Симбіоз Промисловості 4.0 та циркулярної економіки в меблевій галузі

4.4k Views
Фото: НЛТУ України

Сьогодні, як ніколи, Промисловість 4.0 відіграє важливу роль у реалізації принципів циркулярної економіки в лісовому секторі та меблевій галузі, зокрема. Технології Промисловості 4.0 сприяють впровадженню сталих рішень, оптимізуючи виробничі процеси та забезпечуючи ефективне використання ресурсів. У зв’язку з цим, проводяться дослідження стосовно створення ефективних моделей переходу деревообробної та меблевої галузі до Промисловості 4.0, оскільки це одна з небагатьох галузей реального сектора економіки, що демонструє поступове зростання, незважаючи на складні умови функціонування.

04.10.2024 р. у Львові Агентство сталого розвитку Карпатського регіону ГО «ФОРЗА» організувало захід в проєкті «DRWO4.0 Модель переходу деревообробної промисловості Дунайського регіону до Промисловості 4.0», що виконується в рамках Дунайської регіональної програми Interreg за співфінансування Європейського Союзу.

Мета проведеного семінару під назвою «DRWO4.0 Промисловість 4.0 та Циркулярна Економіка: перспективи для меблевих підприємств» – обговорення питань з впровадження принципів циркулярної економіки та Промисловості 4.0 в дизайн та виробництво меблів, а також важливість екологічності, довговічності, функціональності та економічної ефективності. Учасники семінару – Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону ГО «ФОРЗА»; ГО «Львівський меблевий кластер» і Національний лісотехнічний університет України (НЛТУ України) активно долучилися до обговорення спільної та ефективної, практичної та гнучкої, актуальної та відтворюваної Моделі переходу деревообробної та меблевої галузі до Промисловості 4.0.

Національний лісотехнічний університет України представляла команда науковців кафедри технологій меблів та виробів з деревини: проф. Орест Кійко, проф. Сергій Гайда, доц. Андрій Кушпіт, асист. Михайло Ільків та асп. Андрій Луценко.

Фото: НЛТУ України

У своїй доповіді «Перспективи меблевого виробництва через призму ресурсоефективності, сталого розвитку та інноваційності» проф. Орест Кійко зазначив, що технології Промисловості 4.0, такі як Інтернет речей і великі дані, дають змогу відслідковувати весь життєвий цикл деревинних ресурсів, а автоматизація виробничих процесів у деревообробній та меблевій галузі і використання програмного забезпечення, наприклад Imos, забезпечать мінімізацію відходів, оскільки технологічні роботи та інтелектуальні системи можуть точно розраховувати, скільки матеріалів необхідно для виготовлення кожного виробу. Переваги впровадження «Моделі переходу деревообробної та меблевої галузі до Промисловості 4.0» для лісового сектору очевидні: оптимізація використання деревини та інших матеріалів зменшує кількість відходів на всіх етапах виробництва; автоматизація і цифрові рішення дають змогу знижувати витрати на енергію та матеріали; використання відновлюваних матеріалів і підхід до ресурсів як до частини циклу сприяє сталому розвитку; зниження впливу на навколишнє середовище через скорочення викидів CO₂ та збереження природних ресурсів.

Про особливості Проєкту DRWO4.0 «Модель переходу деревообробної та меблевої галузі Дунайського регіону до Промисловості 4.0» детально розповіла Леся Лойко (голова ГО «ФОРЗА»). У доповіді зазначено та подано дослідження про оцінку поточного стану та визначення ключових зацікавлених сторін, а також аналіз їхнього потенціалу і порівняльна оцінка готовності деревообробної та меблевої галузі країн Дунайського регіону до впровадження технологій Промисловості 4.0.

Фото: НЛТУ України

Стосовно «Циркулярної економіка та стратегій циркулярного дизайну»  виступила менеджер сектору економіки ГО «ФОРЗА» Радміла Устич, яка навела приклади впровадження циркулярних практик деревообробними та меблевими підприємствами. А це створення циклічного виробництва, при якому відходи та залишки одного процесу стають ресурсами для іншого, знижуючи негативний вплив на навколишнє середовище та зберігаючи природні ресурси. Окрім цього, це виробництво виробів з деревини, які можуть бути повторно використані або перероблені після закінчення їхнього життєвого циклу. Ця модель сприятиме зменшенню негативного впливу на довкілля, підтримуватиме відновлення лісових ресурсів та покращуватиме економічну стійкість підприємств, що працюють в лісовому секторі.

Під час семінару укладено та підписано Меморандум про співпрацю між Національним лісотехнічним університетом України, в особі ректора Володимира Загорського та ГО «Львівський меблевий кластер», в особі Заступника Голови Оксани Страз. Метою цього Меморандуму є встановлення партнерських відносин між Сторонами для сприяння розвитку освітніх програм, інноваційних проєктів та професійного навчання, які відповідають потребам меблевої галузі.

Фото: НЛТУ України

Сторони домовляються про співпрацю за такими напрямками: розробка та впровадження спільних освітніх програм і курсів, спрямованих на підготовку кваліфікованих фахівців для меблевої галузі; організація тренінгів, семінарів та майстер-класів для підвищення кваліфікації студентів, співробітників НЛТУ України та Кластеру; надання студентам можливостей для проходження практики та стажування на підприємствах, що входять до відповідності Кластеру; співпраця у сфері науково-дослідницької діяльності, впровадження інновацій та розробок у меблевій галузі; організація спільних заходів, конференцій та виставок з обміну досвідом та популяризації меблевої галузі; підтримка студентських ініціатив та проєктів, спрямованих на розвиток меблевої галузі; співпраця в рамках міжнародних проєктів та грантових програм.

Також, в рамках семінару, відбулась зустріч представників НЛТУ України з робототодавцями (Тарас Левицький (ТзОВ «Woodluck»), Андрій Манджала (ТзОВ «Меблевий парк»), Володимир Турчин (ВТПП «Стиль»), Сергій Лишак (ТзОВ «Мебленс») та іншими) щодо підготовки здобувачів другого (магістерського) і третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти за спеціальностями 187 «Деревообробні та меблеві технології» і 183 «Технологія захисту навколишнього середовища». Зазначено, що якісна підготовка здобувачів другого та третього рівнів вищої освіти на теперішній час є важливим завданням для освіти, науки та бізнесу. Обговорені освітні програми цілком забезпечують отримання загальних та фахових компетенцій майбутніми випускниками.

Фото: НЛТУ України

Підсумовуючи, необхідно зазначити своєчасність проведення семінару, що відповідає викликам сьогодення щодо ефективного функціонування деревообробної та меблевої галузі. Адже, завдяки використанню розумних технологій галузь може створювати вироби, які легко будуть піддаватися розбиранню та переробленню. Технології цифрових двійників дають змогу створювати віртуальні моделі виробів з деревини, які відстежуватимуть весь їхній життєвий цикл, від дизайну до перероблення, що сприятиме повторному використанню, ремонту чи переробленню після завершення їхньої експлуатації. Звісно, що генератором у цьому стане Промисловість 4.0, яка допоможе деревообробній та меблевій галузі не лише підвищувати продуктивність, але й дотримуватися принципів циркулярної економіки, що стане ключовим фактором для довготривалої стійкості бізнесу, збереження природних ресурсів та захисту навколишнього середовища.

Проф. Сергій Гайда,

НЛТУ України

Поширити статтю