У 2023 році сумарно задокументовано 5185 випадків незаконних рубок об’ємом 30262 куб.м незаконно добутої деревини. Частка офіційно задокументованої незаконно добутої деревини від загального обсягу заготівлі деревини в Україні у 2023 році становить 0,2%.
Незаконні рубки – негативне явище як з економічної, так і з природоохоронної точок зору. У контексті євроінтеграційних процесів України особливо важливою є боротьба із нелегальними рубками лісів через вимоги та стандарти Європейського Союзу, згідно з якими нелегально заготовлена деревина не повинна потрапляти на ринок ЄС. За оцінками експертів ЄС лісозаготівля в Україні має значні ризики щодо законності та потребує додаткових перевірок ланцюжка постачання під час експорту продукції із деревини, виробленої в Україні.
Експерти ГО “Лісові ініціативи і суспільство” (ГО “ЛІіС”) у рамках проєкту “Боротьба із незаконними рубками в Україні”, підтриманого відділом міжнародних програм Лісової Служби США, провели дослідження задля узагальнення та аналізу обсягів офіційно задокументованих незаконних рубок у лісокористувачів усіх відомств на території України за 2023 рік. Такі аналітичні дослідження обсягів офіційно задокументованих незаконних рубок в України ГО “ЛІіС” здійснює впродовж останніх трьох років.
Дані було ідентифіковано відповідно до публічної інформації, а також зібрано завдяки письмовому опитуванню (розсилання запитів) загальновідомим лісокористувачам та відомствам. У зв’язку з військовою агресією росії, відсутністю публічної інформації про діючих лісокористувачів, проведеною децентралізацією та реформуванням лісової галузі немає можливості зібрати повні дані про обсяги незаконних рубок за 2023 рік.
Основною проблемою збору офіційних даних про сукупний об’єм незаконних рубок залишається відсутність єдиного визначення терміна «незаконні рубки»; відсутність єдиної державної форми звітності, яка зобов’язувала б лісокористувачів усіх форм власності і видів підпорядкування подавати однакову інформацію про показники (зокрема об’єми) виявлених незаконних рубок; а також останнім часом – збройна агресія рф та її наслідки.
Дослідження охопило дані
- Держлісагентства (на території, що контролює уряд України),
- низки комунальних підприємств, які є лісокористувачами (18 підприємств у 7-ми областях),
- 10 установ ПЗФ Міндовкілля (у 5-ти областях),
- частини військових лісгоспів Міноборони (4)
- та інших лісокористувачів
Решта відомств та лісокористувачів не надали відповідей або надали їх у неповному обсязі.
За період 2019-2022 рр. відбувалося щорічне зниження рівня незаконних рубок, а у 2023 році рівень незаконних рубок зріс порівняно з 2022 роком. Це може бути пов’язано із неповним обліком усіх випадків у зв’язку із бойовими діями та воєнним станом і забороною відвідувати ліси в окремих регіонах.
За даними Держлісагентства у 2023 році показники зросли на 7958,9 куб.м або на 38,7%. Зауважимо, що зростання відбулося переважно за рахунок регіонів, які постраждали від воєнних дій, зокрема Харківської та Запорізької областей. У Дніпропетровській області відмічено різке зниження обсягів незаконних рубок.
У 2023 році офіційно задокументовано 30262 куб.м незаконно добутої деревини, зокрема
- у лісах Держлісагентства – 28538,8 куб.м (94,3%),
- у комунальних лісах – 924,2 куб.м (3,1%),
- у лісах Міноборони – 545 куб.м (1,8% ),
- в лісах, підпорядкованих Міндовкіллю, – 208,1 куб.м (0,7%),
- та сумарно в лісах інших лісокористувачів – 45,93 куб.м (0,2%).
Антирейтинг за рівнем зафіксованих незаконних рубок (на основі аналізу даних Держлісагентства за 2023 рік у розрізі областей):
- Харківська область – 6993,7 куб.м (24,5 % від усіх незаконних рубок у лісах ДАЛРУ),
- Житомирська (13,4%),
- Львівська (10%),
- Дніпропетровська (9,5%),
- Закарпатська (8,3%),
- Запорізька (6,9%) та
- Київська (5,3%).
- Для решти областей показник був меншим за 5%.
Найбільший рівень незаконних рубок серед установ ПЗФ зафіксовано в Рівненському природному заповіднику – 66,115 куб.м, що становить 31,8% від об’єму незаконних рубок у лісах Міндовкілля.
Однак, необхідно зазначити, що у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України відсутня інформація про незаконні рубки на тимчасово окупованих територіях, зокрема у Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Донецькій, Херсонській областях та АР Крим. Такі високі показники незаконних рубок у Харківській області можуть бути пов’язані із бойовими діями та виявленими фактами незаконних рубок після деокупації.
Орієнтовні площі знищених окупантами лісів станом на кінець 2022 року наведено у публікації «Дистанційний моніторинг впливу війни на ліси в Україні».
Сумарний розмір збитків внаслідок задокументованих незаконних рубок у 2023 році сягнув 703,936 млн грн, зокрема
- 580 млн грн – завдано збитків підприємствам Держлісагентства,
- 57,09 млн грн – установам Міндовкілля,
- 49,03 млн грн – установам Міноброни,
- 15 млн грн – комунальним лісогосподарським підприємствам, та
- 2,9 млн грн – іншим лісокористувачам.
З 2019 року по 2023 рік спостерігається поступове збільшення кількості справ, які передають до суду чи знаходяться на розгляді, чи були розглянуті судом. У чотири рази зросла кількість засуджених осіб (зі 177 осіб у 2019 р. до 717 осіб у 2023 р.), що свідчить про підвищення ефективності роботи судової системи та рівня невідворотності покарання за такі порушення.
Дослідження знову показує, що відсутність уніфікованої форми та обов’язковості звітування про виявлені незаконні рубки, а також відсутність єдиного визначення терміну “незаконні рубки” не дозволяє належно оцінити обсяги цих рубок на національному рівні, моніторити хід розслідувань та рівень притягнення винних осіб до відповідальності.
У зв’язку з цим ГО «Лісові ініціативи і суспільство» пропонує внести зміни до ст. 246 Кримінального кодексу України, зокрема, щодо визначення понять «незаконна порубка» і «незаконно добута деревина», а також прийняти на законодавчому рівні проєкт уніфікованої форми звітності для всіх лісокористувачів України для звітування про обсяги виявлених ними незаконних рубок.
Висловлюємо щиру подяку усім відомствам та підприємствам за надання даних і сприяння дослідженню, а також вдячність Лісовій Службі США за фінансову підтримку.