Kronus: загальне зростання цін на пиломатеріали за 2024 рік склало понад 18,3%

9 Views
Фото: Kronus

2024 рік приніс ринку деревини багато сюрпризів і викликів. За рік ціна на деревину зросла на понад 18,3%. Проте ціни на готову продукцію майже не змінилися. Це означає, що покрити зростання витрат довелося виробникам. Крім того, постачання деяких товарних груп ускладнене, оскільки ціни на перевезення залишаються високими.

Про це йдеться у черговому вичерпному ринковому огляді на четвертий квартал 2024 року, який підготували експерти латвійської компанії Kronus. На їхню думку, останні кілька місяців чітко показали, наскільки мінливим і динамічним є ринок зараз .

«Наш аналіз поточних ринкових даних показує, що динаміка цін на пиломатеріали та готові вироби з деревини залишається інтенсивною, причому одні сегменти зазнають більшого впливу, ніж інші», – розповіла Діта Тюміна, директор з продажів компанії Kronus.

Згідно опублікованого аналізу, індекс цін на деревину HPE продовжує свою тенденцію до зростання, хоча останнім часом воно дещо сповільнилося. В індексі від 15 серпня 2024 року зафіксовано подальше зростання цін на 0,9% порівняно з попереднім місяцем. Таким чином, загальне зростання цін на пиломатеріали за 2024 рік склало понад 18,3%. Порівняно з минулим роком зростання є ще суттєвішим – 20,6%, кажуть експерти компанії Kronus. Вони очікують, що цей висхідний тренд продовжиться в четвертому кварталі, хоча короткострокові коливання цін в будь-який бік, безумовно, можливі.

Індекс цін HPE на пиломатеріали та вироби з деревини для дерев’яної упаковки та піддонів:

Джерело: Kronus

За інформацією Kronus, ціни на фанеру в серпні незначно зросли на 0,2% і зараз лише на 5,2% нижче рівня минулого року. Ціна OSB зросла ще суттєвіше, на 2,3%, майже досягнувши минулорічного значення.

Джерело: Kronus

Після різкого падіння у липні ціни на деревину у США в серпні стабілізувалися на рівні близько $530 за тисячу кубічних футів, що стало одинадцятитижневим максимумум цін на деревину. Відновлення було зумовлене зменшенням побоювань щодо рецесії в США завдяки позитивним економічним даним, йдеться у ринковому огляді, зроленому експертами Kronus. Окрім того, очікування зниження процентних ставок у вересні підтримали прогнози попиту. Послаблення долара також зробило деревину доступнішою для міжнародних покупців, що призвело до збільшення глобального попиту та зростання цін.

Водночас тарифи на морські перевезення, за даними Kronus, залишаються все ще дуже високими. Спостерігається незначне зниження вартості вантажних перевезень між Європою та Китаєм, але ціни залишаються значно вищими за допандемічний рівень.

«Незважаючи на ознаки невеликого зниження цін на контейнери, клієнти все ще платять майже на $4000 більше за 40-футовий контейнер порівняно з допандемічним рівнем. Ці високі витрати продовжують знижувати рентабельність в лісопиляльній галузі, оскільки підвищення цін можна лише частково перекласти на кінцевих споживачів. Крім того, високі фрахтові ставки зумовлюють необхідність посилення управління ризиками в ланцюжку постачання. Компанії повинні розглянути питання про диверсифікацію своїх ланцюжків постачання та вивчити способи оптимізації транспортних маршрутів, щоб зменшити залежність від високих фрахтових ставок», – повідомила Діта Тюміна.

Як наслідок, європейські постачальники набувають все більшого значення, йдеться у ринковому огляді від експертів компанії Kronus. Коротші транспортні маршрути, швидша доступність товарів і покращене планування доставки є додатковими перевагами, які європейські постачальники можуть запропонувати своїм європейським клієнтам.

Поширити статтю