Хоча на початку року попит трохи покращився, ситуація на ринку для німецьких виробників збірних дерев’яних будинків залишається складною.
Про це повідомляє Німецька федеральна асоціація збірних будівель (Bundesverband Deutscher Fertigbau (BDF)).
За її інформацією, незважаючи на те, що попит на збірні дерев’яні будинки трохи покращився на початку року, ситуація на ринку залишається важкою, оскільки кількість дозволів на будівництво, виданих у 2023 році, зменшилася ще більше, ніж у 2022 році.
Хоча спад у виробників збірних будинків був дещо меншим, ніж на ринку загалом (частка збірних будинків досягла історичного максимуму в 24,5%), Ахім Ханнот, генеральний директор BDF, не бачить у цьому підстав для радості: «Наша частка на будівельному ринку стає все більшою, але сам ринок стає все меншим і меншим. Тому, щоб завантажити виробничі потужності, виробники збірних будинків потребують нових ідей та напрямків бізнесу. Політики повинні нарешті визнати, що будівельна галузь терміново потребує нового імпульсу».
Після 10-річного зростання кількість дозволів на будівництво індивідуальних житлових будинків та дюплексів досягла свого тимчасового піку в 2021 році – близько 110 000 будинків, з яких понад 25 000 – це збірні дерев’яні будинки.
«За два роки ринок новобудов скоротився приблизно вдвічі – до 54 781 будинку», – каже Ханнот. Лише у 2023 році на 40,4% скоротилася кількість індивідуальних будинків та дюплексів, і на 38,1% – збірних будинків. В абсолютних цифрах це означає, що минулого року було затверджено лише 13 394 будівельні проєкти в основній сфері діяльності виробників збірних будинків.
Причини такого падіння для збірного дерев’яного будівництва ті самі, що й для будівельної галузі в цілому: підвищення процентних ставок на будівництво знизило бажання інвестувати, а війна в Україні підштовхнула інфляцію та витрати на енергоносії, і, як наслідок, ціни на будівельні матеріали тощо. «Крім того, ненадійна політика федерального уряду у сфері будівництва та субсидування позбавила нас впевненості і призвела до того, що багато мрій про будівництво житла не здійснилися», — розповів виконавчий директор BDF Георг Ланге.
Потреба в житловій площі продовжує зростати, а бажання мати власне житло залишається значним у багатьох сімей. «Тим не менш, державна підтримка забудовників та будівельної галузі залишається нерішучою та недостатньою. Федеральний уряд повинен нарешті вжити ефективних контрзаходів, щоб енергійно стимулювати будівництво будинків і квартир. Зрештою, будівництво та житло є мегапроблемою для людей в нашій країні і має вирішальне значення для успішного сьогодення та майбутнього», – сказав Ланге.
Після буму на ринку збірних будинків протягом останніх років і нинішньої будівельної кризи, компанії, що займаються виготовленям збірних будинків, зосереджують свою увагу на інших сферах бізнесу. Вони отримують вигоду від зростаючої важливості серійного будівництва, оскільки це розглядається як рішення для ефективного, економічного та швидкого створення нового житлового простору.
«Сектор збірних будинків є піонером серійного будівництва і поєднує його з комплексними стандартами сталого розвитку», – розповів Ланге. Ущільнення, перепланування, надбудова поверхів і реконструкція, а також будівництво цілком нових будинків із серійно виготовленими елементами стін, даху та стелі зі збірних дерев’яних конструкцій є цілком здійсненними і залежать від конкретного проєкту.
«Багатоповерхові житлові будинки та комерційні будівлі в муніципальному, комерційному та соціальному секторах стають все більш важливою сферою діяльності для виробників збірних будинків», – говорить Ланге.