На ринку котлів на біомасі за бумом спостерігається спад

138 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: rivnepost.rv.ua

Поступова відмова від систем опалення, які працюють на викопному паливі, бажана у країнах ЄС, призвела до стрімкого зростання продажів котлів на біомасі в період з 2019 по 2022 рік із середньорічним зростанням у 36% в Німеччині, Австрії, Швейцарії, Франції та Італії. Але, згідно з дослідженням Interconnection Consulting, бум, схоже, закінчився з початком 2023 року.

Очікується, що цього року ринок опалювальних котлів на біомасі скоротиться на 19% на досліджуваних ринках. Зростання цін на пелети зробило пелетні котли, які складають майже дві третини ринку, непривабливими для багатьох. Таким чином, у цьому сегменті падіння складе аж 24,7%.  Крім різкого зростання цін на пелети, зниженню попиту сприяли також дискусії в Європі щодо кліматичної дружності пелетних котлів. «Зрештою, активне просування теплових насосів у США також призводить до зниження сегменту котлів на біомасі», – пояснює Юлія Гребенкова, автор дослідження.

Заміна – найважливіший мотив покупки

На відміну від пелетних котлів, які в основному використовуються для невеликої необхідної теплової потужності (від 20 до 400 кВт), котли на деревній біомасі призначені для отримання більшої теплової потужності – до 3 МВт. Через вищі ціни на них припадає близько 34% вартості всього ринку котлів на біомасі.

Особливо в сегменті котлів з низькою тепловою потужністю продажі сильно залежать від ціни на паливо, пояснює Гребенкова. «Коли деревина в Австрії подешевшала на 25%, продажі таких котлів зросли на 12,4%». Дев’ять з десяти котлів на біомасі продаються завдяки заміні старих систем опалення. Цей сегмент продовжує забезпечувати зростання галузі. Очікується, що з 2023 по 2026 рік продажі котлів на біомасі в досліджуваних країнах будуть збільшуватися в середньому на 3,9% на рік.

Німеччина далеко попереду

Серед п’яти досліджуваних країн, Німеччина є найбільшим ринком збуту з часткою 57,2%. У період з 2020 по 2022 рік в Німеччині спостерігався бум попиту на котли на біомасі. Протягом цих років продажі зростали в середньому на 57,4% на рік. Уряд відіграв важливу роль у стимулюванні попиту завдяки привабливим субсидіям.

Для порівняння, частка Франції становить лише 16,5%. Там більше використовують електричні теплові насоси для заміни старих систем опалення. У період між 2020 і 2022 роками країна зафіксувала зростання лише на 12,5% на рік.

В Італії котли на біомасі також займають лише нішу. Там 80% енергоспоживання все ще покривається за рахунок викопних видів палива. У 2022 році в Італії було продано лише 9606 котлів на біомасі, що означає зниження на 17,9%.

Австрійський ринок розвивався з 30% щорічним зростанням у період з 2020 по 2022 рік, в той час як швейцарський ринок котлів на біомасі продемонстрував дещо слабші темпи зростання – зростання становило 16,5% на рік.

П’ять провідних постачальників займають 41,7% ринку у вартісному вираженні та 38,1% у натуральному вираженні у п’яти досліджуваних країнах.

За матеріалами InterConnection Consulting

Поширити статтю