Що з дровами? Пояснює Юрій Болоховець

66 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства

Генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець у колонці на “Українській правді” розповів, чи варто чекати, зважаючи на ситуацію в енергетиці, ажіотажу на дрова, як це було восени 2022 року, та що може завадити збільшенню їх заготівлі. Переказуємо основне.

Очільник ДП “Ліси України” повідомив, що наразі зростання попиту не спостерігається – він є традиційно для літа невисоким. Проте порадив не відкладати купівлю дров на осінь: теплотворна здатність просохлої за літо деревини значно вища, тож можна отримати значно більше тепла за ті самі гроші, якщо купити дрова заздалегідь.

За словами Юрія Болоховця, ціни на дрова з минулого сезону практично не змінилися. Наразі є і дешевші хвойні, і твердолистяні дрова. Купити їх можна як через інтернет-магазин, так і безпосередньо у філіях і не треба тижнями чекати на доставку. Оплата переважно безготівкова, оскільки готівку ДП “Ліси України” прибирає свідомо як один із корупційних ризиків.

За інформацією керівника ДП “Ліси України”, у середньому населення та соціальна сфера купують приблизно 3,5 млн м3 дров паливних на рік при умові, що ситуація в енергетичній галузі стабільна. Зокрема, соціальна сфера, яка зазвичай споживає 0,5-0,7 млн м3, вже активно проводить закупівлі.

“У системі Prozorro на різних стадіях торги приблизно на 200 тис. м3 деревини. Намагаємося приймати участь у всіх. Якщо, звісно, замовник не прописав умови під конкретного переможця (трапляється і таке)”, – повідомив Юрій Болоховець.

Також гендиректор ДП “Ліси України” розповів, що нещодавно держпідприємство звернулося до керівництва місцевих громад, запропонувавши уточнити потребу в дровах на наступний сезон.

“Лісівники готові забезпечити додатковий обсяг. Потрібен плюс мільйон кубів – зробимо. Але маємо розуміти, чи налаштовані громади на додаткові обсяги, щоб деревина не гнила на складах, – зазначив Юрій Болоховець. – Дуже важливо, щоб вже сьогодні українці визначилися з обсягом дров, який планують купляти. Це дасть нам можливість спланувати виробництво –  відвести ділянки, залучити заготівельні бригади, техніку”. 

Він також поінформував, що наразі обговорюється питання постачання не лише дров, але й порубкових рештків – біопалива для енергетики. Мінімум 20% рештків має залишатися у лісі для відновлення ґрунтів, частина використовується у технологічних процесах (особливо у гірській місцевості), але залишається ще значний об’єм у понад  0,5 млн м3, який ДП “Ліси України” збирається запропонувати ринку.

“Не від лісівників залежить економічна доцільність використання рештків як палива у енергетиці. Але технічно до організації поставок ми готові. Рішення  за бізнесом”, – повідомив Юрій Болоховець.

Гендиректор ДП “Ліси України” також перелічив фактори, які можуть завадити збільшенню заготівлі дров:

  1. Нестача робочих рук, яка відчутно загострюється. “Працюємо з державними і місцевими органами влади над рішеннями, які дозволять хоча б частково бронювати заготівельників”, – поінформував Юрій Болоховець.
  2. Блокування законодавчих ініціатив, які спрощують розробку ділянок лісу після пожеж, вітровалів (як приклад наводиться законопроєкт №9516).
  3. Просідання обсягів переробки деревини внаслідок дефіциту електроенергії. Як пояснив гендиректор держпідприємства, не можна окремо заготовити дрова, а окремо – ділову деревину, отож без попиту на кругляк впаде і обсяг заготівлі дров.

“Як працювати з ризиками – розуміємо. Налаштуємо роботу так, щоб їх запобігти. Але населення, громади, інші споживачі мають вже чітко визначитися з потребою і почати вже сьогодні створювати запаси! Не відкладайте питання до листопада, щоб потім в авральному порядку починати його вирішувати, звинувачуючи лісівників у чергах та дефіциті найбільш популярних порід! Наскільки складним буде опалювальний сезон залежить лише від нас самих”, – наголосив Юрій Болоховець.

Поширити статтю