Гра на пониження: Провідні деревообробники України про падіння ринку деревини

141 Views
Фото: Site.ua

Потрібно пришвидшити коригування цін на дров’яну деревину шляхом проведення голландських аукціонів, наголошують представники бізнесу.  Про це йшлося на зустрічі «Ринок дров’яної деревини (ПВ) в Україні: реформи, проблеми, виклики», який провела економічна платформа Wood Industry UA.

Ольга Чуловська, менеджер з постачання ТОВ «СВІСС КРОНО»:

– На сьогодні, враховуючи війну  і кон’юнктуру ринку наше підприємство працюємо на 70 відсотків потужності. Наслідки війни для нас дуже відчутні, бо через бойові дії один із наших заводів у Харківській області зупинено. Ми беремо участь у голландських аукціонах. Але разом із тим маємо питання щодо ціноутворення. Зокрема, чи враховується при формуванні середньозваженої ціни обсяг проданого. Також бувають випадки, що сусідні лісгоспи ставлять на одну й ту ж сировину ціни, які можуть різнитися у 20 відсотків. Чому так відбувається?

Разом із тим ми отримали запевнення, що ДП «Ліси України» буде реагувати на такі ситуації і дбати про стандартизацію.

Сергій Сметюх, керівник логістики та закупівель ТОВ «Кроноспан УА»:

-За четвертий квартал ми законтрактували лише 35-40 відсотків обсягу сировини, який нам потрібен. Це сталося тому, що на торгах в Житомирській, Рівненській, Волинській областях були виставлені ціни, які для нас є просто непрохідними. Зараз почали проводити голландські аукціони у Волинській області, тож, можливо, ми щось придбаємо. Але знижка в 10 відсотків, яку вони передбачають, не зовсім відповідає стану ринку.

У цій ситуації треба ефективніше застосовувати механізм регулювання ціни. При чому, як на зниження, так і на підвищення. Також проблему створює і те, що голландські аукціони можуть проводитися зі значною затримкою.  Для бізнесу задовго чекати місяць, доки ціна впаде бодай на 10 відсотків.  Крім того, схоже, що зараз на формування ціни на лісосировину більше впливає внутрішня політика філій ДП «Ліси України», ніж ринок. Хотілося б, щоб було навпаки.

Леонід Герасимчук, фінансовий директор ПрАТ «Коростенський завод МДФ»:

– Нині ситуація для виробництва далеко не найсприятливіша, бо за останні роки вартість сировини зросла в рази, а ось ціна на нашу  продукцію навпаки знизилася. Якщо говорити мовою цифр, то, наприклад, у 2021 році ліс обходився в 21 євро, а середня базова ціна продукції становила 245 євро. А зараз ціна на неї пішла на спад. Цьогоріч ми не можемо продати продукцію і за 230 євро при тому, що сировина обходиться вже в 27 євро. Тож логічно, що закуповувати деревину за такою високою ціною, яка є зараз, для нас недоцільно. Наслідки ситуації, певна річ, негативні, бо в нас не лише скоротився асортимент продукції – наразі наш завод тимчасово зупинився.  Тим часом за 4 квартал ми законтрактували ліс на 30 відсотків від нашої потреби. Виходить, що торги не враховують реальну ситауцію в галузі деревообробки.

Разом із тим якщо ціну на сировину буде скориговано відповідно до того, як коливається ціна готової продукції, то це покращить ситуацію.

Юрій Медведєв, президент асоціації «Меблідеревпром»:

-На сьогодні дуже важливо швидко оперативно коригувати ціну на сировину. Адже бізнес не може чекати на це місяцями. Якщо виробництва простоюють — то програє вся галузь. Час закупівлі лісосировини не повинен бути таким тривалим. Час між аукціонами варто було б скоротити, бо за цей період підприємці втрачають ринки збуту і в Європі, і в Україні. Хотілося б, щоб бізнес все-таки почули. Сподіваюся на розуміння і реакцію з боку ДП «Ліси України».

Богдан Цуприк, голова деревообробного і меблевого комітету Європейської Бізнес Асоціації:

– Внутрішній ринок може значно активізувати швидке коригування цін на сировину.  І тут ефективним інструментом мали б стати голландські аукціони. Їм можна поводити одразу ж після квартальних аукціонів. Адже голландський аукціон може проводити торги як на підвищення та і на пониження. Якщо не буде охочих придбати деревину за стартовою ціною і вище, то втикатимуться торги на пониження. Таким чином ринок зможе скоригувати ціну в рамках конкретного аукціону. Що дозволить зекономити мінімум місяці часу.

Юрій Дюг

Site.ua

Поширити статтю