23 червня 2016 року в Готелі «Опера» у Києві відбулася Конференція-Відкриття проекту «Купуймо Разом! 2.0». У заході взяли участь українські підприємці та члени організацій підприємств. Під час заходу команда проекту презентувала сам проект та розповіла про його основну мету – створення закупівльних груп в Україні. Учасникам конференції було представлено підсумки проекту в 2015 році та плани в межах реалізації «Купуймо Разом! 2.0». Упродовж заходу вони розповіли також про важливість закупівельних груп в Європі та, зокрема, про їх роль у зростанні економіки Польщі.
Основне завдання закупівельної групи – не купувати і не продавати товар, а представляти інтереси малого бізнесу у переговорах з продавцями для отримання знижок. За словами польських експертів, постачальники також радо працюють із закупівельними групами, адже таким чином зменшується ризик, що покупець буде ненадійним чи нечесним, оскільки група попередньо перевіряє всіх своїх членів. Отож постачальник не так ризикує, якщо, приміром, надає відтермінування оплати. Клієнти теж задоволені, оскільки отримують нижчу ціну і кращий сервіс. Загалом, наразі близько 60-70% закупівель у Польщі відбувається із допомогою закупівельних груп.
Радник Посольства Республіки Польща в Україні Йоанна Юревіч розповіла про програму «Польська Допомога», в межах якої реалізується даний проект. Вона повідомила присутніх, що на даний час 30% коштів програми «Польська Допомога» спрямовано саме на Україну, а найближчим часом фінансування лише збільшуватиметься. Також зацікавлені неурядові організації з України можуть безпосередньо звертатися з метою фінансування своїх проектів до міністерства закордонних справ Польщі.
Також цікавим для учасників конференції був виступ Вадима Іщенка, директора ТГ «Коралл», який розповів про власний досвід створення закупівельної групи в Україні.
У конференції взяв також участь Віктор Талах, заступник директора Департаменту конкурентної політики Антимонопольного Комітету України, який розповів про функціонування закупівельних груп в контексті діяльності АМКУ. З іншого боку, Оксана Гайдукевич, юридчиний консультант проекту розповіла про юридичні аспекти та правові обмеження, важливі з точки зору створення закупівельних груп.
Більшість присутніх на конференції зійшлися на тому, що для ефективного функціонування закупівельних груп варто повернути первинну редакцію розпорядження АМКУ №27-р від 12.02.2002 року «Про затвердження Типових вимог до узгоджених дій суб’єктів господарювання для загального звільнення від попереднього одержання дозволу органів Антимонопольного комітету України на узгоджені дії суб’єктів господарювання» без пізніше внесених змін та обмежень, у якому йшлося, що «дозволяються і не потребують згоди органів Антимонопольного комітету України будь-які узгоджені дії, крім створення суб’єкта господарювання учасниками (засновниками) … , якщо сукупна частка на ринку товару всіх суб’єктів господарювання, до складу яких входять учасники узгоджених дій, на будь-якому задіяному ринку товару не досягає 5 відсотків».
На закінчення Конференції-Відкриття представники команди проекту розповіли про консультативно-навчальну частину проекту та запросили всіх бажаючих взяти в ній участь.
Детальна інформація про Конференцію-Відкриття доступна на сторінці проекту: http://kupuimorazom.org.ua/.
Проект «Купуймо Разом 2.0» складається з таких елементів:
- Конференція-Відкриття – представлення деталей проекту та його контексту з урахуванням змін в економіці України (запрошені гості), обговорення значення закупівельних груп для вибраних підприємств (практичні приклади), попередній відбір учасників проекту та розмови в кулуарах.
- Практичний Тренінг/Консалтинг та Коучинг – відібрані учасники проекту візьмуть участь у серії практичних тренінгів та онлайн-консультацій, що дасть їм змогу навчитися на практиці застосовувати здобуті навики (з платформи e-learning та Бази знань).
- Платформа e-learning – інтерактивний інструмент для отримання та вдосконалення професійних навиків у сфері закупівельних груп, що містить інструкції, інформацію та практичні рекомендації щодо створення та управління закупівельними групами в українських умовах.
- База знань – засоби know-how у сфері закупівельних груп, наприклад, підручник, публікації, бази даних, контакти, приклади success stories та досвід, здобутий упродовж реалізації попереднього етапу проекту у 2015 році.