Споживання паркету в Європі продовжує повільно знижуватися

1.5k Views
Фото: FEP

Споживання паркету в Європі продовжувало повільно знижуватися протягом перших трьох кварталів 2024 року, що відображає все ще низьку будівельну активність і посилення тиску на ринок з боку китайського імпорту.

Про це повідомляє Європейська федерація виробників паркету (FEP).

За її інформацією, ринки паркету впали майже в усіх європейських країнах протягом перших трьох кварталів 2024 року порівняно з аналогічним періодом минулого року, що віддзеркалює все ще низьку активність у будівельному секторі.

Оскільки купівельна спроможність споживачів знизилася, тепер попитом користуються дешевші альтернативи паркету, такі як штучні підлогові покриття, які імітують деревину, а також паркет китайського походження, який коштує дешевше, ніж виготовлений в ЄС.

У FEP зазначають, що з огляду на офіційно підтверджену станом на 25 жовтня 2024 року реєстрацію імпорту, на ринку ЄС спостерігалося збільшення потоку багатошарового паркету з Китаю, можливо, з метою створення запасів перед запровадженням пізніше цього року антидемпінгових заходів. Однак такий імпорт може підлягати ретроактивному стягненню антидемпінгових мит при умові дотримання правових критеріїв, зауважують у FEP.

Ситуація на ринку паркету у країнах, які є членами FEP, за інформацією федерації, виглядає наступним чином.

В Австрії третій квартал 2024 року видався слабким – після нього споживання паркету в цій країні зменшилося на 5%, якщо порівнювати I-III квартали 2024 року з аналогічним періодом минулого року. Прогнози на 2025 рік не є позитивними, що відображає серед іншого низький рівень будівництва нових будівель. Вартість сировини стабільна, але якість дуба, який надходить із Хорватії, низька через тривале перебування у вологих після штормів лісах. Також у Австрії високі енергетичні витрати, якщо порівнювати з Китаєм чи США, що теж не додає оптимізму місцевим виробникам паркету.

У Хорватії споживання паркету за I-III квартали 2024 року зросло на 3%, якщо порівнювати із аналогічним періодом минулого року, протягом якого воно було дуже низьким. Тим не менш, у FEP не очікують, що стимул, отриманий паркетним ринком від будівельної галузі, триватиме і  в 2025 році. Хорватії, як маленькій країні, потрібно знайти нові ринки, кажуть у федерації, оскільки ринок Німеччини є дуже слабким, а війни і вибори створюють невизначеність. Постачання деревної сировини ускладнене через високі витрати, зумовлені поганою якістю. Ускладнює ситуацію на ринку паркету у цій країні й наявна інфляція, очікуване підвищення зарплат наступного року та досить високі енергетичні витрати.

Переносимося до Франції. Тут, за інформацією FEP, протягом перших трьох кварталів 2024 року споживання французького паркету впало на 13-15% порівняно з тим же періодом минулого року. Рівень новобудов поки що низький. Тенденції щомісяця змінюються як американські гірки, відображаючи події та політичну ситуацію у Франції, кажуть у FEP.  Деревина є, але погані погодні умови ускладнюють її заготівлю. Високоякісний дуб все ще коштує дорого, серед іншого, через конкуренцію з виробництвом бочок. Проте завдяки місцевій атомній енергетиці вартість енергії є прийнятною.

Щодо Німеччини, то є надія, що паркетний ринок цієї країни сягнув дна протягом III кварталу 2024 року. Як повідомляє FEP, споживання паркету  в Німеччині впало на 5-10% у I-III кварталах 2024 року порівняно з аналогічним періодом у 2023 році. У 2025 році на німецькому ринку не очікується істотних змін, оскільки кількість нових будівель становитиме половину того, що мало би бути. Вплив процентних ставок невизначений, можливо, вони впливатимуть на проведення реконструкцій. Експерти не бачать пожвавлення на паркетному ринку Німеччини раніше кінця 2025 або навіть кінця 2026. Тим часом китайський імпорт паркету збільшився, щоб створити запаси в ЄС з огляду на потенційну пов’язану з антидемпінгом реєстрацію та можливі антидемпінгові заходи.

Наступна на черзі – Італія. За інформацією FEP, протягом перших трьох кварталів 2024 року спостерігалося зниження споживання італійського паркету на 5-10%. Хоча інфляція знизилася, але купівельна спроможність була втрачена, тому споживачі розглядають дешевші альтернативи підлогових покриттів. Ринок коливається від місяця до місяця. Зростає реконструкція у готельному бізнесі, особливо в Римі та Мілані, де реалізуються великі проєкти. З іншого боку, кінцеві споживачі та роздрібна торгівля не демонструють хороших результатів. Сировина залишається дорогою, а відрізнити справжні дерев’яні вироби від імітації стає все складніше.

Переносимося до Нідерландів. Тут ринок паркету впав на 5-10%, якщо порівнювати із I-III кварталами 2023 року, які вже характеризувалися низьким рівнем споживання паркету. Реконструкція відбувається, але вона не призводить до зростання попиту на паркет.

На черзі – скандинавські країни. У Норвегії рушійною силою паркетного ринку є реконструкція. Все ще спостерігаються приватні інвестиції, незважаючи на слабку валюту. Споживання всіх видів підлогових покриттів зросло на 5% у 2023 році, тому важко знайти монтажників. У Данії добре впоралися з кризою 2007-2008 років, є інвестиції в житло, і ринок стабільний. Швеція переживає складнішу ситуацію, оскільки домогосподарства витрачають більше на подорожі, ніж на ремонт. Будівництво новобудов у цій скандинавській країні досягло дна та почало незначно зростати (у 2025 році очікується +5%). Це має позитивно вплинути на споживання паркету через 6-12 місяців, хоча спостерігається перехід на LVT та ламінат. Фінляндія є найбільш песимістичним ринком, де домогосподарства не витрачають свої гроші. Ситуація із реконструкцією, яка відновлюється із дуже низького рівня, трохи краща, ніж із будівництвом новобудов – тут взагалі спостерігається закриття компаній. Загалом, оскільки Швеція є найбільшим ринком, динаміка споживання паркету в скандинавських країнах все ще є негативною: -25% у I-му кварталі 2024 року та -13% у II-му кварталі 2024 року. У 2025 році ринок паркету в скандинавських країнах повинен залишитися без змін або трохи зрости, кажуть у FEP. З сировиною проблем немає. Витрати на енергоносії загалом знижуються, інфляція стримується, процентні ставки також знижуються. У FEP сподіваються, що це підтримає будівництво нових будівель, незважаючи на зниження імміграції.

У Іспанії, за інформацією FEP, попит на паркет був стабільним протягом I-III кварталів 2024 року. Дефіцит житла впливає на ціни, а новий закон захищає мешканців від дій власників. Відповідно, інвестиції в будівництво є низькими. Висока вартість енергії та інфляція зменшують купівельну спроможність і ринкові можливості.

І, нарешті, Швейцарія. Швейцарський ринок паркету залишався незмінним (0%) протягом трьох перших кварталів 2024 року. 2025 рік також має бути стабільним. Ситуація з деревиною, що надходить із Хорватії, і наслідки підвищення мінімальної заробітної плати впливають/вплинуть на сектор, кажуть у FEP.

Поширити статтю