 2024: інновації в лісовому секторі для більш сталого майбутнього» йдеться про те, що зміни клімату підвищують сприйнятливість світових лісів до лісових пожеж та шкідників. У доповіді підкреслюється важлива роль інновацій у досягненні сталого майбутнього для лісового господарства.
Згідно повідомлення ФАО, інтенсивність і частота лісових пожеж зростає, в тому числі і на територіях, які раніше їх не зазнавали. Зазначається, що, за оцінками, пожежі в 2023 році призвели до глобального викиду приблизно 6687 мегатонн вуглекислого газу. ФАО повідомляє, що раніше бореальні пожежі спричиняли приблизно 10% глобальних викидів вуглекислого газу. Проте у 2021 році кількість таких пожеж досягла нового максимуму, головним чином через тривалу посуху, що призвела до збільшення інтенсивності пожеж та споживання палива. На бореальні пожежі припадає майже чверть загального обсягу викидів, спричинених лісовими пожежами.
Зміна клімату також робить ліси вразливішими до поширення інвазивних видів, комах, шкідників та збудників хвороб, які загрожують росту та виживанню дерев. Наприклад, соснова стовбурова нематода вже завдала значної шкоди місцевим сосновим лісам у деяких країнах Азії, а в Північній Америці прогнозуються руйнівні збитки від шкідників і хвороб до 2027 року.
Тим часом світове виробництво деревини залишається на рекордному рівні. Після короткого спаду під час пандемії COVID-19 її заготівля повернулася до приблизно 4 млрд кубометрів на рік.
Повідомляється, що майже 6 млрд людей використовують недеревну продукцію лісу, а 70% бідного населення світу покладаються на дикорослі види для отримання їжі, ліків, енергії, доходу та інших цілей. За прогнозами, у період між 2020 і 2050 роками світовий попит на ліс-кругляк може зрости на 49%.
У звіті ФАО стверджується, що перед обличчям таких викликів інновації в лісовому секторі є вирішальним фактором, що сприяє прогресу на шляху до досягнення цілей сталого розвитку .
«Стан світових лісів 2024: інновації в лісовому секторі для більш сталого майбутнього» визначає п’ять типів інновацій, які збільшують потенціал лісів для вирішення глобальних викликів. Йдеться про технологічні, соціальні, політичні, інституційні та фінансові інновації, зокрема про використання штучного інтелекту для полегшення автоматизованого аналізу величезного обсягу наявних і майбутніх оптичних, радарних і лідарних даних, які щодня збирають дрони, супутники та космічні станції; впровадження класу деревних будівельних матеріалів під загальною назвою mass timber та інших інновацій на основі деревини, які можуть замінити викопні матеріали в будівельному секторі; застосування політик, спрямованих на залучення жінок, молоді та корінних народів до розробки рішень на місцевому рівні; та інновації у залученні фінансування з державного та приватного секторів для підвищення цінності лісів.
У звіті ФАО наголошується на необхідності інклюзивних та гендерно-чутливих підходів до впровадження інновацій. Це необхідно для забезпечення справедливого розподілу переваг від впровадження інновацій між чоловіками, жінками та молоддю в усіх соціально-економічних і етнічних групах. При впровадженні інновацій слід враховувати місцеві обставини, перспективи, знання, потреби та права всіх зацікавлених сторін.
Також ФАО у своєму звіті пропонує п’ять дій, які допоможуть збільшити масштаби інновацій у лісовому секторі:
- підвищення обізнаності;
- підвищення інноваційних навичок, можливостей і знань;
- заохочення трансформаційних партнерств;
- забезпечення більшого та доступного фінансування;
- розробка політик та нормативних актів, які сприяють впровадженню інновацій.
У звіті також представлено 18 тематичних досліджень з усього світу, які демонструють широкий спектр технологічних, соціальних, політичних, інституційних та фінансових інновацій і їх комбінацій, і дають уявлення, як ці інновації випробовуються та впроваджуються в реальних умовах.
Зі звітом ФАО «Стан світових лісів 2024: інновації в лісовому секторі для більш сталого майбутнього» можна ознайомитися за посиланням.