Причина – дедалі більше погіршення фінансового становища. Проте не все так погано – майже 20% поляків збираються у майбутньому купити меблі і відкладають на це гроші. Окрім того, є ще низка ознак того, що за кілька місяців поляки почнуть купувати меблі.
Про це пише польський меблевий портал BIZNES.meble.pl.
Як повідомляє видання, за даними польського Головного управління статистики (GUS) у 2023 році в Польщі спостерігалося падіння виробництва та продажів меблів. У березні роздрібні продажі у всій групі «меблі, споживча електроніка, побутова техніка» впали на 15,2%. Вартість реалізованої меблевої продукції склала 5,72 млрд злотих, що приблизно на 4% менше, ніж у березні 2022 року. Крім того, інфляція призвела до того, що купівля меблів стала важким тягарем для бюджетів домогосподарств.
Це пов’язано з тим, що фінансове становище польських домогосподарств погіршується. Інфляція хоч і знижується, але все ще залишається високою, тому споживачі змушені тугіше затягувати паски. У дослідженні Асоціації фінансових підприємств «Ситуація на ринку споживчого кредитування» за 1 квартал 2023р. третина поляків визнали, що вже мають проблеми з погашенням кредитів.
Не дивно, що покупки товарів не першої необхідності відкладаються, і це стосується, зокрема, меблів. У дослідженні Santander Consumer Bank (SCB) «Власний портфель поляків» респондентів запитали, від яких товарів/послуг вони відмовилися через зростання цін. Меблі увійшли до першої десятки списку. На них вказав кожен четвертий респондент.
Опитимістичні прогнози
Проте є ознаки того, що протягом кількох місяців у меблевій промисловості відбудеться пожвавлення, зазначає BIZNES.meble.pl. Джерелом оптимізму є той факт, що, згідно з опитуванням SCB, п’ята частина поляків зізналася, що саме на меблі вони відкладають гроші.
Ще одна позитивна ознака – успіх програми «Безпечний кредит 2%» – державної програми субсидування житлових кредитів, яка стартувала на початку липня і викликала неабиякий ажіотаж.
Побоюючись раптового зростання цін на нерухомість, ті поляки, які мають можливість її придбати, вишикувалися в чергу за покупкою нерухомості. Це призвело до того, що вже в червні попит на квартири зріс на 113% у річному обчисленні (портал посилається на дані RynekPierwotny.pl).
«Чому це хороший сигнал? Рано чи пізно споживачі почнуть облаштовувати ці приміщення. Промисловість розуміє, що збільшення кількості помешкань, які купуються, призведе до зростання попиту на меблі. До цього є ще трохи часу, але багато виробників меблів змушені перезапускати виробничі лінії, які були зупинені рік тому. Тоді падіння іпотечного кредитування та скорочення споживчих витрат на ремонт внаслідок високих відсоткових ставок змусило багато компаній скоротити виробництво. Тепер їм потрібно його перезапустити, і для цього їм потрібні кошти», – наводить BIZNES.meble.pl слова Матеуша Сковронека з eFaktor – факторингової компанії, що обслуговує сектор МСП.
Як зазначає видання, цьогоріч польські банки обережно ставилися до кредитування меблевих підприємств, оскільки польська меблева промисловість не є достатньо надійною для отримання фінансування: її борги становлять понад 101 млн злотих, у тому числі 55 млн злотих – перед банками.
За інформацією BIZNES.meble.pl, польські виробники меблів також часто не мають достатньо великих і ліквідних власних коштів, щоб інвестувати у збільшення виробництва. Проте, як йдеться у статті, тут може допомогти прискорення обігу грошей у розрахунках з покупцями продукції. Ще один метод – звернутися за допомогою до факторингової компанії.
Гра вартує свічок: на кону – ризик проспати період попиту і не встигнути за бумом, пов’язаним з кредитом під 2%.