Експерти латвійської компанії Kronus, одного із найбільших у світі виробників дерев’яних піддонів та палетних бортів, продовжують ділитися останніми тенденціями на ринку деревини, пиломатеріалів та дерев’яної тари. Пропонуємо довідатися, чого ж очікувати у третьому кварталі поточного року.
Як зазначають аналітики компанії Kronus, за останні сім місяців індекс цін на деревину HPE демонстрував лише один напрямок – угору. Хоча останній індекс станом на 17 червня 2024 року зафіксував незначне зростання (+0,2%), ціни на пиломатеріали зросли більш ніж на 20% протягом 2024 року. Однак виробники змогли лише частково перенести це зростання вартості на кінцевих споживачів, основний тягар все ж таки довелося нести їм.
За інформацією Kronus, у червні ціна на на фанеру вперше за останні сім місяців зросла на 1,7% . Аналогічно значно зросла ціна на плити OSB – на 4,6%, що вище середнього рівня.
Наразі аналітики Kronus очікують, що ціни в третьому кварталі 2024 року залишаться високими. Хоча їх коливання можливе, проте буде незначним.
Що стосується попиту на різні типи піддонів, то поточні економічні прогнози вказують на обережний оптимізм, зазначають аналітики компанії. Підвищення купівельної спроможності може ще більше стимулювати споживчі витрати. Обидва фактори, ймовірно, призведуть до підвищення попиту на вантажні перевезення у другій половині 2024 року. Також у Kronus очікують, що поточний дефіцит запасів на лісопиляльних підприємствах і нещодавні періоди від’ємної рентабельності сприятимуть подальшому зростанню цін.
До речі, про вантажоперевезення. Як йдеться у ринковому прогнозі, підготованому аналітиками Kronus, на даний момент світовий індекс контейнерних перевезень, який визначає британська консалтингова компанія Drewry, є на 233% вищим порівняно з минулим роком. У середньому клієнтам доводиться платити 5117 євро за 40-футовий контейнер з Азії. У Drewry очікують, що через проблеми із перевантаженнями азійських портів фрахтові ставки на вантажоперевезення з Китаю продовжуватимуть зростати.
Ця тенденція є досить примітною, зазначають експерти Kronus, оскільки різке підвищення фрахтових ставок призводить до надмірного зростання вартості імпорту зі Східної Азії. За їхньою інформацією, таке стрімке зростання було несподіваним для учасників ринку і тому не було враховано в їхніх розрахунках, а відтак для деяких європейських компаній місцеві постачальники знову можуть стати кращим вибором. Це потенційно може збільшити попит на дерев’яну тару в Європі в середньостроковій перспективі, адже, оскільки тарифи на вантажоперевезення зі Східної Азії продовжують зростати, закупівля необхідних товарів на місцях видається все більш привабливою, кажуть у Kronus.
Також експерти компанії зазначають, що з огляду на те, що сектор роздрібної торгівлі DIY зараз розміщує замовлення на садові товари на 2025 рік в Азії, європейські постачальники товарів для саду також можуть отримати вигоду. В обох сценаріях це, швидше за все, призведе до підвищення попиту на пиломатеріали та, як наслідок, до зростання цін.
Окремо експерти Kronus відзначають, що, незважаючи на закони та санкції, нелегальна деревина продовжує потрапляти до ЄС. Вони повідомляють, що перед російсько-українською війною обсяг експорту російської деревини, 25% з якого йшло на ринок ЄС, оцінювався приблизно в 12,9 млрд євро. І, незважаючи на впроваджені санкції, імпорт деревини з Росії по підробних документах та за допомогою інших лазівок на ринок ЄС продовжується, часто через Туреччину та Казахстан. Зокрема, нещодавнє дослідження, проведене у ЄС, підтверджує, що російська березова фанера потрапляє в Європу через ці країни.
Ця незаконна торгівля підриває санкції та фінансує воєнні дії Росії, кажуть у Kronus та зазначають, що точна кількість нелегальної деревини, яка потрапляє до ЄС, невідома, але останні звіти демонструють, як це відбувається та де потрібно діяти, щоб це зупинити. Водночас аналітики компанії Kronus зазначають, що деревообробна промисловість і окремі країни ЄС не можуть впоратися з цією проблемою поодинці – для цього потрібні спільні зусилля усіх країн Європи та підвищена пильність всіх компаній, щоб унеможливити порушення EUTR і санкцій.
За матеріалами Kronus